Co musíte ráno vědět (25. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v únoru důvěra v českou ekonomiku a kde se budou vyrábět nové britské pasy? To vše musíte ráno vědět.

1. Panika dorazila na Wall Street, americké akcie v pondělí oslabily nejvíce za dva roky

Akcie v USA zahájily týden největším procentuálním poklesem za dva roky. Investoři přecházejí k bezpečnějším investicím kvůli prudkému růstu počtu onemocnění novým koronavirem mimo Čínu, který vyvolal obavy, že epidemie bude mít na globální růst mnohem vážnější dopad, než se dosud čekalo. Index Dow klesl o 1 031,61 bodu, tedy 3,56 %, na 27 960,80 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 3,35 % na 3 225,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,71 % na 9 221,28 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 46,55 % na 25,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o deset bazických bodů na 1,37 %. Ceny zlata a stříbra se zvedly o více než půl procenta a nejsledovanější kryptoměny odepsaly bezmála tři procenta.

ExxonMobil, dividenda a šimpanz
Investujte do akcií ExxonMobilu, protože největší naftařská firma v Americe má úžasný potenciál. A naopak, držte své peníze daleko od ExxonMobilu, dodělávajícího ropného dinosaura bez budoucnosti. Čemu věříte? Zeptejte se šimpanze.
Schubert (WOOD & Company): Výnosy bezpečných dluhopisů se blíží k minimům, pro akcie to může být vzpruha
Výnosy dlouhodobých amerických i německých vládních dluhopisů se pohybují poblíž minim, protože obavy o ekonomiku část trhu vedou k nákupům těchto bezpečných aktiv. To ale na druhou stranu může část investorů ve snaze o zajímavější zhodnocení vést k nákupům akcií, říká Ronald Schubert ze společnosti WOOD & Company.

2. Evropské akcie v pondělí výrazně zlevnily, zažily nejhorší den za čtyři roky

Akcie na evropských trzích v pondělí zaznamenaly nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Největší pokles má za sebou Itálie, kde od víkendu rychle přibývají nové případy nákazy koronavirem. Nejvíce byly výprodejem postiženy akcie leteckých společností. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 3,84 % na 411,63 bodu. Britský FTSE 100 odepsal 3,34 % na 7 156,83 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 3,95 % na 5 791,87 bodu, německý DAX oslabil o 4,01 % na 13 035,24 bodu a index italských akcií FTSE MIB odevzdal 5,43 %.

Investorský magazín: Zlato v roce 2020 a spekulace s librou
Cena zlata v únoru vystoupala nad 1 600 USD za trojskou unci, a žlutý kov tak pokračuje ve spanilé jízdě z druhé poloviny loňského roku. Zlato, tradiční bezpečný investiční přístav, je hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Prostor ale dostávají také spekulace s britskou librou nebo pár dobře míněných rad na cestě k úspěchu a spokojenosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v pondělí zaznamenala nejvýraznější propad od června 2016

Pražská burza v pondělí zaznamenala nejvýraznější denní propad od referenda o brexitu v červnu 2016. Index PX oslabil o 3,06 % na 1 055,97 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od konce loňského října. Podle analytiků jsou důvodem oslabení obavy z šíření koronaviru. Objem obchodů byl s necelými 787 miliony korun výrazně nadprůměrný.

KONTEXT: Kdo se bojí stagflace, nesmí do lesa. Proč byste (ne)měli i vy?
Inflace nejen v Česku skokově vzrostla, což oživilo diskuze o možných dopadech dlouhotrvající extrémně uvolněné měnové politiky. Tento KONTEXT i proto nabízí tři zajímavé komentáře varující před takzvanou stagflací, tedy situací, kdy v ekonomice stagnuje poptávka, ale roste inflace a nezaměstnanost. I když podle mě tato hrozba nepatří k největším ani nejaktuálnějším, za zamyšlení stojí.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit zprávě o vývoji německé ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a odpoledne Spojené státy na trh pošlou indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, index výrobní aktivity richmondského Fedu a index spotřebitelské důvěry od Conference Board. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní společnosti Macy's, Home Depot nebo salesforce.com. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i firmy

Důvěra v českou ekonomiku v únoru druhý měsíc za sebou klesla, snížila se na 97,6 bodu z lednových 98,1 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od jara 2014. Skeptičtější byli proti lednu spotřebitelé i podnikatelé. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziročně byla důvěra v ekonomiku nižší o 6,1 bodu a indikátor důvěry se snížil u firem i spotřebitelů.

6. Buffett: Prodávat akcie není navzdory epidemii koronaviru zapotřebí

Akcie navzdory "děsivé" epidemii nového typu koronaviru zůstávají dobrou dlouhodobou investicí a není načase je prodávat. Uvedl to v pondělí legendární investor Warren Buffett v rozhovoru pro CNBC.

7. Obchodníci kvůli koronaviru zvyšují sázky na další pokles úroků

Narušení globálního ekonomického vývoje kvůli šíření onemocnění způsobeného novým typem koronaviru přimělo obchodníky na burzách zvýšit sázky na to, že centrální banky budou muset podniknout kroky k podpoře ekonomického růstu. Podle výpočtu agentury Bloomberg obchodníci nyní čekají, že do konce letošního roku sníží sedm největších centrálních bank hlavní úrokovou sazbu dohromady až o 2,05 procentního bodu. To je trojnásobek ve srovnání s tím, co čekali na konci loňského roku.

Analytici: Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese
Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dopadům epidemie nového typu koronaviru téměř jistě dostane do recese. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Hrubý domácí produkt Itálie se přitom již v posledních třech měsících loňského roku snížil o 0,3 %.

8. Podnikatelská nálada v Německu se v únoru nečekaně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru překvapivě zlepšila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo. Jeho index důvěry se zvýšil o desetinu bodu na 96,1 bodu. Současnou situaci podniky sice hodnotí ještě hůře než v lednu, s větším optimismem ale hledí do dalších šesti měsíců.

9. BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur

Čínské firmy se kvůli epidemii nového typu koronaviru potýkají s nedostatkem peněz na mzdy a na platby faktur od dodavatelů. Peking sice vyzval banky, aby poskytovaly více půjček, mnoho malých a středních podniků v Číně ale podle průzkumu stojí na pokraji kolapsu, napsal v pondělí server BBC.

10. Zpřísnění migrace ztíží malým britským firmám nábor zaměstnanců

Plány britské vlády omezit migraci zkomplikují život malým firmám na britských ostrovech. Ty si nemohou dovolit zaplatit místním, kteří navíc některé práce ani vykonávat nechtějí. Za zaměstnávání cizinců z EU jim budou hrozit peněžní sankce, které si ale polovina z nich nemůže dovolit.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britská pracovní místa pro polské dělníky

Zastánci brexitu již netrpělivě vyhlížejí nový britský pas, který by měl být vydáván od začátku března a na kterém již nebude nápis Evropská unie. Premiér Boris Johnson nový pas označil za jeden ze symbolů osamostatnění se Velké Británie, za rámeček si ale nedá zprávu listu The Times, který o víkendu napsal, že nové britské pasy se budou vyrábět v Polsku a vyrobí je francouzsko-nizozemská firma Gemalto. Britská společnost De La Rue, jež o zakázku soutěžila, totiž nebyla schopna nabídnout nižší cenu než její západoevropský konkurent.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat