Co musíte ráno vědět (31. ledna)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem v loňském roce rostla americká ekonomika a jak největší světové firmy pomáhají v boji s koronavirem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek po oznámení WHO změnily směr a posílily
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek téměř celý den klesaly. Poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru globální stav zdravotní nouze, však své ztráty smazaly a nakonec skončily se ziskem. Index Dow stoupl o 0,43 % na 28 859,44 bodu, benchmark S&P 500 zpevnil o 0,31 % na 3 283,6 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,26 % na 9 298,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,49 % na 15,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,59 %. Většina hlavních sektorů zakončila obchodování v pozitivním pásmu. Nejvyšší zisk zaznamenalo finanční odvětví (+1,29 %), nejvíce ztratil sektor telekomunikačních služeb (-0,99 %).
2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání britské centrální banky klesly
Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem obav z celosvětového šíření čínského koronaviru. Investoři také sledovali zasedání britské centrální banky, které ale nepřineslo žádné překvapení. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,01 % na 415,16 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,36 % na 7 381,96 bodu, francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,4 % na 5 871,77 bodu a německý DAX se snížil o 1,41 % na 13 157,12 bodu. V negativním pásmu zakončila obchodování většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce ztratilo odvětví ropy a zemního plynu, které spadlo zhruba o 2,6 %.
3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně ztratila, akcie Avastu se propadly o více než 12 %
Pražská burza zakončila čtvrteční seanci hluboko v minusu, index PX oslabil o 2,11 % na 1 074,39 bodu. Dolů burzu stáhly akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, které zlevnily o 12,32 % na 121 Kč po oznámení, že společnost zruší svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Zobchodovaný objem čítal necelých 544 milionů korun, a byl tak nadprůměrný.
4. Očekávané události
V noci na pátek vyjdou v Číně indexy nákupních manažerů za leden a Japonsko přidá zprávy o maloobchodních tržbách či nezaměstnanosti. Dopoledne se investoři zaměří na německé maloobchodní tržby a čísla o inflaci v eurozóně a vývoji HDP evropské měnové unie v posledním loňském kvartálu. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, index nákupních manažerů chicagského Fedu a zpráva o osobních příjmech a výdajích. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v USA firmy Honeywell International, Phillips 66, ExxonMobil, Chevron, Colgate-Palmolive, Caterpillar a Charter Communications a v Evropě Electrolux a CaixaBank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ekonomika USA loni vzrostla o 2,3 procenta, nejpomaleji za 3 roky
Hrubý domácí produkt Spojených států se loni zvýšil o 2,3 procenta. To je nejméně od roku 2016 a znamená to, že růst už druhý rok za sebou zaostal za tříprocentním cílem administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
6. Britská centrální banka na lednovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb
Britská centrální banka na lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.
7. Nezaměstnanost v EU klesla na 6,2 procenta, nejníže za 20 let
Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v prosinci klesla na 6,2 procenta, což je nejméně od roku 2000, kdy se začaly statistiky v nynější podobě sledovat. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Lidí bez práce ale ubylo i v rámci eurozóny, kde proti listopadu klesla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. Nejmenší zastoupení nezaměstnaných má nadále Česko se dvěma procenty.
8. Avast zavře divizi Jumpshot, dotkne se to stovek pracovních míst
Antivirová společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. V ohrožení jsou stovky pracovních míst, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Avast čelí kritice, že divizi Jumpshot předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je následně prodává svým klientům.
9. Coca-Cola prudce zvýšila zisk, pomohl zájem o nové produkty
Americký nápojový gigant Coca-Cola zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 135 procent na 2,04 miliardy dolarů. K lepšímu hospodaření přispěl zájem o nové produkty, jako je kávový nápoj Plus Coffe či Zero Sugar bez cukru. Zákazníci kupovali také dražší produkty.
10. CNBC: Apple se koncem roku stal jedničkou v dodávkách smartphonů
Americká technologická společnost Apple v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé za dva roky vystřídala jihokorejského konkurenta Samsung na pozici světové jedničky v dodávkách chytrých telefonů. Vyplývá to podle serveru CNBC z údajů několika analytických společností.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zahraniční i čínské firmy poskytují dary na boj s koronavirem
Řada amerických, evropských i čínských společností poskytla Číně dary na pomoc při boji s novým druhem koronaviru. Ten má kromě nejméně 133 obětí i značný dopad na čínskou i světovou ekonomiku, který by se mohl podle expertů ještě zvýšit, pokud se nákazu nepodaří rychle dostat pod kontrolu.
Technologické firmy Microsoft, Dell či Apple mají v Číně mnoho zákazníků, ale také tam soustředí značnou část výroby. Dohromady již do postižených regionů poslaly podle tisku pět milionů jüanů (16,5 milionu korun), především na nákup lékařských pomůcek. Stejnou částku zemi poskytla také nadace Billa a Melindy Gatesových. Peníze Číně zaslala rovněž německá farmaceutická firma Bayer, francouzská kosmetická společnost L'Oréal, luxusní firma LVMH či firma vyrábějící pneumatiky Michelin.
Dary poskytnuté americkými a evropskými firmami jsou však jen zlomkem toho, kolik na boj s nákazou poskytli čínští dárci. Nejbohatší Číňan a zakladatel gigantu Alibaba Jack Ma například daroval na vývoj vakcíny proti novému viru 100 milionů jüanů (330,7 milionu korun). Samotná Alibaba přitom založila fond, z nějž může nejhůře zasažená provincie Chu-pej čerpat až miliardu jüanů (3,3 miliardy korun) na pořízení zdravotnických pomůcek. Na boj s nákazou přispěla stovkami milionů jüanů také firma Huawei či internetové společnosti Tencent a Baidu.
Výše darů amerických firem tak u některých pozorovatelů vzbuzuje cynismus. Pokud by například Apple, jedna z největších firem na světě, chtěl skutečně konat dobro, mohl by podle názoru některých poskytnout Číně významnější příspěvek či případně začít vyplácet tisícům čínských dělníků v továrnách důstojné mzdy nebo řádně platit daně v zemích, kde podniká.
Podle listu Financial Times však pomoc firem poukazuje především na to, že i přes pokračující obchodní válku mezi Čínou a USA, která v posledních týdnech polevila díky uzavření první fáze obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem, jsou některé americké společnosti na Čínu stále silně navázané. Nový koronavirus přitom ohrožuje jejich zaměstnance, dodavatele, i celou čínskou ekonomiku.