23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v únoru důvěra v českou ekonomiku a kde se budou vyrábět nové britské pasy? To vše musíte ráno vědět.
Akcie v USA zahájily týden největším procentuálním poklesem za dva roky. Investoři přecházejí k bezpečnějším investicím kvůli prudkému růstu počtu onemocnění novým koronavirem mimo Čínu, který vyvolal obavy, že epidemie bude mít na globální růst mnohem vážnější dopad, než se dosud čekalo. Index Dow klesl o 1 031,61 bodu, tedy 3,56 %, na 27 960,80 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 3,35 % na 3 225,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,71 % na 9 221,28 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 46,55 % na 25,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o deset bazických bodů na 1,37 %. Ceny zlata a stříbra se zvedly o více než půl procenta a nejsledovanější kryptoměny odepsaly bezmála tři procenta.
Akcie na evropských trzích v pondělí zaznamenaly nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Největší pokles má za sebou Itálie, kde od víkendu rychle přibývají nové případy nákazy koronavirem. Nejvíce byly výprodejem postiženy akcie leteckých společností. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 3,84 % na 411,63 bodu. Britský FTSE 100 odepsal 3,34 % na 7 156,83 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 3,95 % na 5 791,87 bodu, německý DAX oslabil o 4,01 % na 13 035,24 bodu a index italských akcií FTSE MIB odevzdal 5,43 %.
Pražská burza v pondělí zaznamenala nejvýraznější denní propad od referenda o brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 3,06 % na 1 055,97 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od konce loňského října. Podle analytiků jsou důvodem oslabení obavy z šíření koronaviru. Objem obchodů byl s necelými 787 miliony korun výrazně nadprůměrný.
Úterní dopoledne bude patřit zprávě o vývoji německé ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a odpoledne Spojené státy na trh pošlou indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, index výrobní aktivity richmondského Fedu a index spotřebitelské důvěry od Conference Board. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní společnosti Macy's, Home Depot nebo salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Důvěra v českou ekonomiku v únoru druhý měsíc za sebou klesla, snížila se na 97,6 bodu z lednových 98,1 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od jara 2014. Skeptičtější byli proti lednu spotřebitelé i podnikatelé. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziročně byla důvěra v ekonomiku nižší o 6,1 bodu a indikátor důvěry se snížil u firem i spotřebitelů.
Akcie navzdory "děsivé" epidemii nového typu koronaviru zůstávají dobrou dlouhodobou investicí a není načase je prodávat. Uvedl to v pondělí legendární investor Warren Buffett v rozhovoru pro CNBC.
Narušení globálního ekonomického vývoje kvůli šíření onemocnění způsobeného novým typem koronaviru přimělo obchodníky na burzách zvýšit sázky na to, že centrální banky budou muset podniknout kroky k podpoře ekonomického růstu. Podle výpočtu agentury Bloomberg obchodníci nyní čekají, že do konce letošního roku sníží sedm největších centrálních bank hlavní úrokovou sazbu dohromady až o 2,05 procentního bodu. To je trojnásobek ve srovnání s tím, co čekali na konci loňského roku.
Podnikatelská nálada v Německu se v únoru překvapivě zlepšila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo. Jeho index důvěry se zvýšil o desetinu bodu na 96,1 bodu. Současnou situaci podniky sice hodnotí ještě hůře než v lednu, s větším optimismem ale hledí do dalších šesti měsíců.
Čínské firmy se kvůli epidemii nového typu koronaviru potýkají s nedostatkem peněz na mzdy a na platby faktur od dodavatelů. Peking sice vyzval banky, aby poskytovaly více půjček, mnoho malých a středních podniků v Číně ale podle průzkumu stojí na pokraji kolapsu, napsal v pondělí server BBC.
Plány britské vlády omezit migraci zkomplikují život malým firmám na britských ostrovech. Ty si nemohou dovolit zaplatit místním, kteří navíc některé práce ani vykonávat nechtějí. Za zaměstnávání cizinců z EU jim budou hrozit peněžní sankce, které si ale polovina z nich nemůže dovolit.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Zastánci brexitu již netrpělivě vyhlížejí nový britský pas, který by měl být vydáván od začátku března a na kterém již nebude nápis Evropská unie. Premiér Boris Johnson nový pas označil za jeden ze symbolů osamostatnění se Velké Británie, za rámeček si ale nedá zprávu listu The Times, který o víkendu napsal, že nové britské pasy se budou vyrábět v Polsku a vyrobí je francouzsko-nizozemská firma Gemalto. Britská společnost De La Rue, jež o zakázku soutěžila, totiž nebyla schopna nabídnout nižší cenu než její západoevropský konkurent.
UK takes back control: new British passports will be produced... in #Poland with a loss of 200 jobs in the UK.https://t.co/7KnXa9EJyv pic.twitter.com/feoHiydknd
— Eugeniusz Smolar (@esmolar) February 23, 2020