Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak světové burzy uzavřely uplynulý týden, jak má česká ekonomika dohánět eurozónu a kdo byl o víkendu asi největší hvězdou udílení (ne)populárních Českých slavíků? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily všechny tři hlavní indexy i na týdenní bázi

Americké akcie v páteční zkrácené seanci zpevnily za podpory vyšších cen komodit a úspěšného startu Černého pátku, jímž maloobchodníci zahájili předvánoční prodeje. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se vyšplhaly na nová maxima. Index Dow v pátek stoupl 0,14 % na 23 557,99 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,21 % na nové zavírací maximum 2 602,42 bodu (historický rekord posunul na 2 604,21 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,32 % na novém zavíracím maximu 6 889,16 bodu (absolutní maximum posunul na 6 890,02 bodu). Index volatility VIX klesl o 2,33 % na 9,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,34 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500 s výjimkou finančního odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží. Nejvíce stouply technologický sektor a odvětví základních materiálů. Za celý uplynulý týden index Dow vzrostl o 0,86 %, S&P 500 přidal 0,91 % a Nasdaq Composite posílil o 1,57 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie se ne a ne zastavit, býci mají stále navrch
Americké akciové trhy ve zkráceném týdnu dokázaly pohodlně posílit a pohrávají si s horní hranicí obchodního pásma.

2. Evropské burzy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy se v pátek na směru neshodly, investory přesto potěšily zprávy z Německa, kde politické špičky údajně jednaly o možném návratu velké koalice CDU/CSU a SPD. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,13 % na 386,63 bodu, za celý týden však o 0,73 % zpevnil. Britský FTSE 100 klesl o 0,1 % na 7 409,64 bodu (za celý týden +0,44 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,2 % na 5 390,46 bodu (za celý týden +1,36 %) a německý DAX získal 0,39 % na 13 059,84 bodu (za celý týden +0,51 %).

EUR/USD, ropa, zlato a EUR/CZK: Co naznačuje technická analýza
Technická analýza kurzů EUR/USD a EUR/CZK a cen ropy a zlata, jejímž autorem je analytik Vít Macháček z České spořitelny.

3. Pražská burza v pátek stoupla, v týdenním horizontu stagnovala

Pražská burza v pátek po čtyřech ztrátových seancích uzavřela v plusu, když index PX zpevnil o 0,83 % na 1 054,67 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 369 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry Erste Group Bank, které zdražily o 4,17 %. Další finanční tituly s výjimkou Komerční banky, jež ztratila 0,53 %, také stouply (MONETA Money Bank +0,46 %, VIG +0,11 %). V plusu dále obchodování zakončily Kofola ČeskoSlovensko (+1,73 %), Fortuna (+0,32 % ), Pegas Nonwovens (+1,06 %), Unipetrol (+0,80 %), O2 Czech Republic (+0,19 %) a  CME (+0,05 %). Proti trendu šla kromě Komerční banky také Philip Morris ČR (-0,43 %).

Podnikání: Jak se od roku 2018 změní legislativa (2. část)
Podnikatelé v Česku si často stěžují na neustálé změny v zákonech. Co je čeká se startem roku 2018?

4. Očekávané události

Úvod týdne nebude na data příliš bohatý. V Evropě vyjdou pouze údaje o italské spotřebitelské a podnikatelské důvěře, ve Spojených státech budou oznámeny statistiky prodejů nových domů a index aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministerstvo financí: ČR se bude nadále přibližovat ekonomické úrovni 19 zemí EMU

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech mírně poroste. Ministerstvo financí v listopadové makroekonomické prognóze letos počítá s růstem českého hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně na 85 % a příští rok na 86 %. Loni byla ČR na 83 % úrovně zemí eurozóny. Česko by tak na tom mělo být lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko či Slovinsko.

6. Izrael nechce odtajnění jmen firem porušujících mezinárodní právo

Za několik týdnů má Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) zkompletovat databázi firem, které obchodovaly se společnostmi působícími v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Protože jde z hlediska mezinárodního práva o okupované území, je tato činnost nelegální. Izrael a USA intenzivně pracují na tom aby se seznam asi 150 izraelských a světových firem nedostal na veřejnost, napsala v neděli agentura AP.

7. Kellnerova PPF kupuje plzeňskou Škodu Transportation

Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera podepsala smlouvu o koupi 100 % akcií plzeňské strojírenské společnosti Škoda Transportation. ČTK to oznámily mluvčí skupiny PPF Zuzana Migdalová a mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá. Cenu transakce, kterou ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ani jedna strana neuvedla. Média považují koupi odhadovanou na deset miliard korun za jeden z největších obchodů roku.

8. Ústavní soud do poloviny prosince oznámí, zda je EET v souladu s ústavou

Ústavní soud do poloviny prosince oznámí, jestli bylo zavedení elektronické evidence tržeb (EET) v souladu, nebo v rozporu s ústavou, uvedl v neděli v České televizi předseda soudu Pavel Rychetský. Návrh na zrušení zákona o evidenci tržeb, případně několika jeho částí, podalo 41 poslanců ODS a členů poslaneckého klubu TOP 09 loni v červnu. Rychetský naznačil, že soudci vybírají ze dvou variant.

9. Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážce na kroky, které podnikly USA proti Rusku, Íránu a Venezuele, plynárenské velmoci vyjádřily "hluboké znepokojení" ohledně sankcí postihujících plynárenský průmysl, které nejsou schváleny Organizací spojených národů. Uvádí to komuniké vydané na závěr jejich summitu v Bolívii.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Slavíci rozdáni, máme to za sebou

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat