Evropské burzy ve středu uzavřely převážně v zelených číslech, akcie Worldpay Group se propadly o téměř 9 %

Evropské akciové trhy se ve středu odrazily od ztrát z předcházející seance, když většina z nich zakončila obchodování v plusu. Investoři se soustředili na červnové indexy nákupních manažerů a na dění na Korejském poloostrově, kde roste napětí po úterním severokorejském testu balistické střely.
Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,18 % na 382,99 bodu, přičemž nejvíce se dařilo finančnímu sektoru. Mírně naopak zaostalo odvětví utilit a nedařilo se ani akciím evropských automobilek. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,14 % na 7 367,7 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,1 % na 5 180,1 bodu a německý benchmark DAX stoupl o 0,13 % na 12 453,68 bodu.
Z konkrétních titulů stojí za zmínku téměř 9% propad největšího britského zpracovatele plateb Worldpay Group. Skupina ve středu oznámila, že se dohodla na svém převzetí americkým konkurentem Vantiv. Dohodnutá transakce ohodnocuje Worldpay na 7,7 miliardy liber. Vantiv část kupní ceny uhradí svými akciemi. Akcionáři společnosti Worldpay by tak po dokončení transakce měli vlastnit zhruba dvě pětiny sloučeného podniku.
Trhy svou pozornost ve středu soustředily také na červnové PMI. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně podle nich v červnu mírně zpomalil, stále však zůstává vysoký a za celé druhé čtvrtletí byl výkon podniků v eurozóně nejlepší za šest let. Souhrnný index nákupních manažerů za červen klesl na 56,3 bodu z květnových 56,8 bodu. Byl však lepší než předběžný rychlý odhad, který počítal s poklesem indexu na 55,7 bodu.
Evropské akcie (5. července 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská komise ve středu schválila převzetí německé automobilky Opel francouzským konkurentem PSA. Komise dospěla k závěru, že dohodnutá transakce nevyvolává žádné obavy ohledně narušení konkurence na příslušných trzích.
- Použití eura jako mezinárodní měny za poslední rok mírně kleslo. Důvodem byla hlavně obava z politických rizik a stále vyšší používání měn rozvíjejících se zemí, jako je čínský jüan. Euro si však upevnilo úlohu rezervní měny a jeho pozice druhé nejvýznamnější měny na světě zůstává neohrožena. Vyplývá to ze zprávy Evropské centrální banky.
- Evropský výrobce letadel Airbus podepsal dohodu o prodeji 140 letadel do Číny. Katalogová hodnota zakázky činí 23 miliard dolarů, uvedla ve středu agentura Reuters. Konečná cena bývá obvykle nižší než katalogová, neboť výrobci poskytují zákazníkům při větších odběrech výrazné slevy. Smlouva byla podepsána v rámci návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Německu.
- Švédský výrobce osobních aut Volvo Car Group nyní přesouvá zájem od vozů s čistě spalovacím motorem směrem k elektrickým a hybridním automobilům. Firma ve středu oznámila, že všechny nové modely uvedené na trh od roku 2019 budou plně elektrické nebo hybridní. Volvo se tak stává první velkou tradiční automobilkou, která určila datum, od kterého plánuje ukončit výrobu aut pouze se spalovacím motorem, i když elektrické vozy jsou už v odvětví dlouho trendem. Existují i výrobci čistě elektrických aut, například americká Tesla.
Zdroj: CNBC, ČTK