Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, proč si vyspělé státy kvůli koronaviru nebudou muset příliš utahovat opasky, jak na tom jsou investiční banky díky covidu-19 a jak dobře zná Trumpova kandidátka do Nejvyššího soudu základní ústavní práva? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám o ekonomiku
Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily kvůli nepříznivým údajům o vývoji na trhu práce a klesajícím nadějím na brzkou dohodu o nových opatřeních na podporu ekonomiky USA. Index Dow ztratil 0,07 % na 28 494,20 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 483,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,47 % na 11 713,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,16 % na 26,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 0,737 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek výrazně ztrácely
Neustále rostoucí počty nakažených a vážně nemocných lidí, s tím související hrozba zavírání ekonomik a zhoršující se vyhlídky na fiskální pomoc v USA ve čtvrtek stáhly evropské akcie na nejnižší úroveň od začátku října. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,08 % na 362,91 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,73 % na 5 832,52 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 2,11 % na 4 837,42 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 2,49 % na 12 703,75 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně oslabila, propadl se finanční sektor
Pražská burza ve čtvrtek výrazně oslabila, index PX klesl o 1,8 % na 857,27 bodu. Propadl se hlavně finanční sektor a technologická firma Avast. Z hlavních titulů zakončila den v zisku pouze tabáková společnost Philip Morris ČR.
4. Očekávané události
V pátek ráno v Česku vyjde index výrobních cen a eurozóna dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a inflační statistiku. V USA se investoři zaměří na maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby a předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Kvartální hospodářská čísla na trh v zámoří pošlou Bank of New York Mellon a Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit
Vyspělé státy, které mají přístup k úvěrům, si nebudou muset kvůli koronavirové krizi pro zdraví svých veřejných financí příliš utahovat opasky. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl Vítor Gaspar, který má v Mezinárodním měnovém fondu na starosti rozpočtovou politiku. Za globální finanční krize, která vrcholila v roce 2009, přitom MMF nabádal k šetření.
6. Hodnota fúzí u kryptoměn v pololetí překonala celý rok 2019
Hodnota fúzí a akvizic v odvětví kryptoměn za prvních šest měsíců letošního roku překonala hodnotu za celý loňský rok. Počet uzavřených dohod byl sice nižší, transakce však byly objemnější, uvedla poradenská společnost PwC. Celková hodnota dohod za pololetí činila 597 milionů USD, zatímco v celém loňském roce dosáhla 481 milionů USD. Dojednáno bylo 60 spojení, zatímco loni to bylo 125.
7. USA prý nabídly zrušení odvetných cel, pokud Airbus vrátí podporu
Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.
8. NYT: Investoři prodávali akcie po brífincích Bílého domu
Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.
9. Reuters: Trumpova vláda chce přidat na černou listinu čínskou firmu Ant Group
Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Zatím není jasné, kdy americké vládní úřady, které rozhodují o zahrnutí firem na černou listinu, záležitost přezkoumají.
10. Fitch: Zambie směřuje k platební neschopnosti
Africký stát Zambie pravděpodobně směřuje k platební neschopnosti. Stal by se tak pátou zemí světa, která v letošním roce nesplní své dluhové závazky, uvedla ve čtvrtek mezinárodní ratingová agentura Fitch. Země se dostala do sporu s věřiteli o odklad splátek některých svých dluhopisů. Obligace vydané zambijskou vládou ve čtvrtek na finančních trzích pokračovaly v poklesu.
BONUS(Y)
Investiční banky na cestě k rekordu
Bankovní sektor jako takový dnes spíše doplácí na trvale nízké úrokové sazby, ale ne všechny banky jsou v háji. Ty, které se zaměřují na investice a brokerské služby, jsou na tom vlastně velmi dobře.
Pět největších investičních bank v USA má letos dokonce náběh na to, aby překonaly obrat ve výši 100 miliard dolarů. Za tři čtvrtletí to zatím činí 84 miliard, což je více, než byly celoroční výsledky v posledních devíti letech.
Amy Coney Barrettová, Trumpova kandidátka do Nejvyššího soudu, nedokázala vyjmenovat základní ústavní práva
A dnes si nemůžeme odpustit ještě jeden postřeh... Čtvrtek byl posledním dnem slyšení s Amy Coney Barrettovou, kterou prezident Donald Trump nominoval do Nejvyššího soudu. Americké senátory již ve středu poněkud zarazilo jedno výrazné zaražení samotné soudkyně. O co šlo? Nedokázala vyjmenovat všech pět práv, která občanům USA zajišťuje první dodatek ústavy.
Aktuality
