Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Jak se v úterý dařilo akciím na burzách v Evropě a Americe, jaké výsledky za uplynulé čtvrtletí představil Apple a co si McDonald's nadělil u příležitosti 50. výročí burgeru Big Mac? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý rostly, dařilo se hlavně průmyslovým a technologickým společnostem

Akcie ve Spojených státech v úterý posílily. K růstu indexů přispěly hlavně průmyslové a technologické společnosti, kterým pomohly spekulace o možném zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Index Dow vzrostl o 0,43 % na 25 415,19 bodu, širší S&P 500 přidal 0,49 % na 2 816,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,55 % na 7 671,79 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,03 % na 12,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi jeden bazický bod na 2,96 %. Za celý měsíc Dow stoupl o 4,7 %, S&P 500 se zvýšil o 3,6 % a Nasdaq Composite posílil o 2,2 %. Dow a S&P 500 tak zaznamenaly nejvýraznější měsíční růst od ledna.

4 akciová témata, kterým by investoři v srpnu měli věnovat pozornost
Polovina prázdnin je za námi. Aktivita na trzích je sice jako každé léto utlumená, investoři se ale rozhodně nenudí. Na jaké akciové tituly by se obchodníci měli zaměřit v srpnu?

2. Evropské akcie v úterý stoupaly, USA a Čína se snažily obnovit obchodní jednání

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy zamířily během úterního obchodování vzhůru, když investoři příznivě vnímali zprávu o úmyslu zástupců Spojených států a Číny obnovit jednání o podmínkách vzájemného obchodu. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,18 %, hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 0,62 %, německý DAX si připsal 0,06 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,39 %.

Ponaučení z finanční krize? Držet akcie kvalitních firem, které zvládnou složité podmínky, říká eso mezi českými portfoliomanažery
Dobré společnosti se v krizi osvědčily, a má proto smysl na nich stavět dlouhodobé portfolio, řekl portfoliomanažer fondu Top Stocks Ján Hájek Štěpánu Uheríkovi z poradenské společnosti Save & Capital v rámci projektu Alter Eko. Probírali spolu nejen pád Lehman Brothers v září 2008, ale také třeba indexové investování a jeho (ne)výhody oproti výběru konkrétních titulů. Kompletní rozhovor si v premiéře můžete poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

3. Pražská burza v úterý uzavřela poslední červencovou seanci v červených číslech

Pražská burza v úterý nedokázala navázat na pondělní vzestup, index PX oslabil o 0,23 % na 1 092,34 bodu. Dolů ho táhly především akcie Monety Money Bank a společnosti ČEZ. Opačně na index působily akcie Erste Group Bank. Z 13 hlavních titulů pražské burzy nejvíce ztrácely akcie likérky Stock Spirits, jejich cena klesla o 2,78 % na 63 Kč. Nedařilo se ani cenným papírům technologické firmy Avast, jejich závěrečná cena 67,50 Kč byla o skoro půl druhého procenta nižší než při ranním otevření burzy.

Investorský magazín: Horská, Michl & Plojhar open air aneb Slavíme stý díl
Investorský magazín slaví jubileum, a protože dostat v létě hosty do studia je bezmála nadlidský úkol, rozhodli jsme se lovit tržní a ekonomické VIP u vody. Řeč byla o akciích, české koruně, výnosové křivce a mnoha faktorech, které ovlivňují hodnotu investic. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V USA odpoledne vyjdou vedle PMI ještě dílčí zpráva z trhu práce od ADP, statistika stavebních výdajů a údaje o červencových prodejích aut. Večer navíc skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky rozhodujícího o nastavení měnové politiky. Kvartální hospodářská čísla v polovině týdne odtajní v Evropě BNP Paribas, Ferrari, Volkswagen, Air France-KLM, Assicurazioni Generali, Lloyds Banking Group nebo ING Groep a na Wall Street například T-Mobile US, Tesla, Marathon Oil nebo TripAdvisor. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zisk Applu ve třetím fiskálním kvartálu překonal očekávání, hlavně díky prodeji dražších iPhonů

Zisk americké společnosti Apple za třetí fiskální čtvrtletí překonal očekávání analytiků, zejména díky prodeji dražších přístrojů iPhone a příjmům ze služeb jako App Store, Apple Music a iCloud. Čistý zisk se za tři měsíce do konce června zvýšil o 32 % na 11,5 miliardy USD. Firma také zveřejnila výhled příjmů na toto čtvrtletí, který je rovněž příznivější, než čekají analytici.

6. MMF: Dlouhodobá udržitelnost řeckého dluhu je nejistá

Zmírnění dluhové zátěže, které Řecku poskytly ostatní členské země eurozóny, Aténám ve střednědobém výhledu zajistí asi bezproblémové splácení veřejného dluhu, v dlouhodobém výhledu je ale udržitelnost splácení poněkud nejistá. Důvodem je fakt, že růst řecké ekonomiky zaostává za očekáváním. V analýze o udržitelnosti řeckého dluhu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond.

7. Estonská prokuratura vyšetřuje dánskou banku kvůli praní špinavých peněz 

Estonská generální prokuratura zahájila kvůli obvinění z podílu na praní špinavých peněz v Estonsku kriminální vyšetřování největší dánské bankovní společnosti Danske Bank. Na úterním mimořádném zasedání estonského parlamentu to uvedla generální prokurátorka Lavly Perlingová.

8. EU zmrazila majetek šesti firmám, které stavěly most na Krym

Šesti firmám z Ruska a Krymu, které se podílely na stavbě mostu z ruské pevniny přes Kerčský průliv na Krym, Evropská unie zmrazila jejich evropský majetek. Podle názoru unijních zemí totiž tyto firmy podpořily upevňování ruské kontroly nad nezákonně anektovaným Krymským poloostrovem. Krok, který zvyšuje počet společností dotčených unijními sankcemi na 44, v úterý oznámila v tiskové zprávě Rada EU.

9. Eurozóna: Růst ekonomiky v druhém kvartálu zpomalil na 2,1 %, míra nezaměstnanosti v červnu zůstala na 8,3 % a inflace stoupla na 2,1 %

Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny v druhém čtvrtletí kleslo na 2,1 % z 2,5 % v prvním kvartálu. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Hospodářský růst zvolnil i v celé Evropské unii, a to na 2,2 % z 2,4 %. Eurostat v úterý zveřejnil také zprávy o nezaměstnanosti a inflaci.

10. MF zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,2 % a v příštím roce na 3,1 %. I tak by ale měla přetrvávat příznivá ekonomická situace, uvedlo v úterý ministerstvo financí. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst o 3,6 % a v příštím roce o 3,3 %. Loni ekonomika stoupla podle MF o 4,3 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

McDonald's vydává k 50. výročí Big Macu vlastní měnu

Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's vydává k 50. výročí burgeru Big Mac vlastní globální měnu MacCoin. Hodnota jedné mince odpovídá ceně jednoho Big Macu kdekoliv na světě. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Big Mac poprvé představil v roce 1967 Američan Jim Delligatti, majitel pensylvánské restaurace McDonald's. O rok později se nabídka Big Macu rozšířila po celých Spojených státech.

Zákazníci mohou minci získat v USA právě s koupí Big Macu. Využít ji lze k získání dalšího burgeru zdarma. Šéf McDonald's Steve Easterbrook řekl, že čtvrtek byl zvolen záměrně, protože na tento den připadá 100. výročí narození Jima Delligattiho.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat