ČNB na listopadovém zasedání ponechala sazby na stávajících úrovních, zhoršila ekonomický výhled pro příští rok

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Podle ekonomů by sazby měly zůstat beze změny delší dobu. V nové prognóze banka zlepšila výhled vývoje tuzemské ekonomiky v tomto roce, výhled pro příští rok ovšem zhoršila. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů.

Potvrzení nastavení měnové politiky ČNB se očekávalo. Podle ekonoma z Komerční banky Jana Vejmělka banka ponechá sazby beze změny až do konce roku 2021. "Argumentem proti dalšímu uvolnění je především tuzemská inflace, která zůstává nad horní hranou tolerančního pásma a zpět k 2% cíli se bude vracet jen pozvolna," říká.

Také podle jeho kolegy Martina Gürtlera sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího roku. "Osobně si myslím, že ČNB může držet úrokové sazby beze změny až do konce roku 2021 s tím, že příští pohyb úroků bude nahoru, ovšem až v druhé polovině roku 2022," uvedl rovněž hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

ČNB - základní úroková sazba

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler upozornil, že další uvolňování měnové politiky nastalo samovolně přes oslabování koruny. Ta se v říjnu udržela v průměru na 27,20 EUR/CZK, zatímco centrální banka ve své srpnové prognóze čekala v posledním čtvrtletí kurz 26,70 EUR/CZK.

"Měnová politika má nyní jen omezené možnosti, jak s následky pandemie bojovat, hlavní tíha je v tomto ohledu na vládě a rozpočtových opatřeních. Toho si je ČNB vědoma, proto na svém jednání ponechala úrokové sazby nezměněné," uvedl Seidler po konci jednání ČNB. Zároveň z hlediska inflace není podle něj další uvolnění měnové politiky potřeba.

Na květnovém zasedání ČNB rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů na 0,25 %, lombardní sazby o procentní bod na 1,00 % a ponechání diskontní sazby na 0,05 %. Od té doby se sazby nezměnily.

Předtím banka naposledy snížila základní sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na 1,00 %. Na mimořádném zasedání 16. března bankovní rada sazbu snížila o půl procentního bodu z 2,25 %. Cílem uvolňování měnové politiky bylo zmírnění dopadů situace způsobené pandemií nemoci covid-19 na české firmy, podnikatele i domácnosti.

Nový výhled: Ekonomika letos klesne méně, pomalejší ale bude i oživení

V nové prognóze banka zlepšila odhad vývoje ekonomiky v letošním roce, odhad pro příští rok však naopak zhoršila. Nově letos počítá s poklesem o 7,2 % a příští rok s růstem o 1,7 %. V srpnové prognóze ČNB počítala letos s poklesem o 8,2 % a pro příští rok předpovídala růst o 3,5 %. V roce 2022 by podle ČNB měla česká ekonomika stoupnout o 4,2 %. Guvernér banky Jiří Rusnok ovšem upozornil, že výkon českého hospodářství nedosáhne předkrizové úrovně ani na konci roku 2022.

Celková inflace by podle ČNB měla činit ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku 2,2 % (proti srpnové prognóze beze změny). V prvním čtvrtletí 2022 by měla inflace klesnout na 2,1 %, v předchozích odhadech ČNB počítala s 2,2 %. "Cenové tlaky se během příštího roku zvýší, když začne postupné zotavování ekonomické aktivity. Na přelomu let 2021 a 2022 se bude inflace nacházet poblíž dvouprocentního cíle ČNB," uvedl guvernér. Dodal, že rozpočtová opatření vlády částečně zmírňují propad spotřeby domácností.

Zároveň v novém odhadu banka počítá se slabší korunou. Nově čeká letos i v příštím roce průměrný kurz 26,60 EUR/CZK. V srpnu čekala letošní kurz na 26,50 EUR/CZK a příští rok 26,40 EUR/CZK. Pro rok 2022 ČNB očekává, že koruna posílí na průměrných 25,90 EUR/CZK.

Rusnok: Sazby mohou zůstat beze změny déle, než uvádí nová prognóza

Rusnok během tiskové konference rovněž uvedl, že s novou prognózou je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným růstem příští rok. "Tato trajektorie je ale silně podmíněna naplněním předpokladů týkajících se vývoje epidemické situace a opatření proti šíření nákazy," uvedl. ČNB očekává, že opadnutí dopadů druhé vlny pandemie covidu-19 nastane během první poloviny roku 2021.

Posléze ale guvernér banky v souvislosti se sazbami řekl, že většina rady se domnívá, že zvyšování úrokových sazeb k normálu bude vyžadovat více času, než předpokládá aktuální prognóza. Souvisí to s riziky a nejistotami, které ohledně nově odhadovaného vývoje ekonomiky považuje centrální banka za výrazné. Patří mezi ně další možné zhoršení průběhu druhé vlny pandemie, vývoj rozpočtové politiky v příštím roce, vnitropolitický vývoj v USA, odchod Británie z EU (konec přechodného období) bez dohody nebo nejistota ohledně skladby nabídkových a poptávkových faktorů, které stojí v pozadí pozorovaného i do budoucna očekávaného domácího a zahraničního cenového vývoje. "Ve světle těchto významných nejistot považuje bankovní rada za pravděpodobné ponechání úrokových sazeb na nízké úrovni po delší dobu, než předpokládá základní scénář prognózy," uvedl Rusnok.

Základní scénář nové prognózy podle něj mimo jiné počítá s citelným odezníváním druhé vlny tak, že do poloviny příštího roku by se situace měla vrátit na úroveň, kterou ekonomika zažila letos v létě. "A v tomto kontextu vyznívá v prognóze i reakce měnové politiky," vysvětlil.

Ekonomové: HDP letos klesne o 8 %, příští rok ekonomika zpevní o 2 %

Ekonomové českých bank v nejnovějších odhadech počítají pro tento rok s poklesem HDP v průměru o osm procent. Příští rok by ekonomika měla podle nich vzrůst jen o dvě procenta kvůli dopadům posledních opatření proti nové vlně epidemie covidu-19.

Evropská komise ve čtvrtek uvedla, že čeká letos propad ekonomiky ČR o 6,9 %, což je ale zlepšení proti jejímu dřívějšímu odhadu. Naopak zhoršila vyhlídky oživení české ekonomiky na příští rok, kdy by se HDP měl zvýšit o 3,1 %.

Česká ekonomika za sebou má dvě turbulentní čtvrtletí. Kvůli dopadům šíření koronaviru nejdříve v druhém čtvrtletí mezikvartálně i meziročně prudce klesla, v třetím kvartálu ale mezičtvrtletně prudce ožila.

Vláda kvůli koronaviru začala přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy, od března. Omezila volný pohyb osob a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provozy, jiným naopak chyběli zaměstnanci, třeba i kvůli uzavřeným hranicím.

Od poloviny května se restrikce začaly postupně uvolňovat, což ale platilo jen do září, kdy se počty nakažených začaly opět výrazně zvyšovat. Aktuálně je řada obchodů zavřených, supermarkety nesmějí mít otevřeno po 20.00 a v neděli, zavřené jsou také školy a restaurace smí prodávat pouze přes výdejní okénka. Mezikvartální růst ekonomiky z třetího čtvrtletí tak podle ekonomů právě kvůli novému lockdownu neodráží aktuální situaci.

"Nad očekávání příznivý růst tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí je z dnešního pohledu méně podstatný, jelikož další vývoj narušila druhá vlna pandemie. Z titulu obnovených restrikcí ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne. Meziroční propad HDP tak v posledním čtvrtletí letošního roku opět zesílí a patrně překoná i dosud rekordní propad z druhého čtvrtletí. Tuzemská ekonomika tak kopíruje vývoj ve tvaru W," uvedl na konci října Jakub Seidler.

Zdroj:
ČNB, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat