Co musíte ráno vědět (23. listopadu)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na evropských burzách, kdo by podle české vlády měl zajistit stavbu pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jak Řím bojuje s mafií? To vše musíte ráno vědět.
1. Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, investoři se obávali Itálie a brexitu
Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování většinou dolů. Na investory doléhaly obavy ze sporu mezi Bruselem a Římem stran italského státního rozpočtu a nervozita před plánovaným nedělním summitem, který by měl výrazně promluvit do budoucího uspořádání vztahů mezi EU a Británií. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou 0,65 %. Britský index FTSE 100 odepsal 1,28 %, německý DAX přišel o 0,94 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,75 %.
2. Pražská burza ve čtvrtek klesla, aktivita na trhu byla malá
Pražská burza ve čtvrtek klesla, index PX se snížil o 0,2 % na 1 065,64 bodu. Dolů trh stáhly především akcie bank a telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Aktivita na trhu ale byla malá. Zobchodovaný objem dosáhl 341 milionů korun, dlouhodobý průměr se pohybuje pod 600 miliony korun. Nejobchodovanějším titulem dne se stala O2 Czech Republic, jejíž akcie zlevnily o 0,66 % na 227 korun. Nápojářská Kofola ČeskoSlovensko klesla o 1,02 % na 290 korun. V červeném skončila také elektrárenská skupina ČEZ, jež odevzdala 0,18 % na 555 korun.
3. Očekávané události
Páteční dopoledne bude patřit zpřesněné zprávě o vývoji německé ekonomiky v třetím čtvrtletí a předběžným listopadovým indexům nákupních manažerů. Odpoledne budou zveřejněny PMI i pro USA a Kanada odtajní inflační statistiku a zprávu o maloobchodních tržbách. Obchodování na Wall Street skončí po čtvrtečním svátku netradičně již v 19.00 SEČ. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Babiš: Vláda chce, aby nový blok v JE Dukovany postavila firma ČEZ
Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje. Stát je podle premiéra připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí. Firma ČEZ uvádí, že se proti staví minoritní akcionáři.
5. Na trh START chce vstoupit výrobce laserových spektroskopů AtomTrace
Společnost AtomTrace, která se zabývá vývojem a výrobou zařízení provádějících prvkovou analýzu pomocí laserové spektroskopie, chce prostřednictvím primárního úpisu akcií vstoupit na trh START pražské burzy. Nabízí 20% podíl za 25-35 milionů korun. Získané peníze chce využít zejména na posílení globálního obchodu a marketingu, navýšení pracovního kapitálu a vývoj nových produktů.
6. Irský parlament podpořil brexitovou dohodu
Irský parlament podpořil návrh dohody o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters. Souhlas irského parlamentu nebyl právně vyžadován, irský premiér Leo Varadkar o něj ale stál, neboť takto chtěl potvrdit, že za ním během vyjednávání o brexitu stojí politici všech stran.
7. Moody's aktualizovala ratingová hodnocení českých bank
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service vydala nová hodnocení pro české banky, konkrétně pro Komerční banku, Českou spořitelnu, Monetu Money Bank, ČSOB a Raiffeisenbank. Hodnocení Komerční banky, České spořitelny a ČSOB zlepšila z A2 na A1 a změnila výhled z pozitivního na stabilní. Hodnocení Raiffeisenbank a Monety potvrdila na stupni Baa2, výhled ovšem zlepšila ze stabilního na pozitivní.
8. WMO: Koncentrace CO2 v ovzduší dosáhla dalšího rekordu
Množství oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře bylo v loňském roce opět rekordní. Oznámila to ve čtvrtek Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN. Koncentrace jednoho ze skleníkových plynu dosáhla 405,5 ppm (částic na jeden milion, 100 % = 1 000 000 ppm). V roce 2016 to bylo 403,3 ppm, v roce 2015 400 ppm. Podle WMO to přitom nevypadá, že by se měl stoupající trend v dohledné době změnit.
9. Země EU dostaly text deklarace o budoucnosti po brexitu
Členské státy Evropské unie dostaly od šéfa unijních summitů Donalda Tuska návrh politické deklarace o vztazích mezi EU a Británií po odchodu ostrovní země ze společenství. Tusk to oznámil na Twitteru s tím, že na textu se na pracovní úrovni shodly vyjednávací týmy obou stran. V zásadě na dokumentu podle něj panuje shoda i na politické úrovni, musí jej ovšem v neděli na summitu ještě potvrdit šéfové států a vlád.
10. HN: Zákon na posílení pravomocí ČNB již nemá na ministerstvu financí takovou podporu
Česká národní banka plánovala, že zhruba za rok vejde v platnost zákon, který jí umožní účinněji regulovat hypoteční trh. Banky by tak mohla více nutit, aby na stále dražší bydlení půjčovaly opatrněji než doposud. Podle Hospodářských novin však zákon již nemá takovou podporu na ministerstvu financí, které se na jeho přípravě podílí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Římě zbourali domy vlastněné mafií
Za asistence několika stovek policistů v Římě zbourali osm rodinných domů, které patřily mafiánskému klanu Casamonica. Na akci osobně dohlížela starostka italské metropole Virginia Raggiová, podle níž je zbourání domů postavených před třiceti lety bez potřebných povolení vzkazem, že radnice už nebude zločineckým skupinám nezákonné jednání tolerovat.
"Město Řím slaví historický den. Budovy se staly symbolem bezmocnosti slušných občanů tváří v tvář kriminalitě," uvedla na Facebooku Raggiová k demolici objektů na západním předměstí města poblíž filmových studií Cinecittá.
Klan Casamonica je neznámější mafiánskou skupinou v Římě. Jeho členové patří k romské menšině a úzce spolupracují i se známějšími mafiánskými skupinami, jako jsou jihoitalské Camorra a 'Ndrangheta.
Klan Casamonica vzbudil obrovskou negativní pozornost v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho někdejšího bosse. Policie i vedení města tehdy čelily kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.