US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,20 %
Erste-0,73 %

Burzovní kalendář (27. 11. - 1. 12. 2017)

Vystoupení představitelů Fedu před americkými kongresmany, zasedání OPEC, záplava významných makroekonomických údajů a třeba i závěr výsledkové sezóny na pražské burze. Vedle toho v americkém Senátu leží návrh daňové reformy, pro trhy zásadní. Nejen tyto události budou zajímat investory na přelomu listopadu a prosince.

Redakce IW
Redakce IW
26. 11. 2017 | 12:00
Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy uplynulém zkráceném týdnu posunuly historická maxima opět o kousek výše, S&P 500 se v pátek udržel nad psychologicky významnou rezistencí 2 600 bodů. V týdenním horizontu mírně zpevnily také západoevropské akciové trhy.

Týden byl poznamenaný nižší likviditou kvůli státnímu svátku v USA (čtvrteční Den díkůvzdání a Černý pátek se zkráceným obchodováním). Ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky vyzněl lehce holubičím tónem. Akcie ale posílily hlavně díky pátečnímu růstu živenému optimismem ohledně maloobchodních prodejů v rámci "slevového" svátku.

Povolební vyjednávání v Německu se dále vyhrotilo a zemi hrozí předčasné volby. Nicméně poslední dění naznačuje i možný návrat velké koalice CDU/CSU a SPD, na což euro reagovalo posílením k americkému dolaru.

Domácí index PX zakončil týden beze změny. Investory vedle obnovy provozu jednoho z bloků jaderné elektrárny Dukovany nejvíce zaujala spekulace o tom, že o nákup CME, majitelky televize Nova a dalších stanic, usiluje čínská CEFC společně s Penta Investments. CEFC to následně dementovala. "Očekáváme, že se podobné informace budou nadále objevovat. CME zakončila týden silnější o 4 % a stala se nejvíce rostoucím titulem na pražské burze," napsal analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Americké akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily všechny tři hlavní indexy i na týdenní bázi

Americké akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily všechny tři hlavní indexy i na týdenní bázi

Evropské burzy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Evropské burzy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta

Pražská burza v pátek stoupla, v týdenním horizontu stagnovala

Pražská burza v pátek stoupla, v týdenním horizontu stagnovala

Výhled

Investoři budou na přelomu měsíce sledovat mimo jiné pokračující snahu o sestavení vlády v Německu. Na konci uplynulého týdne se objevila informace, že by mohlo dojít k obnovení velké koalice mezi CDU/CSU a SPD, což by byl pro riziková aktiva v Evropě spíše pozitivní signál. Ve hře je i menšinová vláda Angely Merkelové, široká koalice ("Jamajka"), případně opakování voleb.

Ve čtvrtek dojde k rebalancování indexů MSCI, které tradičně přináší výraznější objemy obchodů a rozkolísanost.

"Klidný zkrácený obchodní týden zakončil index S&P 500 na novém historickém maximu. Posílil o 0,91 % a uzavřel nad psychologicky významnou hladinou 2 600, a to dříve, než se očekávalo. Po třech týdenních svíčkách mdlých odstínů svítí na grafu jasně zelená. Support se nemění (2 550 až 2 560), rezistence je zatím stále na 2 600, ale při dalším růstu se změní na nejbližší support. Na 2 580 je cenový odskok, ale k jeho zaplnění nemusí nutně dojít bezprostředně," napsal v pravidelném technickém komentáři dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Na začátku příštího týdne budou obchodníky nejvíce zajímat data o pátečních a pondělních maloobchodních prodejích v USA v rámci Černého pátku. Negativních zpráv je přitom obecně minimum. Do Vánoc zbývají jen čtyři týdny a další vývoj pravděpodobně bude v souladu se současným kurzem. Proč si kazit blížící se konec roku?"

Výsledková sezóna ve světě je prakticky na konci. Na přelomu listopadu a prosince oznámí výsledky jen několik významnějších firem. Ve Severní Americe to budou například Tiffany, Autodesk, Royal Bank of Canada a National Bank of Canada, v Rusku oznámí hospodářská čísla například Lukoil a v Evropě to bude i pro české investory významná pojišťovna VIG.

Podle analytika Miroslava Frayera z Komerční banky by měla čísla VIG za třetí čtvrtletí navázat na solidní data z první poloviny roku. Hrubé upsané pojistné by podle něj mělo meziročně vzrůst o 1,8 % na 2,1 miliardy eur, nejsilnější růst by měl zaznamenat segment zdravotního pojištění, dařit by se mělo rovněž pojištění majetku a odpovědnosti. Naopak životní pojištění by mělo pokračovat v poklesu. "Finanční výsledek by měl podle našich odhadů klesnout o více než 5 %, především kvůli nízkým úrokovým sazbám. Očekáváme ale poměrně razantní růst čistého zisku, a to o 15 % k 77 milionům eur," říká Frayer.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. listopadu

Makroekonomický kalendář je naopak velice nabitý. Po pondělním rozjezdu v podobě německých maloobchodních tržeb a prodejů nových domů v Americe se v úterý dozvíme, jaký je aktuální ekonomický výhled zemí OECD a ve Spojených státech vyjdou data o obchodní bilanci, velkoobchodních zásobách a cenách domů ve dvaceti největších městech (S&P/Case-Shiller). Sledovaná bude také spotřebitelská důvěra.

Před bankovní komisi Senátu navíc zasedne Jerome Powell, kterého prezident Donald Trump nominoval na nového předsedu Fedu. Názory Powella jsou dlouhodobě umírněné, jeho vyjádření před kongresmany ale i tak mohou zahýbat s kurzy aktiv a měn v čele s dolarem.

V polovině týdne bude většina pozornosti věnovaná dění v zámoří. Ve středu dopoledne sice budou oznámena maloobchodní data v Japonsku, německá inflace a francouzský HDP, daleko významnější ale bude aktualizovaný odhad vývoje americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí včetně indexu výdajů na osobní spotřebu. Rozjednané prodeje domů na monitorech obchodníků nejspíše zastíní vystoupení Janet Yellenové před společnou komisí obou komor Kongresu. Večer evropského času ještě americká centrální banka zaktualizuje svůj pohled na domácí ekonomiku v takzvané Béžové knize.

Také ve čtvrtek a v pátek budou mít investoři a analytici napilno. V Číně, Evropě i Americe vyjdou postupně indexy nákupních manažerů, data o průmyslu, inflaci a nezaměstnanosti zveřejní Japonsko, v Německu a eurozóně vyjdou údaje z trhu práce a Brusel zveřejní i data o inflaci. Vývoj HDP oznámí Česká republika a Itálie a ve Spojených státech vyjdou důležitá data o osobních příjmech a výdajích.

Ve čtvrtek také proběhne zasedání OPEC. Je pravděpodobné, že se kartel dohodne na prodloužení omezení těžby ropy o další půlrok nebo více. Otázkou ale je, jak výrazné omezení bude, protože v tomto jsou jednotliví těžaři poněkud nejednotní. "Je proto možné, že ve čtvrtek nastane dohoda o prodloužení omezení těžby, ale ne o objemu," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Během týdne by měl americký Senát hlasovat o balíčku daňových změn. Očekává se velice těsné rozhodnutí, jehož výsledek by mohl trhy výrazně ovlivnit. Z pohledu ekonomických dat bude tento týden hlavně o inflaci, a to jak ve Spojených státech, tak v eurozóně. V listopadu by přitom růst cen měl na obou březích Atlantiku zrychlit.

Důvěra v ekonomiku eurozóny podle průzkumu Evropské komise by měla i v listopadu být vysoká. "Očekáváme stabilizaci indikátoru na říjnové úrovni 114 bodů, který by naznačoval růst evropské ekonomiky ve 4Q2017 o 0,8 % mezikvartálně," uvedl ekonom z Komerční banky Marek Dřímal.

Po říjnovém poklesu o 0,3 procentního bodu by se podle něj německá inflace (HICP) měla v listopadu vrátit na meziroční míru 1,8 %. Důvodem by mělo být zrychlení jádrové inflace a růst cen pohonných hmot kvůli nedávnému růstu cen ropy. "Inflace v eurozóně podle našich odhadů v listopadu zrychlila na nejvyšší úroveň od dubna, konkrétně na meziročních 1,6 %. Za tím zřejmě stály všechny hlavní složky spotřebitelského koše, především pohonné hmoty, potraviny a jádrové ceny. V prosinci by ale inflace měla zpomalit kvůli vyšší srovnávací základně a na začátku roku 2018 by se měla dostat na pouhých 1,2 %," napsal Dřímal v týdenním výhledu.

Počet nezaměstnaných v Německu se podle Komerční banky pravděpodobně v listopadu snížil o 10 tisíc. Míra nezaměstnanosti (po sezónním očištění) zřejmě setrvala na 5,6 %. Dále snížit by se mohla až na začátku příštího roku.

Americký jádrový deflátor osobní spotřeby (preferovaný inflační ukazatel Fedu) v říjnu dosáhl podle odhadů Komerční banky meziročních 1,4 %, tedy tříměsíčního maxima. To by dále uvolnilo ruce centrální bance, pokud jde o (očekávané) prosincové zvýšení sazeb.

V pátek budou zveřejněna finální data o listopadových indexech nákupních manažerů (PMI) v hlavních zemích eurozóny a za měnový blok jako celek. První odhady opět příjemně překvapily a naznačují rychlý růst výstupu v závěru letošního roku.

ČSÚ zveřejní druhý odhad vývoje HDP ve 3Q2017. Ten by podle Dřímala mohl potvrdit solidní tempo mezičtvrtletního růstu na 0,5 %. Meziroční růst podle prvního odhadu zrychlil dokonce na 5 %. "Důležitá bude i struktura, kde očekáváme vysoký příspěvek k růstu především od domácí spotřeby. Sledovat budeme i investice, a to jak soukromé (související mimo jiné s utaženým trhem práce), tak veřejné (čerpání evropských fondů snad konečně zrychlilo)," doplnil Marek Dřímal z Komerční banky. Listopadový PMI z českého průmyslu sice podle něj mírně poklesne, ale zůstane na vysoké úrovni. Růst odvětví by tak měl pokračovat i v závěru roku.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná