Co musíte ráno vědět (20. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo zasedání britské centrální banky a proč investoři ignorují snahy o sesazení Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek znovu uzavřely na rekordech po zprávě o datu podpisu dohody mezi USA a Čínou

Všechny tři hlavní americké akciové indexy uzavřely čtvrteční obchodování na nových rekordech. Na maximech se ocitly poté, co americký ministr financí Steven Mnuchin řekl, že první část americko-čínské obchodní dohody bude podepsaná začátkem ledna. Dolar byl na devizovém trhu bez výraznějších změn. Index Dow zpevnil o 0,49 % na 28 376,96 bodu, benchmark S&P 500 si polepšil o 0,38 % na 3 203,28 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,67 % na 8 887,22 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,64 % na 12,5 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,92 %. S&P 500 během čtvrtečního obchodování zaznamenal šestý rekord v řadě, Nasdaq vykázal sedmý rekordní závěr za sebou. V zelených číslech zakončila čtvrteční obchodování většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce stouply reality (+0,89 %) a odvětví komunikačních služeb (+0,78 %). Mírně naopak ztratily sektory energetiky, financí a utilit.

S&P 500: Hodnotově vážený, nebo nevážený index?
Vliv jednotlivých akcií na vývoj indexu S&P 500 je rozdílný. Například Apple, jehož tržní kapitalizace se pohybuje kolem bilionu dolarů, má v benchmarku asi 320krát větší váhu než TripAdvisor s tržní kapitalizací kolem 113 milionů dolarů. Znamená to ale snad, že by akcie Applu byly 320krát lepší než cenné papíry TripAdvisoru?
Akcie: Jak drsný bude příští medvědí trend
Dobrou zprávou pro investory je, že nadprůměrně dlouhé býčí trendy nejsou vždy následovány nadprůměrně dlouhými nebo výraznými medvědími trhy. Špatnou zprávou je, že historie není vodítkem pro budoucnost.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, švédská Riksbank opustila politiku záporných sazeb

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Investoři sledovali především makroekonomická data a rozhodnutí tří centrálních bank o úrokových sazbách, stejně jako nikam nevedoucí ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl 0,44 procenta, německý DAX si připsal minimální zisk 0,08 procent a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,21 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se po celý den pohyboval poblíž nuly, aby nakonec seanci zakončil s velmi mírným ziskem o 0,09 procenta výše než při středečním uzavření.

Začíná konečně slibnější dekáda pro evropské akcie?
Lehce ve stínu amerického trhu se na nová maxima dokázaly vyšplhat také akcie největších firem obchodovaných na evropských trzích, které sdružuje index STOXX Europe 600. Znamená to něco?

3. Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta díky akciím ČEZ a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování stoupl o 0,45 % na 1 111,24 bodu. Nejobchodovanější titul, Komerční banka, skončil v minusu, ale tuto ztrátu vynahradily zisky energetického podniku ČEZ a Erste Group Bank. Celkový zobchodovaný objem čítal přes 348 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Česká koruna: Copak se to (ne)děje před koncem roku?
Česká národní banka v prosinci ponechala měnovou politiku beze změny, což nebylo žádné překvapení. I tak se ve středu na grafu kurzu EUR/CZK dal vysledovat výrazný pohyb, ovšem směrem ke slabší české měně. Možné důvody vysvětluje ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na pátek bude o nastavení měnové politiky jednat čínská centrální banka. Dopoledne vyjdou německý index spotřebitelské důvěry od GfK, výsledek běžného účtu eurozóny nebo zpráva o vývoji britské ekonomiky. Ve Spojených státech se odpoledne bude pozornost investorů soustředit na zpřesněnou zprávu o vývoji tamní ekonomiky v třetím čtvrtletí včetně informací o osobních příjmech a výdajích, index průmyslové aktivity kansaského Fedu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Eurostat ještě odpoledne přidá index spotřebitelské důvěry pro eurozónu. Hospodářské výsledky zveřejní v USA společnost CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská centrální banka potvrdila nastavení úrokových sazeb

Bank of England na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.

6. Francouzské hotely neuspěly se snahou o přísnější regulaci Airbnb

Soudní dvůr Evropské unie ve čtvrtek zamítl požadavek francouzských hoteliérů, aby americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, podléhala přísným pravidlům pro realitní makléře. Soud dospěl k závěru, že Airbnb je internetovou platformou, nikoli realitním makléřem, napsala agentura Reuters.

7. Gentiloni: Státy EU by měly lépe koordinovat fiskální politiku

Země Evropské unie by měly lépe koordinovat svou fiskální politiku, řekl ve čtvrtek eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni. Méně zadlužené země bloku by tak podle něj měly více utrácet, aby unijní ekonomiku povzbudily. Zároveň by pomohly zadluženějším zemím, které musejí v zájmu ozdravení veřejných financí šetřit. Gentiloni to prohlásil na konferenci, kterou ve Frankfurtu nad Mohanem pořádala Evropská centrální banka.

8. Německo: Soud zakázal Uber, protože společnost údajně nemá potřebnou licenci

Německý soud ve čtvrtek zakázal americké taxislužbě Uber její činnost v Německu. Uber v Německu působí výhradně formou spolupráce s půjčovnami automobilů a jejich profesionálními řidiči. Podle rozhodnutí soudu však nemá pro tuto činnost potřebnou licenci. Spolupráci s řidiči, kteří používají vlastní vozy, soud firmě zakázal už v roce 2015, uvedla agentura Reuters.

9. Státy EU prodloužily hospodářské sankce vůči Rusku o půl roku

Státy Evropské unie ve čtvrtek o další půlrok prodloužily hospodářské sankce proti Rusku kvůli jeho přístupu k dění na východě Ukrajiny. Na delší platnosti opatření zaměřených mimo jiné na bankovní, finanční a energetický sektor se před týdnem jednomyslně shodli lídři unijních zemí. Rusko podle EU neplní mírové dohody z Minsku, jejichž plné respektování je podmínkou ke zrušení postihů.

10. General Motors celosvětově svolá více než 900 000 aut

Největší americká automobilka General Motors celosvětově svolá více než 900 000 aut. Část může mít problémy s brzdovým softwarem, u části hrozí vznícení. Obě svolávací akce se dotknou především Spojených států, kde do nich bude zahrnuto 814 000 aut, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Proč investoři ignorují snahy o sesazení Trumpa?

Míra lhostejnosti na Wall Street vůči ústavní žalobě na amerického prezidenta Donalda Trumpa odpovídá nízké pravděpodobnosti, že šéf Bílého domu skutečně bude z funkce odvolán. To záleží na senátorech z jeho Republikánské strany. Většina z nich sice prezidentem pohrdá, ale svůj hlas proti němu pozvednou pouze v případě, že z toho budou mít sami politický prospěch. Ten by hlasováním pro odvolání získali jen v případě, že by si Trumpův politický konec přál dostatek jejich voličů. A to se podle všeho neděje. Jak ukazuje přiložený graf, v celoamerickém měřítku podpora impeachmentu v posledních týdnech dokonce klesla.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat