Co musíte ráno vědět (6. července)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v globálním měřítku vede euru a proč se Hamburkem procházely stovky zombies? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily, technologické tituly přerušily třídenní sérii poklesů

Akcie technologických společností ve Spojených státech ve středu posilovaly, energetické podniky se naopak dostaly pod tlak kvůli propadu cen ropy. Index Dow uzavřel téměř beze změny na 21 478,17 bodu (-0,01 %), S&P 500 vzrostl o 0,15 % na 2 432,54 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,67 % na 6 150,86 bodu. Většina sektorů ale zůstala ve středu v mínusu v čele s energetikou, posílily pouze odvětví průmyslu, necyklického spotřebního zboží, zdravotní péče a technologií. Index volatility VIX klesl o 1,34 % na 11,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 2,3232 %. Nic výrazného nepředvedly ke středečnímu večeru podle coindesk.com kryptoměny bitcoin (+0,59 %) ani ethereum (-1,27 %).

Politika Fedu: Pro, nebo proti akciovým býkům?

2. Evropské burzy ve středu uzavřely převážně v zelených číslech

Evropské akciové trhy se ve středu odrazily od ztrát z předcházející seance, když většina z nich zakončila obchodování v plusu. Investoři se soustředili na červnové indexy nákupních manažerů a na dění na Korejském poloostrově, kde roste napětí po úterním severokorejském testu balistické střely. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,18 % na 382,99 bodu, přičemž nejvíce se dařilo finančnímu sektoru. Mírně naopak zaostalo odvětví utilit a nedařilo se ani akciím evropských automobilek. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,14 % na 7 367,7 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,1 % na 5 180,1 bodu a německý benchmark DAX stoupl o 0,13 % na 12 453,68 bodu.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2017

3. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde australská obchodní bilance, dopoledne přidá Německo zprávu o továrních objednávkách, Švýcarsko doplní inflační statistiku a Řecko odtajní zprávu o nezaměstnanosti. Odpoledne ECB zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a v USA vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, výsledek obchodní bilance, zpráva o propouštění od konzultační společnosti Challenger, Grey & Christmas, ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a zpráva o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a večer ještě budou investoři vyhodnocovat týdenní zprávy o vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území. Na pražské burze zůstane i ve čtvrtek kvůli státnímu svátku zavřeno. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Zápis z červnového zasedání FOMC signalizuje rozpory ohledně inflace

Mezi představiteli americké centrální banky panují stále větší rozpory v názorech na další vývoj inflace a jeho možné dopady na tempo budoucího zvyšování úrokových sazeb. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zápisu z červnového zasedání měnového výboru Fedu.

5. Globální využití eura jako mezinárodní měny mírně kleslo

Použití eura jako mezinárodní měny za poslední rok mírně kleslo. Důvodem byla hlavně obava z politických rizik a stále vyšší používání měn rozvíjejících se zemí, jako je čínský jüan. Euro si však upevnilo úlohu rezervní měny a jeho pozice druhé nejvýznamnější měny na světě zůstává neohrožena. Vyplývá to ze zprávy Evropské centrální banky.

6. Evropská komise schválila převzetí Opelu konkurentem PSA

Evropská komise ve středu schválila převzetí německé automobilky Opel francouzským konkurentem PSA. Komise dospěla k závěru, že dohodnutá transakce nevyvolává obavy ohledně narušení konkurence na příslušných trzích. Opel je nyní součástí největší americké automobilky General Motors.

7. Trump kritizoval Čínu za její obchody s KLDR

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu kritizoval Čínu za její obchodování se Severní Koreou. Komentář na Twitteru publikoval poté, co KLDR v úterý provedla zkoušku rakety, o které tvrdí, že jde o mezikontinentální střelu schopnou zasáhnout území USA.

8. Volvo chce od roku 2019 vyrábět pouze elektrická či hybridní auta

Švédský výrobce osobních aut Volvo Car Group nyní přesouvá zájem od vozů s čistě spalovacím motorem směrem k elektrickým a hybridním automobilům. Firma ve středu oznámila, že všechny nové modely uvedené na trh od roku 2019 budou plně elektrické nebo hybridní. Volvo se tak stává první velkou tradiční automobilkou, která určila datum, od kterého plánuje ukončit výrobu aut pouze se spalovacím motorem, i když elektrické vozy jsou již v odvětví dlouho trendem.

9. Evropa předstihla Asii ve fúzích a akvizicích

Evropa předstihla asijsko-tichomořskou oblast a na žebříčku fúzí a akvizic (M&A) se poprvé po třech letech zařadila na druhé místo za Spojené státy. Meziroční nárůst těchto aktivit v Evropě v prvním pololetí činil 33 %, ty tak dosáhly 440,5 miliardy dolarů, napsal list Financial Times.

10. Merkelová čeká od summitu G20 složitá vyjednávání

Německá kancléřka Angela Merkelová očekává na summitu zemí G20 v Hamburku složitá vyjednávání. Není podle ní jednoduché sladit různé postoje, věří ale, že se rozdíly podaří překonat. Hostitelka summitu, který se uskuteční v pátek a v sobotu, to ve středu řekla v Berlíně před jednáním s čínským prezidentem. Ten Berlín ujistil o podpoře Pekingu a vyjádřil přání, aby se vzájemné vztahy dále prohloubily.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Stovky zombies pochodovaly Hamburkem na protest proti summitu G20

Nezvyklý způsob protestu proti summitu G20 zvolily ve středu stovky lidí, kteří jako zombies pomalu a nehlasně pochodovali centrem Hamburku. Akce nazvaná 1 000 podob měla symbolizovat bezmocnost společnosti v moderním světě. "Představují společnost, která se ve své bezmoci před komplexními vztahy ve světě podrobila a v níž jedinec bojuje již jen o to, aby sám postupoval dopředu," uvedli k asi devadesátiminutovému protestu jeho organizátoři.

Ulicemi severoněmeckého města mátožně procházeli šedí bezvýrazní lidé, jejichž obleky měly stejnou barvu jako jejich obličeje, na kterých jako kdyby se usadila a zatuhla vrstva prachu. Tempo demonstrantů přitom bylo takové, že některým trvalo i několik minut přejít přes přechod pro chodce.

Na konci akce se zpod šedivé krusty s nadšením vylíhli barevní lidé, ochotní převzít zodpovědnost za vlastní život a svět; ochotní bojovat za solidaritu a toleranci, jak uvedli organizátoři.

Středeční protest je jen jedním z mnoha, na které se Hamburk v souvislosti s jednáním vrcholných představitelů G20 chystá. Největší obavy z možných násilností vzbuzuje čtvrteční demonstrace levicových aktivistů s názvem Vítejte v pekle, jejíž organizátoři dávají otevřeně najevo, že nemají s výtržnostmi problém.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat