ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové prognózy ožívat pomaleji

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů a rozhodnutí o sazbách bylo jednomyslné. Podle ekonomů by sazby měly zůstat beze změny delší dobu. V nové prognóze banka odhadla, že letos tuzemská ekonomika klesne výrazněji a příští rok posílí méně, než dosud čekala.

Potvrzení nastavení měnové politiky ČNB se očekávalo. "V tuto chvíli se zdá jako nejpravděpodobnější, že úrokové sazby zůstanou na současné úrovni delší dobu, alespoň do poloviny příštího roku, a ČNB se vyhne nekonvenčním nástrojům měnové politiky, jako jsou záporné sazby, kvantitativní uvolňování nebo obnovení kurzového závazku. K těm by přistoupila jen v případě výrazně horšího ekonomického vývoje, což ale prozatím data nenaznačují," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Na květnovém zasedání ČNB rozhodla o snížení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů na 0,25 %, lombardní sazby o procentní bod na 1,00 % a ponechání diskontní sazby na 0,05 %. V červnu se sazby nezměnily.

Předtím banka naposledy snížila základní sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na 1,00 %. Na mimořádném zasedání 16. března bankovní rada sazbu snížila o půl procentního bodu z 2,25 %. Cílem uvolňování měnové politiky je zmírnění dopadů situace způsobené pandemií nemoci covid-19 na české firmy, podnikatele i domácnosti.

ČNB - základní úroková sazba, zdroj: tradingeconomics.com

"Nedávné posílení české koruny sice znamená určité zpřísnění měnových podmínek, ale rozhodně ne v takovém rozsahu, aby měnilo postoj ČNB. Z hlediska standardních nástrojů se hypoteticky nabízí poslední krůček ve snižování sazeb, ale představitelé ČNB dávají dost jednoznačně najevo, že tento malý prostor nehodlají nyní využít," řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Po výrazném uvolnění měnové politiky v první polovině letošního roku si centrální bankéři dávají čas na rozmyšlenou. Dosavadní vývoj české ekonomiky vysílá smíšené signály. Na jedné straně tady máme propad ekonomiky, který se ve druhém čtvrtletí prohloubil na zhruba 10 %, na straně druhé ale překvapivě začala růst inflace," napsal ekonom Martin Gürtler z Komerční banky. Upozornil však, že chuť domácností utrácet může relativně rychle polevit s tím, jak by na podzim mohla začít růst nezaměstnanost. Taková změna trendu by pravděpodobně znamenala také obrat ve vývoji cen v tuzemské ekonomice.

Standardně by nedávný pokles úroků ČNB podpořil úvěrový trh, banky si však podle analytiků v současné situaci budou vybírat, komu půjčí, aby omezily rizika nárůstu objemu nesplácených úvěrů.

V polovině června centrální banka zveřejnila výsledky zátěžových testů českého bankovního sektoru. Ten je podle nich nadále odolný vůči možným nepříznivým šokům a do koronavirové krize vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina tuzemských bank či poboček zahraničních ústavů.

Nová prognóza: Letošní propad HDP bude výraznější, oživení v příštím roce slabší

V aktualizované prognóze Česká národní banka zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Nově letos čeká pokles HDP o 8,2 % a příští rok růst o 3,5 %. V květnové prognóze počítala ČNB letos s poklesem ekonomiky o 8 % a příští rok s růstem o 4 %. Na 4% růst by se měla ekonomika podle centrální banky dostat až v roce 2022.

ČNB - predikce vývoje HDP

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok zároveň uvedl, že s novou prognózou je konzistentní stabilita domácích tržních úrokových sazeb do poloviny příštího roku a poté jejich postupný nárůst.

ČNB - predikce vývoje sazby 3M PRIBOR

Celková inflace by podle ČNB měla činit ve třetím i čtvrtém čtvrtletí příštího roku 2,2 %. V předchozí prognóze ČNB očekávala ve třetím čtvrtletí 2021 inflaci 2,1 % a ve čtvrtém čtvrtletí 2,3 %.

ČNB - predikce vývoje inflace

Zároveň v novém odhadu centrální banka počítá se silnější korunou. Nově čeká letos průměrný kurz 26,50 EUR/CZK a příští rok 26,40 EUR/CZK. V květnu odhadovala banka letošní kurz na 26,90 EUR/CZK a příští rok čekala úroveň 27,50 EUR/CZK.

ČNB - predikce vývoje kurzu EUR/CZK

Naplnění odhadů ČNB je podle Rusnoka zatíženo výraznými riziky. Patří mezi ně průběh pandemie, vývoj kurzu koruny, podpora ekonomiky na úrovni rozpočtové politiky či skladba faktorů ovlivňujících růst inflace.

Předpandemické úrovně dosáhne výkon ekonomiky zřejmě až na konci roku 2022

Samotná změna úrokových sazeb ČNB je podle Rusnoka do konce roku málo pravděpodobná. "Nemyslím si, že by nastalo něco mimořádného, co by vyžadovalo naši reakci. Nestojíme před žádnou akutní potřebou změny měnové politiky," řekl Rusnok. Dodal, že nová prognóza je pro příští rok méně optimistická, a celkové ekonomické prostředí tak podle guvernéra bude bránit rychlému návratu sazeb k normálu.

"Výkon ekonomiky dosáhne předpandemické úrovně až na konci roku 2022," uvedl Rusnok. Ožívání ekonomiky podle něj nebude jednoduché. "Ten šok je velmi hluboký, má specifickou povahu určité strukturální nerovnoměrnosti, kdy řada odvětví je v útlumu, zatímco další naopak expandují. A máme tady další tendence, které tady byly před pandemií a získávají novou dynamiku, jako jsou deglobalizační tendence a změny spojené s 'ozeleňováním' některých sektorů," uvedl dále guvernér ČNB.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika klesla meziročně o 10,7 % a mezičtvrtletně o 8,4 %. HDP se propadl nejvýrazněji v historii samostatné ČR. Vliv na to měla protikoronavirová opatření. V meziročním srovnání byl vývoj ekonomiky ovlivněn výrazným poklesem zahraniční poptávky, nižší spotřebou domácností i nižší investiční aktivitou.

Ministerstvo financí zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ze které bude vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok, nejdříve na počátku září. V poslední prognóze z dubna MF odhaduje letos míru poklesu ekonomiky na 5,6 % a příští rok čeká růst o 3,1 %. Podle červencových odhadů ekonomů českých bank ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru o 7,5 %. Příští rok by se pak měla vrátit k růstu a posílit o 5,3 %.

Vláda kvůli koronaviru začala v březnu přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy. Omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Některé firmy kvůli tomu zavřely provoz, jiným podnikům naopak chyběli zaměstnanci, mimo jiné i kvůli uzavřeným hranicím. Od poloviny května se restrikce vzhledem k příznivé epidemiologické situaci začaly postupně uvolňovat.

Zdroj:
ČNB, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 4. 2021 19:01
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Ohlédnutí za prvním kvartálem a detailní rozbor kauzy Archegos…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat