Co musíte ráno vědět (24. prosince)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se Peking snaží podpořit domácí ekonomiku a jaká příjmení jsou ve světě nejrozšířenější? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pondělí pokračovaly v rekordní jízdě, dařilo se cenným papírům Boeingu

Americké akcie pokračovaly i zkraje vánočního týdne v lámání rekordů. Pomohlo jim vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že již brzy bude podepsána první část americko-čínské obchodní dohody. Pro index Dow bylo navíc velkou vzpruhou oznámení, že z čela společnosti Boeing odchází generální ředitel. Hodnota dolaru na devizovém trhu se příliš neměnila. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,34 % na 28 551,53 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,09 % na 3 224,01 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,23 % na 8 945,65 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,80 % na 12,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o jeden bazický bod na 1,93 %. Ceny ropy vzrostly o půl procenta, zlato zpevnilo bezmála o procento a stříbro téměř o dvě. O 1-3 % naopak oslabily nejsledovanější kryptoměny.

Síla informací a jejich dopad (nejen) na investování
Mezinárodní měnový fond se zabýval silou informací, tím, jak investoři reagují na zprávy a jak jejich chování ovlivňuje změny v cenách aktiv. A to vše s ohledem na dvě relativně nedávné změny. Zpráva MMF zaujala hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila.

2. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, nedařilo se bankám a automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování smíšeně, když investoři před vánočními svátky vybírali zisky po akciové rally v posledním měsíci. Pozitivně obchodování ovlivnilo rozhodnutí čínské vlády snížit dovozní cla na více než 850 produktů. Regionální index STOXX Europe 600 sice uzavřel v mínusu, klesl však pouze o 0,03 % na 418,27 bodu. Britský FTSE 100 získal 0,54 % na 7 623,59 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,13 % na 6 029,37 bodu, německý DAX naopak klesl o 0,13 % na 13 300,98 bodu. Nedařilo se zejména bankovnímu sektoru, který odevzdal zhruba procento, a automobilovému odvětví, jež přišlo o 0,5 %. Sektor zdravotní péče naopak zpevnil o 0,25 %.

Akciový tip: Sázka na Harryho Pottera, která se může vyplatit
Přemýšlíte, čím byste před koncem roku ozdobili své investiční portfolio? Hledáte na akciovém trhu něco netradičního? Zbystřete. Investovat můžete třeba do Školy čar a kouzel v Bradavicích, jak minulý měsíc na Sohn London Conference poradila Lucy Macdonaldová z Allianz Global Investors.

3. Pražská burza před svátky zpevnila, nahoru ji táhly akcie Monety a Komerční banky

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,58 % na 1 114,73 bodu. Dařilo se zejména akciím Monety Money Bank (+1,55 % na 85,30 Kč) a Komerční banky (+1,23 % na 821,50 Kč). Proti trendu šla Stock Spirits, jež odepsala 1,13 % na 61,20 Kč. Zobchodovaný objem činil zhruba 176 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh těsně před Vánocemi?

4. Očekávané události

Na Štědrý den zůstane většina evropských burz zavřená, a to včetně té pražské. Zkrácené seance proběhnou ve Francii a Británii. V Asii bude otevřená většina trhů a na Wall Street se bude obchodovat do 19.00 SEČ. Z úterních makrodat stojí za zmínku pouze index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Obchodování může ovlivnit také zveřejnění zápisu z posledního měnověpolitického zasedání japonské centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnech od 23. a 30. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čína od ledna sníží dovozní cla na stovky produktů

Čína od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů od mraženého vepřového po některé typy polovodičů. Oznámila to v pondělí čínská vláda. Slíbila rovněž větší otevření energetického a telekomunikačního trhu. Peking se tak podle agentury AP snaží podpořit domácí ekonomiku, jejíž růst v poslední době zpomaluje.

6. Šéf Boeingu uprostřed krize kolem letounů 737 MAX rezignuje

Šéf amerického výrobce letadel Boeing Dennis Muilenburg s okamžitou platností rezignuje. Od 13. ledna se jeho nástupcem stane dosavadní šéf dozorčí rady David Calhoun. Oznámila to firma, která se potýká s následky dvou smrtelných nehod letounů své výroby.

7. Polská vláda schválila pro příští rok vyrovnaný státní rozpočet

Polská vláda schválila pro příští rok vyrovnaný státní rozpočet, příjmy i výdaje by měly činit 435 miliard zlotých. Informoval o tom v pondělí úřad premiéra. Podle agentury Reuters by tento krok mohl vládní straně Právo a spravedlnost (PiS) pomoci získat větší podporu veřejnosti před prezidentskými volbami v příštím roce.

8. Stock Spirits by mohla dostat více prostoru na polském trhu

Společnost Marie Brizard, třetí největší hráč na polském trhu s alkoholem, uzavřela se svým majoritním akcionářem (COFEPP) podmíněnou dohodu týkající se zvýšení cash flow v roce 2020. Zpráva podle analytiků potvrzuje, že Marie Brizard má potíže s financováním a ztrácí podíl na trhu (nyní drží kolem 10 %), z čehož by mohla těžit likérka Stock Spirits.

9. Energetickou firmu, o niž měla zájem EPH, koupí Italové a Španělé

Italskou energetickou firmu Sorgenia, o niž projevila zájem i společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, koupí italský průmyslový fond F2i spolu se španělskou společností Asterion. Předběžná dohoda o koupi bude podepsána v lednu, uvedla podle agentury Reuters ve svém pondělním sdělení společnost Nuova Sorgenia Holding, která energetickou firmu kontroluje.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejvíce je ve světě Wangů, v Česku Nováků

Jaké příjmení je ve světě nejrozšířenější? Není překvapením, že jeho nositelé pocházejí z Číny, nejlidnatější země světa. Žije tam zhruba 76 milionů Wangů, druhé nejčastější příjmení je indické Devi (69 milionů). V Česku nepřekvapivě vévodí Novákové, v Americe pak Smithové.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat