Jsou akcie na emerging markets (opět) levné?

Akcie na rozvíjejících se trzích za sebou nemají dobrý rok. Politická rizika, silnější americký dolar a zpomalující růst v Číně na ně působí negativně. To ale může nahrávat kontrariánům, pro které začínají být tyto trhy atraktivní.
Akcie na rozvíjejících se trzích začínají být pro investory cenově zajímavé. Ukazuje to riziková prémie, která v poslední době, zejména v porovnání s akciemi v USA a na dalších vyspělých trzích, opět roste.
Riziková prémie nabízí zajímavý pohled na ocenění akciového trhu, protože bere v úvahu ziskový výnos (obrácená hodnota ukazatele P/E; ukazuje, jaký výnos by investor obdržel, pokud by byl celý zisk firmy vyplacen jako dividenda) upravený o reálný výnos (výnosy dlouhodobých státních dluhopisů očištěné o inflaci). Jde vlastně o kompenzaci za převzetí akciového rizika v porovnání s bezpečnými výnosy z vládních dluhopisů. Čím vyšší je riziková prémie, tím výnosnější je pro investora držení akcií.
Riziková prémie u akcií z rozvíjejících se trhů v poslední době roste, a to jak v porovnání s americkými akciemi, tak s ostatními trhy. Celkově je riziková prémie na mladých trzích nejvyšší od krize v roce 2008, což tyto trhy dělá atraktivnějšími, zejména v porovnání s americkými tituly, jejichž riziková prémie po devítiletém býčím trendu rychle klesá.
Otázkou zůstává, zda je relativní atraktivita akcií na emerging markets důvodem pro to, aby je investoři považovali za levné, a tedy vhodné k nákupu. Je totiž potřeba brát v potaz to, že zmiňovaná rizika (politické riziko, zpomalování v Číně a silnější dolar) nikam nemizejí. Atraktivnější ocenění nicméně může ostatní proměnné v očích investorů, minimálně dočasně, odsunout na vedlejší kolej.
Zdroj: Topdown Charts
Aktuality
