Co musíte ráno vědět (5. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s evropskými akciemi (v USA ve jménu oslav Dne nezávislosti peníze mlčely), jak se Evropané pustili do amerických internetových megafirem a kde na světě je nejlepší život? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie ve čtvrtek zakončily okolo nuly v očekávání snížení sazeb v USA

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek zaznamenaly jen minimální pohyby, když investoři po slabších makroekonomických datech z USA vyčkávali, zda Fed v červenci sníží klíčové úrokové sazby. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční seanci se skromným ziskem 0,09 %. Nejúspěšnějším sektorem dne byly telekomunikace, zatímco nejhůře se vedlo akciím veřejných služeb. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,08 %, německý DAX stoupl o 0,11 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,03 %.

Velký bratr dnes a zítra: Problémem není množství dat, ale jejich souvislosti. Systém možná jednou lidi vypne
Vyberte si v rámci moderních technologií jakýkoli obor a já vám pro něj vymyslím katastrofický scénář, vyzval v rámci debaty na platformě Alter Eko o kybernetické (ne)bezpečnosti manažer kybernetické bezpečnosti na Generálním finančním ředitelství Aleš Špidla Jána Lalku ze společnosti Surveilligence. Výhled na příští dekády je v tomto směru podle Špidly zbytečně dlouhý, stačí se podívat na příklad čínského sociálního systému.
Měnový vítěz prvního pololetí
Měnám rozvíjejících se trhů střední a východní Evropy se první polovina roku vydařila a mají našlápnuto k solidnímu celoročnímu výsledku. Statistikám vévodí ruský rubl, který si vůči euru letos zatím připisuje více než 10 %.

2. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,27 % díky vzestupu rakouských finančních titulů, za týden index PX přidal procento

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,27 % a uzavřel seanci na 1 052,10 bodu. Šlo o jeho třetí vzestup v řadě. Růst vedly Vienna Insurance Group a Erste Group Bank, přičemž druhý jmenovaný ústav byl nejobchodovanější emisí dne. Naopak se nedařilo Stock Spirits a O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem přesáhl 340 milionů korun. Cenné papíry Erste Group Bank si před prodlouženým víkendem polepšily o 1,36 % na 851,40 koruny. Objem obchodů s akciemi Erste byl necelých 170 milionů korun a tvořil více než 43 % celkového denního objemu na trhu. VIG získala 1,52 %, cena jedné akcie se vyšplhala na 600 korun. Z českých finančních titulů si lépe vedla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,34 % na 890 korun. Cenné papíry Monety Money Bank oslabily zhruba o půl procenta na 76,55 Kč. O necelých sedm desetin procenta přišel operátor O2 C.R. a akcie ČEZ zlevnily o 0,19 % na 526 korun. Z menších emisí si nejhůře vedly cenné papíry Stock Spirits, nejlépe naopak akcie PFNonwovens. Stock si pohoršil o 2,67 % na 62 korun, PFNonwovens si polepšila o 1,37 % na 738 korun. Za celý týden stoupl index PX o procento.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

3. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě a indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne se pak investoři zaměří na zprávu o situaci na americkém trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba pracovních míst, vývoj mezd). Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost Industrivärden. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Dolní komora francouzského parlamentu schválila digitální daň

Francouzské Národní shromáždění ve čtvrtek schválilo návrh zákona na zavedení digitální daně. Povinná platba do státní pokladny ve výši tří procent je namířená proti velkým mezinárodním internetovým firmám, ve Francii se pro ni proto vžil název GAFA, což je zkratka pro Google, Amazon, Facebook a Apple.

5. CNBC: Británie vyšetřuje Facebook a Google kvůli digitální reklamě

Britský antimonopolní úřad CMA vyšetřuje americké internetové společnosti Facebook a Google kvůli jejich dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou. Informovala o tom ve čtvrtek televize CNBC na svých internetových stránkách.

Americké akcie na rekordech? Ano, ale na oslavy je brzy!
Hlavní americké akciové indexy jsou na maximech a trh se těší na novou vlnu uvolňování měnové politiky. Do toho se Donald Trump dohodl se svým čínským protějškem na minimálně dočasném neútočení (či menším útočení). Ale znáte to, na trhu se vždy, podobně jako v životě, najdou škarohlídi, kteří malují čerty na zeď.

6. USA: Objem fúzí a akvizic meziročně klesl téměř o polovinu

Hodnota přeshraničních akvizic a fúzí zahrnujících společnosti z USA v první polovině letošního roku klesla o 48 % na 204 miliard USD. To je nejnižší pololetní hodnota od první poloviny roku 2014, uvedla agentura Bloomberg. Navíc žádná z deseti největších dohod oznámených v letošním roce v USA nezahrnovala zahraničního kupce nebo prodejce, zatímco v posledních letech to bývaly čtyři z deseti.

Čtyři pětiny akciového trhu jedou na autopilota
Pasivní investiční produkty představují asi 60 % akciového trhu, dalších 20 % jsou pak kvantitativní fondy, které spoléhají na sledování trendů, ne na fundamenty. Až 80 % akciového trhu je tedy zainvestováno v pasivně řízených investičních nástrojích.
Dividendoví šampioni (nejen) na volatilní červenec
Investování do podhodnocených akcií by mělo v dlouhodobém horizontu umožnit zajímavý výnos, u nadhodnocených akcií by to mělo být naopak. Podívejme se na tituly, které jsou vzhledem ke svým dividendovým výnosům na obou koncích dividendového spektra.

7. Facebook vyřešil výpadky na svých platformách

Facebooku se podařilo vyřešit problém s nahráváním nebo odesíláním mediálních souborů, který se objevil u jeho aplikací a platforem. Oznámila to společnost v noci na čtvrtek. Ve středu mnoho uživatelů po celém světě nemohlo posílat a dostávat obrázky, videa nebo jiné soubory přes platformy sociální sítě, včetně Instagramu a WhatsAppu.

8. Indie letos počítá s návratem tempa růstu HDP na 7 %

Indie předpokládá, že tempo růstu jejího hrubého domácího produktu se letos vrátí na 7 %. Hospodářství by měly podpořit růst investic a spotřeba, uvedla ve čtvrtek vláda. V minulém finančním roce, který skončil 31. března, ekonomika vzrostla o 6,8 %. To bylo nejslabší tempo za pět let. Indie má sedmou největší ekonomiku na světě.

9. EPH získá aktiva Uniperu ve Francii, byly podepsány smlouvy

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii. Ve čtvrtek byly podepsány všechny související smlouvy. Agentuře ČTK to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nespecifikoval. Obě strany už podle něj také získaly všechna potřebná schválení od státních a regulačních orgánů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarsko, Turecko a Vietnam

Co mají uvedené země společného, ptáte se? Pro leckoho překvapivé umístění v první desítce letošní verze žebříčku míst nejlepších pro život a práci. Žebříček každoročně vydává britská banka HSBC a v posledních pěti letech mu kraloval Singapur. Letos se umístil až druhý za Švýcarskem, které poskočilo do čela z loňské osmé příčky.

Zemi helvétského kříže na čele žebříčku nejspíše čekáte (hlavně když to tam bankéři mají tak prima), na dalších místech však najdete nejedno překvapení. Za Singapurem a Kanadou se umístilo Španělsko, až za ním Nový Zéland a Austrálie, následuje outsider z Turecka, po něm Německo (proč není Turecko zaplaveno německými gastarbeitery?), Spojené arabské emiráty a desítku uzavírá opět trochu nečekaně Vietnam.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat