Americké akcie zakončily páteční obchodování okolo nuly. S&P 500 za týden ale přidal 1,36 %

Celková míra nezaměstnanosti v USA v srpnu sice klesla na 7,3 %, ale nových míst bylo vytvořeno jen 169 tisíc proti očekávaným 180 tisícům. Investoři tak váhají, zda Fed opravdu zahájí ústup od kvantitativního uvolňování již v září. Ani to ale akciím v pátek nepomohlo ke kdovíjak zajímavým ziskům.
Americké akcie po pátečním kolísavém obchodování nakonec skončily po třech dnech růstu takřka beze změny. V úvodu se ceny akcií rychle propadly po prohlášení ruského prezidenta Putina, že jeho země nadále dodává zbraně syrské armádě (podle platných smluv).
Ztráty byly ale rychle vymazány, trh totiž (oběma směry) ovlivňovaly především slabé údaje z amerického trhu práce. Investoři ale šli před víkendem do defenzivy v obavě z brzkého západního úderu proti Sýrii. Nejdříve přišel po krátkém růstu propad, poté si ale investoři uvědomili, že by zprávy o nižším počtu nových pracovních míst v srpnu mohly přesvědčit Fed, aby odložil ukončování QE.
"Trh je už s brzkým zahájením ústupu od QE smířený, protože tento krok je odůvodněn ekonomickým růstem," řekl agentuře Reuters Joseph Tanious ze společnosti JPMorgan Asset Management. Na zprávy z trhu práce oslabením reagoval americký dolar, protože investoři s možností, že by nepřišlo omezení kvantitativního uvolňování již v září, v posledních týdnech příliš nepočítali.
V závěru obchodování však indexy klesly zpět k nule. Nakonec totiž převládly obavy z eskalace konfliktu v Sýrii, před koncem obchodování se totiž objevila zpráva televize Al-Arabíja, že syrská vláda zaútočila poblíž Damašku chemickými zbraněmi.
Investoři nadále odhadují pravděpodobnost vojenského zásahu USA proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada za jeho údajné nasazení chemických zbraní proti civilistům. Prezident Barack Obama sice dostal pro zásah podporu klíčových členů Kongresu, na petrohradském summitu G20 ale čelil silně odmítavému postoji Ruska. Francie však naznačila, že pokud se Rada bezpečnosti OSN na úderu neshodne, vstoupí do mezinárodní koalice pro Asadovo potrestání.
Index S&P nakonec v pátek vzrostl o 0,01 % na 1 655,17 bodu, Dow klesl o 0,1 % a Nasdaq zakončil v pátek o 0,03 % silnější.
Týden pro akcie pozitivní navzdory riziku vojenského zásahu v Sýrii
Akciové indexy v uplynulém zkráceném týdnu (v pondělí byl v USA státní svátek) mírně posílily. Dow oproti minulému pátku získal 0,76 % a přerušil čtyřtýdenní sérii ztrát. S&P 500 posílil o 1,36 % a Nasdaq získal 1,95 %. Podle analytiků jde ovšem pouze o korekci srpnových poklesů. V novém týdnu budou investoři očekávat především rozhodnutí Kongresu ve věci vojenské intervence USA v Sýrii, budou se připravovat na zářijové zasedání FOMC a reagovat na makrodata, především ta z Číny (obchodní bilance, inflace, maloobchodní tržby, průmyslová výroba) a samotných Spojených států (maloobchodní tržby, týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a další).
Hlavní události na americkém trhu v uplynulém týdnu:
- Americká ekonomika v srpnu vytvořila 169 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Soukromý sektor zaměstnal o 152 tisíc lidí více. U obou se čekal nárůst 180 tisíc.
- Podnikové objednávky v červenci klesly méně, než se čekalo.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v srpnu nečekaně vzrostl na 58,6 bodu (odhad: 55 bodů, červenec: 56 bodů).
- PMI Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu 53,1 bodu (červenec: 53,7 bodu, odhad: 53,9 bodu).
- ISM Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu 55,7 bodu (odhad: 54 bodů, červenec: 55,4 bodu).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA rychle klesl.
- Soukromý sektor v srpnu vytvořil 176 tisíc pracovních míst (odhad: 182 tisíc).
- Výnosy amerických vládních dluhopisů ve čtvrtek prudce vzrostly. Výnos 10letých bondů se dostal těsně pod 3 % (2,99 %), nejvýše od července 2011. 3% hranice se ale během obchodování jednou přímo dotkl. Výnos 5letých dluhopisů vzrostl na 1,85 % a 30letých bondů na 3,89 %.
- Kurz eurodolaru ve čtvrtek po delší době předvedl zajímavý intradenní vývoj, když dolar po slovech Maria Draghiho na tiskové konferenci ECB posílil na šestitýdenní maximum.
- Obchodní deficit Spojených států se v červenci prohloubil o 13,3 % na 39,15 miliardy USD (červen: 34,54 miliardy USD).
- Béžová kniha Fedu: Americká ekonomika v červenci nadále rostla "pomalým až mírným" tempem.
- Velké americké automobilky zvýšily v srpnu prodeje svých vozů v USA dvouciferným tempem, a americký automobilový trh tak zřejmě zažil nejsilnější měsíc od konce roku 2007.