Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, proč si vyspělé státy kvůli koronaviru nebudou muset příliš utahovat opasky, jak na tom jsou investiční banky díky covidu-19 a jak dobře zná Trumpova kandidátka do Nejvyššího soudu základní ústavní práva? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám o ekonomiku

Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily kvůli nepříznivým údajům o vývoji na trhu práce a klesajícím nadějím na brzkou dohodu o nových opatřeních na podporu ekonomiky USA. Index Dow ztratil 0,07 % na 28 494,20 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 483,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,47 % na 11 713,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,16 % na 26,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 0,737 %.

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy
Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní investoři mají zajímavou možnost část peněz "schovat před inflací" do protiinflačních dluhopisů vydávaných Ministerstvem financí. Zajímavější zhodnocení nabízejí firemní bondy, na trhu s nimi je ale potřeba kvalitně diverzifikovat. V důsledku současné krize může bankrotů firem přibývat, výnosy z ostatních "sázek" musejí tyto "padající hlavy" vyvážit, uvedl v rámci cyklu ABCD investora ředitel společnosti eFrank.cz Aleš Prandstetter v debatě s Romanem Chlupatým, partnerem Save & Capital.
Že je zlato drahé? Srovnejte ho s akciemi!
Cena zlata se letos vyšplhala nad 2 000 USD za trojskou unci a nyní se pohybuje zhruba na 1 900 USD. Za posledních pět let tak žlutý kov v amerických dolarech posílil zhruba na dvojnásobek a řada investorů může jeho současnou cenu vnímat jako přemrštěnou. Všechno je ale relativní.

2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely

Neustále rostoucí počty nakažených a vážně nemocných lidí, s tím související hrozba zavírání ekonomik a zhoršující se vyhlídky na fiskální pomoc v USA ve čtvrtek stáhly evropské akcie na nejnižší úroveň od začátku října. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,08 % na 362,91 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,73 % na 5 832,52 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 2,11 % na 4 837,42 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 2,49 % na 12 703,75 bodu.

Akcie společnosti Ericsson jako možná sázka na rozvoj 5G sítí
Ericsson je jedním z předních světových výrobců infrastruktury pro mobilní sítě. V roce 2019 byl se světovým tržním podílem 14 % na třetím místě za 16% podílem Nokie a 28% podílem Huawei jako světové jedničky. Tento průmysl nyní prochází inovační fází s růstem investic operátorů mobilních sítí do nastupující generace 5G.

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně oslabila, propadl se finanční sektor

Pražská burza ve čtvrtek výrazně oslabila, index PX klesl o 1,8 % na 857,27 bodu. Propadl se hlavně finanční sektor a technologická firma Avast. Z hlavních titulů zakončila den v zisku pouze tabáková společnost Philip Morris ČR.

Anketa: Může česká koruna během příštích 12 měsíců citelněji posílit vůči euru a dolaru?
Česká koruna se v srpnu obchodovala na hladině 26 EUR/CZK, během dvou měsíců ale oslabila až nad 27,2 EUR/CZK. Na korunu v páru s eurem i americkým dolarem se často ptáte v rámci našich pravidelných expertních výhledů, nabízíme proto názory tří ekonomů, kteří se jí na základě naší výzvy zabývali v posledních týdnech. Některé poznámky proto nezohledňují aktuální zhoršení epidemické situace a aktuálně zavedená opatření, jež mají bránit šíření nákazy covidem-19.

4. Očekávané události

pátek ráno v Česku vyjde index výrobních cen a eurozóna dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a inflační statistiku. V USA se investoři zaměří na maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby a předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Kvartální hospodářská čísla na trh v zámoří pošlou Bank of New York Mellon a Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit

Vyspělé státy, které mají přístup k úvěrům, si nebudou muset kvůli koronavirové krizi pro zdraví svých veřejných financí příliš utahovat opasky. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl Vítor Gaspar, který má v Mezinárodním měnovém fondu na starosti rozpočtovou politiku. Za globální finanční krize, která vrcholila v roce 2009, přitom MMF nabádal k šetření.

6. Hodnota fúzí u kryptoměn v pololetí překonala celý rok 2019

Hodnota fúzí a akvizic v odvětví kryptoměn za prvních šest měsíců letošního roku překonala hodnotu za celý loňský rok. Počet uzavřených dohod byl sice nižší, transakce však byly objemnější, uvedla poradenská společnost PwC. Celková hodnota dohod za pololetí činila 597 milionů USD, zatímco v celém loňském roce dosáhla 481 milionů USD. Dojednáno bylo 60 spojení, zatímco loni to bylo 125.

7. USA prý nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu

Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.

8. NYT: Investoři prodávali akcie po brífincích Bílého domu

Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.

9. Reuters: Trumpova vláda chce přidat na černou listinu čínskou firmu Ant Group

Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Zatím není jasné, kdy americké vládní úřady, které rozhodují o zahrnutí firem na černou listinu, záležitost přezkoumají.

10. Fitch: Zambie směřuje k platební neschopnosti

Africký stát Zambie pravděpodobně směřuje k platební neschopnosti. Stal by se tak pátou zemí světa, která v letošním roce nesplní své dluhové závazky, uvedla ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Fitch. Země se dostala do sporu s věřiteli o odklad splátek některých svých dluhopisů. Obligace vydané zambijskou vládou ve čtvrtek na finančních trzích pokračovaly v poklesu.

BONUS(Y)

Investiční banky na cestě k rekordu

Bankovní sektor jako takový dnes spíše doplácí na trvale nízké úrokové sazby, ale ne všechny banky jsou v háji. Ty, které se zaměřují na investice a brokerské služby, jsou na tom vlastně velmi dobře.

Pět největších investičních bank v USA má letos dokonce náběh na to, aby překonaly obrat ve výši 100 miliard dolarů. Za tři čtvrtletí to zatím činí 84 miliard, což je více, než byly celoroční výsledky v posledních devíti letech.

Amy Coney Barrettová, Trumpova kandidátka do Nejvyššího soudu, nedokázala vyjmenovat základní ústavní práva

A dnes si nemůžeme odpustit ještě jeden postřeh... Čtvrtek byl posledním dnem slyšení s Amy Coney Barrettovou, kterou prezident Donald Trump nominoval do Nejvyššího soudu. Americké senátory již ve středu poněkud zarazilo jedno výrazné zaražení samotné soudkyně. O co šlo? Nedokázala vyjmenovat všech pět práv, která občanům USA zajišťuje první dodatek ústavy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat