Co musíte ráno vědět (26. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v Evropě a v Praze, jak dlouho letos budeme pracovat na stát a jak může vypadat platební morálka držitelů kreditních karet v USA za pár měsíců? I to by vás mohlo v úterý zajímat.

1. Evropské akcie v pondělí při nižší aktivitě rostly

Akcie v Evropě začaly týden pozitivně, pomáhá jim postupné otevírání dalších ekonomik, zlepšení zaznamenala také podnikatelská nálada v Německu, i když země se ocitla poprvé od roku 2009 v recesi. Objemy obchodů ovšem byly kvůli svátku ve Velké Británii nižší než obvykle. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,47 % na 345,18 bodu, německý DAX vzrostl o 2,87 % na 11 391,28 bodu francouzský CAC 40 posílil o 2,15 % na 4 539,91 bodu a italský FTSE MIB se zvýšil o 1,61 % na 17 595,90 bodu.

Opakování velké deprese nehrozí. Koronavirová krize je zima, nikoli doba ledová
Pandemie nemoci covid-19 vyvolala na trzích největší šok za uplynulých deset let. Panika během února a března toho byla jasným důkazem, burzy se v té době hroutily jako domečky z karet. Byly výprodeje na trzích oprávněné? A vidíme nyní již opravdu světlo na konci tunelu?
KONTEXT: Finanční infrastruktura se mění ve zbraň. Je to hrozba i pro vaše portfolio
Spojené státy jsou opět o krůček blíže k zákonu, s jehož pomocí bude možné z amerických burz vyloučit firmy označené za agenty cizí moci. Bílý dům tím míří zejména na Alibabu a další čínské (technologické) giganty. I proto se na obou stranách Pacifiku čeká, že se další bitva války mocností odehraje na poli financí.

2. Pražská burza začala týden v zeleném

Pražská burza v pondělí posílila, index PX přidal 0,57 % na 882 bodů. Dařilo se většině titulů na hlavním trhu, přičemž bankovní tituly skončily na obou stranách výkonnostního spektra.

Nákup levné koruny: Předpoklady a strategie
Koruna je vůči euru podobně podhodnocená jako na jaře 2009. Česká ekonomika má přitom solidní šance nezaostávat v hospodářském ožívání za eurozónou. Vliv propadu exportu bude tlumen menším odlivem dividend. ČNB má více důvodů bránit velkému odlivu kapitálu než důvodů českou měnu uměle oslabovat. Na nákup korun na delší dobu jsou vhodné forwardy, na kratší dobu lze zvážit alternativy, například racek, pokud čekáte, že česká koruna neposílí příliš rychle.
Investorský magazín: Komerční reality a doplňkové penzijní spoření v portfoliu drobného investora
Investice do kvalitních kancelářských a obchodních nemovitostí jsou i v době koronavirové stále velice oblíbené. Hlavní téma aktuálního Investorského magazínu proloží výhody doplňkového penzijního spoření a medvědí pohled na akciový trh. Závěr jako vždy patří stručnému ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Očekávané události

V úterý zaujme německá spotřebitelská nálada, ruské maloobchodní tržby a nezaměstnanost a hlavně americké indexy cen domů a prodeje nových nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 %, je v recesi

Německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 %, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Ve své konečné zprávě to v pondělí uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Protože v předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 %, je nyní v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.

5. Studie: Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem

Mezi čistými plátci do záchranného fondu na obnovu unijních ekonomik, jak ho navrhují německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, by byla i Česká republika a největším plátcem v poměru ke svému HDP by bylo Polsko. Jen 7 z 27 členských států EU by bylo čistými příjemci pomoci, nejvíce by fond pomohl Itálii (19 až 26 miliard eur) a Španělsku (14 až 24 miliard eur). Vyplývá to podle agentury APA z analýzy Centra pro evropský hospodářský výzkum (ZEW) v německém Mannheimu.

Cash is trash aneb Proč hotovost ve světě tištění peněz dlouhodobě nedává smysl
Investuji již bezmála čtvrt století a burzovní poučku, že hotovost je král, jsem považoval za neotřesitelnou. V mém osobním portfoliu hrála proto hotovost vždy důležitou roli. Učebnice investování jsou ale průběžně přepisovány, což by investoři měli ve svém rozhodování zohledňovat.

6. Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru. Češi tak budou na stát letos pracovat 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000. Tehdy institut začal den daňové svobody počítat. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

7. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu mírně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu mírně zlepšila, a zastavila tak propad z předchozích dvou měsíců. V pondělí to uvedl hospodářský institut Ifo, jehož index vystoupil z dubnových 74,2 bodu na 79,5 bodu. Podnikatelé sice ještě hůř hodnotí současnou situaci, díky uvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru se však výrazně zlepšila očekávání do dalších měsíců.

8. Volkswagen musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem

Německý koncern Volkswagen musí zákazníkům, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi, vyplatit za jejich vůz náhradu. Výrobce ale může výkupní částku snížit podle počtu kilometrů, které zákazník s autem ujel. V pondělí o tom rozhodl německý nejvyšší soud v Karlsruhe. Českých zákazníků se ale rozhodnutí soudu podle mediálního zástupce zastoupení VW v ČR Jana Klímy netýká.

9. Rusko zavádí dočasný zákaz dovozu ropných produktů

Rusko se rozhodlo zavést zákaz dovozu ropných produktů do země, který by měl trvat do konce září. Zákaz bude podle agentury Interfax zahrnovat benzin, letecký petrolej a vysoce kvalitní naftu.

10. Regeneron koupí od Sanofi své akcie za pět miliard dolarů

Americká farmaceutická firma Regeneron Pharmaceuticals se dohodla na odkoupení svých akcií za zhruba pět miliard dolarů od francouzské společnosti Sanofi. Vzájemnou spolupráci obou firem rozhodnutí neovlivní a Sanofi si nadále ponechá malý podíl v Regeneronu, uvedly v pondělí společnosti.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Delikvence u kreditních karet

Že krizové období může zhoršit platební morálku dlužníků a držitelů kreditních karet, není žádnou novinkou. Pokud však bude delikvence u držitelů kreditních karet podobně závislá na růstu nezaměstnanosti jako v minulosti, mají se banky na co těšit.

Musíte vědět
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat