Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním čtvrtletí dařilo energetické skupině ČEZ a který známý český byznysmen slaví životní jubileum? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý napravily část ztrát, obavy o obchodní vztahy USA a Číny mírně polevují
Americké akcie posílily v čele s technologickými podniky. Smazaly tak část pondělního propadu, za kterým stály obavy investorů z eskalace obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Tyto obavy polevily, protože obě strany daly najevo ochotu pokračovat v jednáních. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,82 % na 25 532,05 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,80 % na 2 834,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,14 % na 7 734,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,12 % na 18,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o jeden bazický bod na 2,41 %. Cena bitcoinu se poprvé za zhruba devět měsíců dostala nad 8 000 USD, nakonec ale klesla pod ni a za den klesla asi o procento. Ceny ropy se v úterý zvedly zhruba o půl procenta.
2. Evropské akcie v úterý zdražily, proti trendu šly akcie koncernu Bayer
Evropské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělního poklesu, který způsobilo oznámení zvýšení čínských cel na dovoz amerického zboží, a výrazně zpevnily. Povzbudil je ziskový úvod obchodování na Wall Street, kde všechny tři hlavní indexy rostly zhruba o procento. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,01 % na 376,34 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,09 % na 7 241,6 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 1,5 % na 5 341,35 bodu a německý DAX získal 0,97 % na 11 991,62 bodu. Zhruba o 1,8 % stouply sektory technologií a základních materiálů. Nedařilo se však akciím chemického a farmaceutického koncernu Bayer, který podle pondělního rozhodnutí kalifornského soudu musí zaplatit přes 2 miliardy dolarů dvojici, jež německou společnost žalovala za způsobení rakoviny přípravkem Roundup. Akcie Bayeru zlevnily o 2 %.
3. Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru ji táhly finanční tituly
Pražská burza zakončila úterní obchodování v zelených číslech, index PX si připsal 0,62 % na 1 050,31 bodu. Dařilo se zejména akciím Monety Money Bank a Erste Group Bank, proti trendu šly cenné papíry Kofoly ČeskoSlovensko a Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 475 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ (+0,38 % na 529 Kč), která v úterý odtajnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí. MONETA Money Bank si připsala nejvyšší zisk z hlavních titulů na burze, její akcie zdražily o 1,69 % na 72,20 Kč.
4. Očekávané události
V noci na středu Čína zveřejní maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu, Japonsko se pochlubí zahájenou výstavbou a stavebními zakázkami. Český statistický úřad dopoledne odtajní předběžné údaje o růstu české ekonomiky a odhad HDP vyjde také pro eurozónu a v Německu. Sledované budou rovněž italské průmyslové tržby a francouzská inflační statistika. Spojené státy na trh pošlou průmyslovou výrobu, maloobchodní tržby, podnikové zásoby, index cen domů NAHB a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Macy's, Cisco Systems, RWE, Raiffeisen Bank International nebo Kofola ČeskoSlovensko. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby i zisk, vedení navrhne vyplatit dividendu 24 Kč na akcii
Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 % na 8,3 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 12 % na 51,8 miliardy Kč. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii.
6. Likérka Stock Spirits v prvním finančním pololetí vydělala 5,8 milionu eur, navrhne prozatímní dividendu 2,63 centu na akcii
Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku) čistý zisk 5,8 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2018 zaznamenala skupina ztrátu 1,4 milionu eur. Společnost také oznámila, že představenstvo navrhne vyplatit prozatímní dividendu 2,63 centu na akcii.
7. MMF: Česká ekonomika letos stoupne o 2,5 %
Česká ekonomika v letošním roce stoupne o 2,5 %. Vyplývá to z pravidelné zprávy mise Mezinárodního měnového fondu v ČR, o níž v úterý zástupci fondu informovali na tiskové konferenci. Na počátku dubna MMF přitom ve svém pravidelném jarním výhledu World Economic Outlook uvedl, že letos očekává růst české ekonomiky o 2,9 %. Loni česká ekonomika stoupla o 2,9 %.
8. Nezaměstnanost v Británii dále klesla, je nejnižší od 70. let
Míra nezaměstnanosti v Británii za první tři měsíce do konce března klesla na nejnižší úroveň od poloviny 70. let. Tento vývoj podpořil názory, že kvůli nejistotě pramenící z odchodu Británie z Evropské unie se firmy přiklánějí spíš k najímání nových lidi než k dlouhodobým investicím do zařízení. Menší růst ale vykázaly mzdy britských zaměstnanců. Vyplývá to z dat statistického úřadu ONS.
9. Platební bilance ČR skončila v březnu přebytkem 214,6 milionu
Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil letos v březnu přebytkem 214,6 milionu korun. Oproti předchozím měsícům přebytek výrazně klesl. V lednu totiž činil více než 25 miliard a v únoru přes 26,6 miliardy. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka. Loni v březnu byla platební bilance ve schodku 11,2 miliardy korun.
10. Křetínského EPH má zájem o italskou energetickou firmu Sorgenia
Společnost Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského má spolu s firmou A2a zájem o italský energetický podnik Sorgenia. Dvojice zájemců již učinila nezávaznou nabídku, informovaly agentury Reuters a ANSA s odvoláním na generálního ředitele A2a Valeria Camerana. Banky, které společnost Sorgenia ovládají - například Intesa, UniCredit, Mps či Banco Bpm -, se mají do měsíce k nabídce vyjádřit.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Pavlu Tykačovi, jednomu z nejbohatších Čechů, je 55 let
Pavel Tykač, který se narodil 15. května 1964, patří k nejbohatším Čechům. Podle časopisu Forbes mu s majetkem zhruba 32 miliard korun patří šesté až sedmé místo. Jeho současné působení v byznysu ale často provázejí reminiscence na divoká 90. léta. Rodák z Čelákovic byl v té době hlavní postavou dravé finanční skupiny Motoinvest. Tykačovo jméno se objevilo i v souvislosti s vytunelováním CS fondů, jeho stíhání žalobci opakovaně zastavili.
Podnikatel dnes ovládá holding Seven Energy, ve kterém se sdružily jeho firmy dříve spadající do skupin Czech Coal a Sev.en, tedy druhý největší producent hnědého uhlí v ČR nebo elektrárna ve východočeských Chvaleticích. Každodenní řízení společností se ale už před nějakou dobou rozhodl opustit. "Již několik let nespatřuji žádný zvláštní význam ani budoucnost v tom, že bych nějak intenzivně dělal byznys," řekl novinářům v roce 2014.
Začátkem loňského roku oznámil, že hodlá vstoupit na evropský energetický trh. "Důvodů, proč jsem se prostřednictvím Seven Energy rozhodl expandovat na evropský energetický trh, je celá řada. Máme výborné personální zázemí a dostatek kapitálu, jsme připraveni růst a aktuální situace v Evropě nabízí velmi zajímavé příležitosti," uvedl Tykač, který se uchází například o elektrárny francouzské firmy Engie v Německu nebo trojici uhelných zdrojů v Řecku.
Absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT a někdejší obchodník s počítači se v polovině 90. let proslavil jako tvrdý manažer. Podílel se na strategii Motoinvestu, který na sebe upoutal pozornost v roce 1995, kdy rozjel takzvanou třetí vlnu privatizace. Díky mohutné reklamní kampani tehdy Motoinvest získal od drobných akcionářů významné podíly v řadě fondů či bank. Mezi nimi byla i Agrobanka, která však v roce 1996, kdy ji Motoinvest kontroloval, zkrachovala.
Proti aktivitám finanční skupiny zasahovala Česká národní banka a zajímala se o ně také policie. V roce 1999 byl Tykač krátce poradcem ministra financí Iva Svobody (ČSSD), po rozpadu Motoinvestu se ale stáhl do ústraní a o jeho aktivitách se v médiích objevovaly jen sporadické informace; věnoval se třeba obchodu se špatnými dluhy. Na scéně se Pavel Tykač znovu objevil v roce 2006, když získal 40 procent Mostecké uhelné (MUS; nyní Czech Coal). Zcela ji ovládl v roce 2011.
V minulosti se v médiích propíraly Tykačovy spory - obchodní i osobní - s jinými důležitými hráči v energetickém byznysu, Martinem Romanem (někdejší šéf ČEZ) a Danielem Křetínským (většinový vlastník EPH). Situace se ale nakonec uklidnila a Tykačova firma se s oběma společnostmi dohodla.
Aktuality
