Co musíte ráno vědět (31. ledna)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem v loňském roce rostla americká ekonomika a jak největší světové firmy pomáhají v boji s koronavirem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po oznámení WHO změnily směr a posílily

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek téměř celý den klesaly. Poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru globální stav zdravotní nouze, však své ztráty smazaly a nakonec skončily se ziskem. Index Dow stoupl o 0,43 % na 28 859,44 bodu, benchmark S&P 500 zpevnil o 0,31 % na 3 283,6 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,26 % na 9 298,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,49 % na 15,49 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,59 %. Většina hlavních sektorů zakončila obchodování v pozitivním pásmu. Nejvyšší zisk zaznamenalo finanční odvětví (+1,29 %), nejvíce ztratil sektor telekomunikačních služeb (-0,99 %).

Hájek (BOSSA): Recese v USA vytvoří toxický koktejl, který otráví i akciový trh
Případná recese ve Spojených státech povede k utažení úvěrového trhu (růstu úroků), problémům firem při financování byznysu, ale třeba i zpětných odkupů akcií. Ratingové agentury na to zareagují zhoršením známek pro významnou část společností, což dále zhorší, nebo rovnou znemožní jejich přístup k financování. Akcie takových firem pak budou předmětem lavinových výprodejů. Toxický koktejl míchaný na americkém kreditním trhu popsal na lednovém Investičním fóru analytik Štěpán Hájek ze společnosti BOSSA.
Stephen Roach: Čínský koronavirus může uvrhnout globální ekonomiku do recese
Stephen Roach dříve pracoval v Asii pro Morgan Stanley a v roce 2003 byl u toho, když v Číně vypukla epidemie SARS. Co si muž, který nyní působí jako profesor na Yaleově univerzitě, myslí o aktuálním problému s koronavirem? Vzhledem k tomu, v jaké fázi je hospodářský růst, mohou být dopady případné rozsáhlé epidemie daleko drtivější, varuje.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání britské centrální banky klesly

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v minusu, když byly pod tlakem obav z celosvětového šíření čínského koronaviru. Investoři také sledovali zasedání britské centrální banky, které ale nepřineslo žádné překvapení. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,01 % na 415,16 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,36 % na 7 381,96 bodu, francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,4 % na 5 871,77 bodu a německý DAX se snížil o 1,41 % na 13 157,12 bodu. V negativním pásmu zakončila obchodování většina hlavních sektorů, přičemž nejvíce ztratilo odvětví ropy a zemního plynu, které spadlo zhruba o 2,6 %.

10 grafů, které by v roce 2020 investoři měli sledovat
První měsíc roku 2020 je za námi a o zajímavé události a nečekané zvraty na trzích nebyla v lednu nouze. Čeho by si měli investoři všímat v dalších měsících? Vodítko nabízí třeba následujících deset grafů.

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně ztratila, akcie Avastu se propadly o více než 12 %

Pražská burza zakončila čtvrteční seanci hluboko v minusu, index PX oslabil o 2,11 % na 1 074,39 bodu. Dolů burzu stáhly akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, které zlevnily o 12,32 % na 121 Kč po oznámení, že společnost zruší svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Zobchodovaný objem čítal necelých 544 milionů korun, a byl tak nadprůměrný.

Kysilka (6D): Víme toho mnohém méně než toho, co je nám neznámé. I tak se musíme připravovat na budoucnost
Budoucnost neznáme, ale vidíme směry, kterými se ubírá lidské poznání, využívání technologií a podobně. A musíme věnovat pozornost oblastem, které již ve svých současných zárodcích mění pravidla hry. Téma v rámci cyklu ABCD investora diskutovali zakladatel 6D Pavel Kysilka a Roman Chlupatý, partner společnosti Save & Capital.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjdou v Číně indexy nákupních manažerů za leden a Japonsko přidá zprávy o maloobchodních tržbách či nezaměstnanosti. Dopoledne se investoři zaměří na německé maloobchodní tržby a čísla o inflaci v eurozóně a vývoji HDP evropské měnové unie v posledním loňském kvartálu. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, index nákupních manažerů chicagského Fedu a zpráva o osobních příjmech a výdajích. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí na trh pošlou v USA firmy Honeywell International, Phillips 66, ExxonMobil, Chevron, Colgate-Palmolive, Caterpillar a Charter Communications a v Evropě Electrolux a CaixaBank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomika USA loni vzrostla o 2,3 procenta, nejpomaleji za 3 roky

Hrubý domácí produkt Spojených států se loni zvýšil o 2,3 procenta. To je nejméně od roku 2016 a znamená to, že růst už druhý rok za sebou zaostal za tříprocentním cílem administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

6. Britská centrální banka na lednovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb

Britská centrální banka na lednovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny.

7. Nezaměstnanost v EU klesla na 6,2 procenta, nejníže za 20 let

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v prosinci klesla na 6,2 procenta, což je nejméně od roku 2000, kdy se začaly statistiky v nynější podobě sledovat. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Lidí bez práce ale ubylo i v rámci eurozóny, kde proti listopadu klesla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. Nejmenší zastoupení nezaměstnaných má nadále Česko se dvěma procenty.

8. Avast zavře divizi Jumpshot, dotkne se to stovek pracovních míst

Antivirová společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. V ohrožení jsou stovky pracovních míst, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Avast čelí kritice, že divizi Jumpshot předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je následně prodává svým klientům.

9. Coca-Cola prudce zvýšila zisk, pomohl zájem o nové produkty

Americký nápojový gigant Coca-Cola zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 135 procent na 2,04 miliardy dolarů. K lepšímu hospodaření přispěl zájem o nové produkty, jako je kávový nápoj Plus Coffe či Zero Sugar bez cukru. Zákazníci kupovali také dražší produkty.

10. CNBC: Apple se koncem roku stal jedničkou v dodávkách smartphonů

Americká technologická společnost Apple v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé za dva roky vystřídala jihokorejského konkurenta Samsung na pozici světové jedničky v dodávkách chytrých telefonů. Vyplývá to podle serveru CNBC z údajů několika analytických společností.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zahraniční i čínské firmy poskytují dary na boj s koronavirem

Řada amerických, evropských i čínských společností poskytla Číně dary na pomoc při boji s novým druhem koronaviru. Ten má kromě nejméně 133 obětí i značný dopad na čínskou i světovou ekonomiku, který by se mohl podle expertů ještě zvýšit, pokud se nákazu nepodaří rychle dostat pod kontrolu.

Technologické firmy Microsoft, Dell či Apple mají v Číně mnoho zákazníků, ale také tam soustředí značnou část výroby. Dohromady již do postižených regionů poslaly podle tisku pět milionů jüanů (16,5 milionu korun), především na nákup lékařských pomůcek. Stejnou částku zemi poskytla také nadace Billa a Melindy Gatesových. Peníze Číně zaslala rovněž německá farmaceutická firma Bayer, francouzská kosmetická společnost L'Oréal, luxusní firma LVMH či firma vyrábějící pneumatiky Michelin.

Dary poskytnuté americkými a evropskými firmami jsou však jen zlomkem toho, kolik na boj s nákazou poskytli čínští dárci. Nejbohatší Číňan a zakladatel gigantu Alibaba Jack Ma například daroval na vývoj vakcíny proti novému viru 100 milionů jüanů (330,7 milionu korun). Samotná Alibaba přitom založila fond, z nějž může nejhůře zasažená provincie Chu-pej čerpat až miliardu jüanů (3,3 miliardy korun) na pořízení zdravotnických pomůcek. Na boj s nákazou přispěla stovkami milionů jüanů také firma Huawei či internetové společnosti Tencent a Baidu.

Výše darů amerických firem tak u některých pozorovatelů vzbuzuje cynismus. Pokud by například Apple, jedna z největších firem na světě, chtěl skutečně konat dobro, mohl by podle názoru některých poskytnout Číně významnější příspěvek či případně začít vyplácet tisícům čínských dělníků v továrnách důstojné mzdy nebo řádně platit daně v zemích, kde podniká.

Podle listu Financial Times však pomoc firem poukazuje především na to, že i přes pokračující obchodní válku mezi Čínou a USA, která v posledních týdnech polevila díky uzavření první fáze obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem, jsou některé americké společnosti na Čínu stále silně navázané. Nový koronavirus přitom ohrožuje jejich zaměstnance, dodavatele, i celou čínskou ekonomiku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat