Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v poslední zářijový den dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik klesla americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, v čem se ECB opičí po Fedu a kolik hodin ročně zabere byrokracie v průměrné firmě? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou první ztrátový měsíc od března

Americké akcie výrazně posílily díky nadějím na nový soubor opatření na podporu ekonomiky Spojených států (který se nakonec ale ve středu dojednat nepodařilo). K růstu akciového trhu přispěly rovněž překvapivě příznivé údaje o zářijovém vývoji na trhu práce. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,20 % na 27 781,70 bodu (září: -2,28 %, třetí kvartál: +7,63 %, od začátku roku: -2,39 %). Širší index S&P 500 vzrostl o 0,83 % na 3 363 bodů (září: -3,92 %, třetí kvartál: +8,47 %, od začátku roku: +4,09 %) a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,74 % na 11 167,51 bodu (září: -5,16 %, třetí kvartál: +11.02 %, od začátku roku: +24,46 %). Index volatility VIX stoupl o 0,38 % na 26,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o čtyři bazické body na 0,686 %. Ceny ropy se vyvíjely smíšeně (Brent -0,3 %, WTI +1,4 %), drahé kovy ztrácely (zlato -0,6 %, stříbro -3,9 %), zatímco kryptoměny sílily (bitcoin +4 %, ethereum +9 %). 

Akcie: První debata Biden-Trump je za námi. A není to jedno?
Joe Biden a Donald Trump mají za sebou první společnou debatu před listopadovými prezidentskými volbami. Koho zajímá dlouhodobý tržní výkon, nemusí se z ní stavět na hlavu.
Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj přístup k pandemii covidu-19. Setkání bylo plné osobních výpadů a urážek
Americký prezident Donald Trump v úterní první debatě kandidátů na prezidenta USA odmítl kritiku svého přístupu k pandemii covidu-19, která si v Americe vyžádala přes 200 000 mrtvých a sedm milionů nakažených. Podle Trumpa by bilance byla ještě horší, kdyby prezidentem byl Biden. Trump prohlásil, že by v takovém případě byly obětí dva miliony. Podobných konfrontací byla diskuze plná.

2. Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v minusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů ovlivňovaly dozvuky první debaty kandidátů na amerického prezidenta a také nekončící nárůst počtu nových případů nemocných i obětí covidu-19 po celém světě. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,11 % na 361,09 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,53 % na 5 866,10 bodu, německý DAX odepsal 0,51 % na 12 760,73 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,59 % na 4 803,44 bodu.

ECB tiskne peníze na plný plyn. Pokřivuje trh, ale nemá na výběr
Evropská centrální banka pokračuje v masivních monetárních stimulech prostřednictvím svých programů nákupů aktiv, tedy kvantitativního uvolňování neboli tištění peněz. Rozvaha ECB se od začátku letošního roku zvětšila o bezprecedentních 38 %, konkrétně z 4,7 bilionu eur na aktuálních 6,5 bilionu eur.
Zlato, stříbro a ropa: Kompletní přehled čtvrtletních cílových cen
Jaký názor mají na zlato, stříbro a ropu světoví analytici? Jaké jsou jejich čtvrtletní cílové ceny? Nabízíme jejich přehled, jak jej k 17. 9. 2020 shromáždila agentura Bloomberg.

3. Pražská burza ve středu mírně vzrostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,7 % na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný růst akcií Monety Money Bank. Za září PX odepsal 4,05 %, když nejvíce ztrácely banky.

Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 320 miliard Kč
Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením superhrubé mzdy. Ministerstvo financí o tom informovalo v tiskové zprávě. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Ministerstvo financí návrh poslalo vládě. Kabinet by měl rozpočet schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce října.
Proč není (český) rozpočtový deficit lhostejný
Německá vláda schválila tamnímu ministrovi financí jeho návrh státního rozpočtu pro příští rok s deficitem 96,2 miliardy eur, což je zhruba 2,8 % německého HDP v roce 2019. V českých poměrech by to znamenalo deficit kolem 150 miliard Kč. Zatím se ovšem zdá, že český deficit pro příští rok bude nejspíše výrazně vyšší.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou vycházet finální indexy nákupních manažerů v průmyslu, dále zaujme korejská obchodní bilance a čeká se snížení sazeb v Indii. V eurozóně dojde také na míru nezaměstnanosti a v Americe budou nejsledovanější údaje o osobních příjmech a výdajích. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle finálních údajů snížil o 31,4 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří po prvním odhadu předpovídali propad HDP o 32,5 % a po druhém o 31,7 %.

6. ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní strategii po vzoru americké centrální banky. Větší obavy než z rychlého růstu cen má nyní z velice pomalého zdražování. Šéfka ECB Christine Lagardeová proto na středeční tiskové konferenci uvedla, že by banka mohla umožnit, aby inflace překročila dlouhodobý cíl ECB. V konečném důsledku by to znamenalo vytvořit nový inflační cíl.

7. Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi

Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 %, ukázala konečná zpráva, kterou zveřejnil britský statistický úřad. Země je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Výsledek je přesto nepatrně lepší, než ukazovala předběžná zpráva, podle které propad ve druhém čtvrtletí dosáhl 20,4 %.

8. Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci

Státy Evropské unie musejí dosáhnout kompromisu o azylové a migrační dohodě, pokračující rozpory zatěžují akceschopnost Evropy. Ve středu to v německém parlamentu prohlásila kancléřka Angela Merkelová, jejíž země do konce roku unii předsedá. Kancléřka rovněž uvedla, že chce pokročit v jednáních EU s Čínou o obchodní dohodě, kde zatím podle ní přílišný posun nenastal.

9. Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že firma využívá dominantní pozice svého operačního systému pro mobilní zařízení Android k potlačování konkurence.

10. Aktivita v čínské ekonomice nadále roste, naznačily indexy nákupních manažerů

Oficiální index nákupních manažerů v Číně v září dosáhl 55,1 bodu po 54,5 bodu v srpnu. Složka zpracovatelského průmyslu vyšla z průzkumu se známkou 51,5 bodu (odhad: 51,2 bodu, srpen: 51,0 bodu), index mimo zpracovatelský průmysl stoupl na 55,9 bodu ze srpnových 55,2 bodu. Indikátor průmyslové aktivity Caixin PMI ovšem očekávání nenaplnil, když dosáhl 53,0 bodu (odhad: 53,1 bodu, srpen: 53,1 bodu).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Průměrná firma stráví papírováním 223 hodin ročně, méně než loni

Průměrná malá firma v ČR vynaloží na účely byrokracie a papírování 223 hodin ročně. Vůči loňskému roku jde o zlepšení o čtyři hodiny. Vyplývá to z Indexu byrokracie, který znázorňuje všechny známé povinnosti, které má typická malá firma během jednoho provozu v Česku. Index v týdnu představil Liberální institut, který jej připravuje.

"V zásadních kategoriích administrace zaměstnanců a provozu nedošlo k významným změnám. Pokles byrokratické zátěže souvisí především s omezením a odkladem změn v legislativě a v podnikatelském prostředí," uvedl analytik z Centra ekonomických a tržních analýz a vedoucí projektu Index byrokracie v Liberálním institutu Pavel Peterka.

Veřejná správa podle něj reflektovala ve svých rozhodnutích negativní vliv pandemie na živobytí podnikatelů, a kývla tak například na odklad třetí a čtvrté vlny EET, jejíž plánované zavedení v roce 2020 by pro podnikatele jistě znamenalo zvýšení byrokratické zátěže.

ČR se ze šesti měřených zemí umístila na třetím místě za druhým Slovenskem, kde byrokracie dosahovala 217 hodin ročně, a za první Severní Makedonií, kde byrokracie je z českého pohledu těžko uvěřitelných 153 hodin. Ze srovnání vycházejí nejhůře země jihu Evropy, kde ve Španělsku byrokracie zabere 369 hodin a v Itálii 312 hodin. Na čtvrtém místě je Litva s 271 hodinami.

I když na tom ČR ve srovnání se sousedy není nejhůře, je děsivé, že v malé firmě musí jeden člověk téměř šest týdnů na hlavní pracovní poměr pracovat jen na papírování pro stát, míní ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. "V době hospodářského růstu jsme nad tím mohli mávnout rukou. Ale teď v horších časech ekonomického poklesu a velmi nejisté budoucnosti, kdy firmy musí obracet každou korunu, by jim přišlo vhod, aby jim zaměstnanec na šest týdnů nevypadl z produktivní činnosti jen kvůli vrtochům státu. Vláda musí přijmout odvážnou agendu odbyrokratizování ekonomiky," dodal.

Index byrokracie zahrnuje do výpočtu pouze byrokratickou zátěž vycházející pouze z činností, které vyžaduje zákon.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat