Co musíte ráno vědět (26. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo mediální společnosti CME a jaká událost měla před rokem zpopularizovat solární energetiku? To vše musíte vědět.

1. Hospodářské výsledky významných firem poslaly americké akcie v úterý do plusu, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Silné firemní výsledky, oslabování dolaru a růst cen ropy pomohly americkým akciím k úternímu růstu. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se tak vyšplhaly na nová rekordní maxima. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,47 % a uzavřel na 21 613,43 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,29 % na 2 477,08 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,02 % na 6 412,17 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům energetiky, základních materiálů a spotřebního zboží, mírné ztráty naopak zaznamenaly technologie a síťové společnosti. Index volatility VIX zůstal na 9,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než sedm bazických bodů na 2,328 %. Bitcoin podle serveru coindesk.com ztrácel večer evropského času 10 % a ethereum 11,8 %.

Stratég: Americké akcie předvádějí výjimečné věci. Nepotrvá to věčně, poklesy ale stále jsou příležitostí nakupovat

2. Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v černých číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a netrpělivě vyhlíželi výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které v úterý začalo. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,41 % na 380,77 bodu, když téměř všechny jeho sektory zakončily obchodování v pozitivním pásmu. Proti trendu šly akcie automobilek, které byly pod tlakem zpráv, že Evropská komise zahájila vyšetřování několika výrobců automobilů, kteří se údajně domlouvali na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, a to včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,77 % na 7 434,82 bodu, německý DAX si polepšil o 0,45 % na 12 264,31 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,65 % na 5 161,08 bodu.

Akciový tip (technická analýza): Volkswagen nezdolal rezistenci a nabízí příležitost na SHORT

3. Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank, pojišťovna VIG a mediální CME, jež v úterý zveřejnila výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Nedařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol a telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 462 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Erste Group Bank, které zdražily o 2,32 %. S výjimkou Monety Money Bank, která uzavřela na nule, v plusu seanci zakončily i další finanční tituly. O 2,16 % vzrostla cena akcií mediální CME, jež v úterý představila pozitivní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Nedařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol (-0,83 %), operátorovi O2 Czech Republic (-0,53 %), likérce Stock Spirits (-0,21 %) a textilce Pegas Nonwovens (-0,1 %).

Investorský magazín: Zlato nejen jako štít portfolia

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem Austrálie zveřejní inflační statistiku, Francie přidá index spotřebitelské důvěry, který zveřejní rovněž Itálie, jež na trh pošle ještě index podnikatelského klimatu, a Spojené království se pochlubí zprávou o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí. Odpoledne Spojené státy zveřejní údaje o prodejích nových domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA a ve 20.00 SELČ skončí dvoudenní zasedání FOMC. "Ohledně měnové politiky se čeká především na názor Fedu na pokles inflace. Stále si myslíme, že většina si kvůli silnému trhu práce a příznivému ekonomickému vývoji myslí, že jde o dočasný faktor. Nicméně v poslední době již začali někteří představitelé banky mluvit opatrněji v tom smyslu, že budou chtít počkat na potvrzení opětovného nárůstu inflačních tlaků," říká analytik z České spořitelny Jiří Polanský. Hospodářské výsledky představí v Asii Nintendo či Hyundai Motor, na starém kontinentu Daimler, GlaxoSmithKline nebo Peugeot a v zámoří mimo jiné Coca-Cola, Ford Motor, Boeing, Whole Foods Market, PayPal Holdings nebo Facebook. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé čtvrtletí čistý zisk 27,94 milionu USD. O rok dříve firma hospodařila ve stejném období se ztrátou 141,32 milionu USD. Silný výsledek společnost vykázala i na úrovni provozního zisku.

6. V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se letos zmenšil. Vyplývá to z pravidelné měsíční zprávy o devizových rezervách ve zlatě jednotlivých států, kterou vydává marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council.

7. Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně delší dobu dojezdu. Vozy s touto baterií chce začít prodávat za pět let, napsal v úterý japonský list Čúniči šimbun. Současné elektromobily používají lithium-iontové baterie, které se nabíjejí 20-30 minut a na dobytí ujedou 300-400 kilometrů.

8. Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 %. Země se tak po tříleté přestávce vrátila na dluhopisové trhy. Nová emise dluhopisů podle agentury Reuters představuje významný krok Řecka k získání finanční nezávislosti a k opuštění mezinárodního záchranného programu v příštím roce.

9. Zisk General Motors ve druhém čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 %

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 % na 1,7 miliardy USD. Pokles způsobily ztráty spojené s prodejem evropské divize a mimořádné náklady související s odchodem z některých trhů, uvedla v úterý automobilka.

10. BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to navzdory rizikům souvisejícím s připravovaným odchodem Británie z Evropské unie. Britská továrna bude nicméně k produkci těchto aut využívat elektromotory vyrobené v Německu, uvedla v úterý firma.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před rokem obletěl letoun na solární pohon Zemi

Před rokem, 26. července 2016, poprvé obletěl celou zeměkouli švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2. Toho dne přistál v Abú Zabí. Na let dlouhý zhruba 42 000 kilometrů odstartoval 9. března 2015. Při 17 etapách strávil ve vzduchu téměř 500 hodin, letěl nad čtyřmi světadíly, třemi moři a dvěma oceány. Nepříznivé počasí a také potíže s baterií způsobily, že letoun musel v některých zemích zůstat delší dobu na zemi. Cílem projektu byla propagace solární energie, která byla jediným zdrojem pohonu letounu.

V kabině se střídali Švýcaři Bertrand Piccard a André Borschberg. Za letu bylo překonáno 19 leteckých rekordů, k nimž se řadí nejdelší nepřerušený sólový let. Podnikl ho Borschberg, který letěl z japonské Nagoje na Havaj 118 hodin. Kokpit letadla má velikost zhruba telefonní budky. Piloti si nasazovali kyslíkovou masku a spát mohli vždy jen po 20 minutách.

Letoun má na svém povrchu celkem 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat