US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,20 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (23. 12. - 27. 12. 2019)

Výrazně zkrácené obchodování bez většího zájmu investorů. Takový typicky bývá zkrácený vánoční týden. A jestli se nestane například na geopolitické úrovni něco nepředloženého, mohl by být takový i v roce 2019.

Redakce IW
Redakce IW
22. 12. 2019 | 12:00
Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Předvánoční týden probíhal v pozitivní náladě, kterou zajistil především posun v obchodních jednáních USA a Číny. Investoři se zaměřili hlavně na splnění požadavku nezavedení dodatečných cel na čínské spotřební zboží od neděle 15. prosince. Tato část dohody se naplnila, investoři reagovali nákupy rizikových aktiv, a během týdne se tak akciové indexy v USA, ale také v Evropě (STOXX Europe 600) vyhouply na nové rekordy. V páteční aukci došlo technicky k převážení několika indexů včetně CECE, STOXX (nově zařazeny akcie Avastu), FTSE, ale například také PX.

Donald Trump se stal historicky třetím americkým prezidentem, proti kterému vznesla sněmovna ústavní žalobu. Takzvanému impeachmentu (schválenému Sněmovnou reprezentantů) před ním čelili ještě Andrew Johnson (1868) a Bill Clinton (1998). Do skupiny zlotřilců bychom mohli zařadit i Richarda Nixona, který ovšem kvůli aféře Watergate stihl opustit úřad před zahájením zmíněného procesu.

Co to pro Trumpa a svět znamená? Vlastně téměř nic. Stejně jako v případě Johnsona a Clintona má poslední slovo Senát. V tom by pro odvolání prezidenta musely hlasovat dvě třetiny senátorů, což vzhledem k rozložení sil (republikáni 53 vs. demokraté 45) není zrovna pravděpodobné. Demokratům jde především o výhru v listopadových prezidentských volbách. Trump podle nich zneužil svůj úřad, když tlačil na ukrajinskou vládu, aby mu nalezla kompromitující materiály na jeho možného soupeře Joe Bidena, respektive jeho syna Huntera. Necelý rok před volbami vycítili demokraté šanci a pokusí se proces co nejvíce natahovat a plnit jím média. Pro finanční trhy přitom nejde o překvapení, ty sledují spíše obchodní vztahy s Čínou a další faktory.

Americký výrobce letadel Boeing v lednu pozastaví výrobu letadel 737 MAX. Přestože představitelé firmy slíbili, že nebudou propouštět zaměstnance, a že se dokonce pokusí pomoci svým dodavatelům, dopady budou obrovské. Ekonomové z Oxford Economics spočítali, že zastavení produkce bude mít výrazný dopad i na HDP USA. Jen v prvním čtvrtletí by kvůli Boeingu mohl růst o 0,5 procentního bodu pomaleji.

Cybertruck od Tesly se na evropské silnice jen tak nepodívá. Podle expertů na schvalování vozidel pro evropský trh má Cybertruck zásadní problém. Všechna vozidla musejí být bezpečná jak pro chodce, tak pro posádku vozu. To znamená mít především "měkký" přední nárazník a kapotu. V případě nehody musí dojít k deformaci, díky které dojde ke ztlumení nárazu. Vzhledem k materiálu, ze kterého je karoserie Cybertrucku vyrobena, to bude problém. Elon Musk ale (nové) vrásky na tváři mít (zatím) nemusí. Akcie Tesly vystoupaly na historicky nejvyšší hodnotu a pokořily hladinu 400 USD. Pozitivní sentiment trvá od zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí, ve kterém byla firma zisková. Radost investorům dělá i čínská továrna, díky které bude údajně možné snížit cenu Modelu 3 na tamním trhu až o 20 %.

Index pražské burzy PX za týden vzrostl o 1,4 %. Nejvíce zpevnily akcie Erste Group Bank (+4,3 %), a to bez významných informací. Titul následoval pozitivní vývoj v evropském finančním sektoru (za týden dílčí evropský index +1,7 %). Nejhlubší pokles utrpěly akcie O2 Czech Republic (-1,7 %). "Firma je poslední dva týdny pod mírným tlakem poté, co ministr průmyslu a obchodu opakovaně uvedl, že nevylučuje oddálení zahájení plánované aukce nových kmitočtů z ledna o 3-4 měsíce. Důvodem má být změna podmínek aukce, aby byly atraktivnější pro potenciálního nového hráče. Potenciál zvýšení konkurence na domácím mobilním trhu je rizikem pro stávající operátory. Navíc technicky k 13. prosinci skončil dosavadní program zpětného odkupu akcií společnosti, nový začne až 1. ledna," napsal v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Na domácím trhu bylo sledované dění okolo Kofoly ČeskoSlovensko (akcie za týden beze změny). Její dceřiná společnost Alofok prodala 50% podíl v ruské společnosti Megapack. Prodejní cena byla 5 milionů USD. Ocenění podílu v Megapack bylo k 30. září 2019 95 milionů Kč, Kofola tedy podle všeho prodala podíl se ziskem, který se projeví ve výsledkové zprávě za rok 2019. Po prodeji nemá Kofola ve společnosti žádný podíl. Společnost Megapeck vyrábí v Rusku slazené nealkoholické nápoje. "Zprávu hodnotíme mírně pozitivně vzhledem k tomu, že Kofola prodejem zrealizuje účetní zisk a pokryje část hotovosti potřebné k oznámené akvizici vod Korunní a Ondrášovka," uvedl Vaníček.

V průběhu týdne Poslanecká sněmovna přehlasovala senátní veto v případě navrhované změny daňového zákona, který byl následně podepsán i prezidentem. Změny se mimo jiné dotknou alkoholu, tabáku, loterií (zvýšení daně z 23 % na 35 %), ale například i pojišťoven (zdanění rezerv). Konkrétně v případě alkoholu a tabáku dojde ke skokovému zvýšení daně. Vyšší daň se týká jen tvrdého alkoholu. V případě tabáku by pak krabička klasických cigaret mohla podražit pro konečné zákazníky o 11-13 Kč. V případě zahřívaných výrobků by mělo jít o zdražení o více než 3 Kč na balení. "Skokové zvýšení daně vnímáme jako negativní krok, který může ovlivnit nejen poptávku po daných výrobcích, ale i marže dotčených společností, pokud se budou snažit skokové zvýšení daně alespoň částečně absorbovat do svých marží. Philip Morris ČR zakončila týden slabší o 0,7 %, Stock Spirits o 1,1 % a VIG o 0,3 %," doplnil Milan Vaníček.

Česká národní banka potvrdila základní úrokovou sazbu na 2 %. Strach jí nenahnala ani vyšší inflace okolo 3 %. Bankovní rada očekává slábnutí české ekonomiky, které by mělo přinést i snižování inflace, na růst sazeb proto podle banky není správná doba.

ČNB: Přijetí eura brání rozdíl v ekonomické úrovni ČR a eurozóny

ČNB: Přijetí eura brání rozdíl v ekonomické úrovni ČR a eurozóny

Jinak se rozhodla švédská centrální banka. Po 5 letech udržování záporných sazeb posunula základní úrok na nulu. Bankovní rada se přiklonila k názoru, že záporné sazby mají dlouhodobě negativní dopady na ekonomiku (přežívání firem, které na trhu již dávno nemají své místo a vážou na sebe neproduktivním způsobem zdroje, které by mohly být využity lépe). "Od Evropské centrální banky v nejbližší budoucnosti podobný krok ale neočekáváme," podotkli k tomu analytici z WOOD & Company.

Americké akcie v pátek znovu přepisovaly historii

Americké akcie v pátek znovu přepisovaly historii

Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden zpevnily zhruba o procento a půl

Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden zpevnily zhruba o procento a půl

Pražská burza v pátek uzavřela v minusu, za celý týden však zpevnila o 1,4 %

Pražská burza v pátek uzavřela v minusu, za celý týden však zpevnila o 1,4 %

Výhled

Vánoční týden bude na většině hlavních trhů zkrácený o sváteční dny (v pondělí se obchoduje standardně, v úterý mají volno burzy v Praze a v Německu, zkrácené je obchodování v USA a západní Evropě, další dny bude burzovní statistiky plnit především Asie). Objemy obchodů budou výrazně nižší, a měla by i proto přetrvávat spíše optimistická nálada. Dominantní budou již výhledy na rok 2020.

"Růstová party na americkém trhu pokračuje, index S&P 500 po řadě nových maxim zakončil uplynulý týden silnější o 1,65 %. V burzovních statistikách jsou zapsané nové rekordy a silný býčí trend potvrzují vedle vyšších cen také rostoucí klouzavé průměry. Nejbližší support je na 3 150, což byla nová historická maxima na konci listopadu. Index okolo této hladiny setrval i na začátku prosince, výše se vydal 12. prosince a od té doby drží růstovou trajektorii. Důležitá a silná podpora je v pásmu 3 060 až 3 070," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 se za letošek (+28,5 %) opět o něco přiblížil výsledku z roku 2013 (+29,6 %). V příštím, zkráceném obchodním týdnu se pravděpodobně nic zásadního nezmění. V poslední době sezónně typicky dobrou náladu podpořilo i několik zpráv (růst HDP, osobní spotřeba, nemovitosti, volby v Británii, zklidnění v obchodních vztazích USA a Číny). Již nyní je vysoce pravděpodobné, že rok 2019 bude pro americké akcie nadprůměrně úspěšný. Býčí trend pokračuje i přes nedávná očekávání korekce či stagnace na trzích a recese v ekonomice. Rok 2020 bude v USA rokem volebním, což historicky akciím spíše přálo. Ale nepředbíhejme," doplnil Košťál.

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál mezi svátky nezveřejňují žádné významné firmy.

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnech od 23. a 30. prosince

Z makroekonomických zpráv v týdnu zaujmou v pondělí v USA objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index aktivity chicagského Fedu a také prodeje nových domů. Ve čtvrtek dostanou prostor veřejné vystoupení šéfa japonské centrální banky Haruhika Kurody a data z amerického hypotečního trhu společně s dílčími údaji z trhu práce. V pátek se trh zaměří na japonské statistiky (nezaměstnanost, průmysl, maloobchod), zisky v průmyslovém sektoru v Číně, maloobchodní tržby ve Španělsku a zásoby ropy v USA.

Ekonomický kalendář

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná