US MARKETOtevírá za: 15 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj přístup k pandemii covidu-19. Setkání bylo plné osobních výpadů a urážek

Americký prezident Donald Trump v úterní první debatě kandidátů na prezidenta USA odmítl kritiku svého přístupu k pandemii covidu-19, která si v Americe vyžádala přes 200 000 mrtvých a sedm milionů nakažených. Podle Trumpa by bilance byla ještě horší, kdyby prezidentem byl Biden. Trump prohlásil, že by v takovém případě byly obětí dva miliony. Podobných konfrontací byla diskuze plná.

"Tohle je člověk, který tvrdil, že do Velikonoc bude pandemie pryč," řekl Biden. Prezident čekal a čekal, až virus dorazí k americkým břehům a stále nemá plán, prohlásil také demokratický kandidát. Podle něj by měl prezident dát dohromady demokraty a republikány a najít prostředky na "to, co je potřeba k tomu, aby byly zachráněny životy".

Podle Bidena byl Trumpův přístup k pandemii "naprosto nezodpovědný", choval se podle něj v této záležitosti "jako blázen". Prezident prohlásil, že jeho velká předvolební shromáždění nemají na šíření nemoci "negativní efekt". "Lidé chtějí slyšet, co říkám," řekl Trump.

"Udělali jsme to skvěle," řekl Trump. Podle něj by to Biden nikdy tak nezvládl. "Nemáš to v krvi," řekl Bidenovi.

Trump rovněž odmítl tvrzení listu The New York Times, podle něhož neplatil některé roky federální daň z příjmů a první rok v Bílém domě zaplatil jen 750 dolarů. "Platil jsem miliony dolarů daní z příjmů," řekl Trump.

Neuvedl, kdy zveřejní svá daňová přiznání, jak sliboval již v minulé kampani před čtyřmi roky a jak to udělali všichni prezidenti od 70. let. Uvidíte je, řekl Trump bez dalšího upřesnění na otázku, kdy to bude.

Podle Bidena prezident využívá daňových zákonů tak, aby "platil menší daně než učitel". Trump řekl, že to byznysmeni dělají stejně, "pokud nejsou hloupí".

Trump a Biden se přeli také o obsazení nejvyššího soudu, násilí kolem demonstrací v amerických městech, klimatické změně či o regulérnosti voleb. Především demokratický obhájce úřadu byl ve svých výpadech hodně osobní, skákal do řeči a urážel.

Podstatným tématem v době pandemie jsou možné komplikace s počítáním hlasů, a tedy i možné neuznání výsledků ze strany poraženého kandidáta. Biden řekl, že výsledek přijme, až budou spočítány hlasy. Trump přímo neodpověděl, ale opět mluvil o neprokázaném riziku volebních podvodů, které sebou podle něj nese korespondenční hlasování, kvůli pandemii daleko rozšířenější než v minulosti. Podle Trumpa by mohl o výsledku voleb rozhodnout až nejvyšší soud.

Jedním z témat bylo právě jmenování hlavy nejvyššího soudu. Biden upozornil, že by bylo vhodné vyčkat na výsledek voleb a poté učinit takto závažný krok, přičemž takové řešení aplikoval i Barack Obama, když se ucházel o své druhé funkční období.

Co se týká obecně americké ekonomiky, oba kandidáti argumentovali, že jsou schopni úspěšně vést zemi během hospodářsky nepříznivého období. Trump neopomenul zmínit pozitivní efekty, které přineslo jím provedené snížení daní a pozitivní vývoj na akciových trzích v předpandemickém období. Dobrou kondici akciových trhů pak Trump ztotožnil s tvorbou mnoha pracovních míst. Na to Biden odvětil, že za Obamovy administrativy byl vytvořen taktéž dostatek pracovních míst, a tudíž není příliš relevantní, aby se stávající prezident na tento bod neustále odkazoval.

Pro Trumpa, který zaostává za Bidenem v celostátních průzkumech, byla debata příležitostí, jak přesvědčit váhající voliče. Pro Bidena byla možností, jak je přesvědčit, že může Trumpa porazit. Byla to přitom podle agentury AP nejvíce chaotická debata za poslední léta. Moderátorovi Chrisu Wallaceovi z Fox News se nedařilo ji kontrolovat. Oba soupeři si vyměňovali invektivy a nenechávali se domluvit. "Budeš už mlčet, kámo? To je tak neprezidentské," řekl například Joe Biden. "Lidé tomu rozumějí. Joe, ty jsi ve Washingtonu 47 let, ale neudělal jsi nic," reagoval stávající prezident.

Biden postupně označil Trumpa za blázna, lháře, rasistu, loutku ruského prezidenta Vladimira Putina a nejhoršího prezidenta, jakého kdy Amerika měla. Trump zase prohlásil: "Na tobě není nic chytrého, Joe." Bývalého viceprezidenta pak označil za loutkou krajní levice, ať jde o ekologii, bezpečnost nebo zdravotnictví.

Debata se dotkla i změny klimatu. Trump připustil, že člověk má na ni do určité míry vliv, ale zdůraznil, že je proti striktním regulacím, protože mají negativní dopad na byznys. I proto USA za něj odstoupily od pařížské dohody o klimatu, protože takové dohody podle něj ženou výše ceny energií. Biden naopak slíbil, že bude-li zvolen, USA se k pařížské dohodě opět připojí.

Co na to trhy

V průběhu debaty akciové indexy klesaly. Dolar nejprve v páru s eurem mírně ztrácel, později během obchodování v noci na středu ale začal posilovat. "Ostrá debata ústící v překřikování trhy utvrdila v obavách, že pokud ve volbách zvítězí Biden, rozhodně nelze očekávat hladké předání moci ze strany stávajícího prezidenta," upozornil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Podle tržních expertů oslovených televizí CNBC první debata příliš nenapověděla, kdo by mohl z listopadových voleb vyjít jako vítěz.

V souvislosti s prezidentskými volbami panuje na trzích nervozita, a tak investoři doufají, že debaty by mohly přinést určité vyjasnění situace a poukázat na budoucího vítěze voleb. Zvolení Bidena by totiž bylo spjato s rizikem v podobě zvýšení korporátních daní a vyšší míry regulace společností. Tato opatření by pak negativně dopadla na americké firmy. Na druhé straně by jeho zvolení mohlo přinést určitou úlevu v otázce obchodních sporů s Čínou, které na trhy působí rovněž nepříznivě.

V neposlední řadě se vyskytují otazníky ohledně samotných výsledků voleb. Pokud by totiž výsledné počty hlasů byly příliš těsné, existuje celkem vysoká pravděpodobnost, že by se rozhořel spor o pravost voleb. Již nyní totiž Trump upozorňuje, že volby mohou být zfalšovány. V takovém případě by došlo k prodloužení přetrvávající nejistoty na trzích, která je již tak dostatečně vysoká, a to i v důsledku nelepšící se epidemiologické situace.

Zdroj: ČTK, CNBC, New York Times, THE HILL, Komerční banka, Česká spořitelna

Americká ekonomikaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaJoe BidenKoronavirusPolitikaSpojené státy americké (USA)Volby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa