Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v dubnu dařilo českému maloobchodu a jaký bude nejdelší nonstop let na světě? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, index Nasdaq Composite se dostal na nové historické maximum
Akcie ve Spojených státech v úterý uzavřely smíšeně. Hlavní index Dow klesl hlavně kvůli ztrátám finančních firem, technologický index naopak vzrostl a druhý den za sebou uzavřel na novém rekordu. Index Dow oslabil o 0,06 % na 24 799,98 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,07 % na 2 748,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,41 % na nové zavírací maximum 7 637,86 bodu (absolutní rekord posunul na 7 644,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,67 % na 12,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,93 %. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů nebo technologickému sektoru. Přes půl procenta naopak odepsaly realitní sektor a odvětví veřejných služeb.
2. Evropské akcie v úterý klesly, sektor technologií ale stoupl na 17letý rekord
Většina evropských akciových trhů zakončila úterní obchodování v negativním pásmu, když se investoři soustředili na dění v Itálii, kde před večerním hlasováním o vyslovení důvěry vládě přednesl v senátu projev nový premiér Giuseppe Conte. Pozornost poutala také řada makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 po celou seanci kolísal mezi plusem a mínusem, nakonec i přes výrazný růst technologického sektoru, jenž vystoupil až na nejvyšší úroveň za 17 let, odepsal 0,23 % na 387,20 bodu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,7 % na 7 686,80 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,22 % na 5 460,95 bodu a německý DAX získal 0,13 % na 12 787,13 bodu.
3. Pražská burza v úterý oslabila, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX odevzdal 0,63 % na 1 073,24 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, proti trendu šly cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 405 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 564,50 Kč.
4. Očekávané události
V noci na středu bude Austrálie informovat o vývoji své ekonomiky a dopoledne vyjdou v České republice zprávy o mezinárodním obchodu a průmyslové a stavební výrobě. Odpoledne na trh výsledek obchodní bilance pošlou Spojené státy, které přidají zprávu o produktivitě práce a večer ještě bude americký vládní energetický úřad EIA informovat o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost voestalpine a na Wall Street firma Brown-Forman. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Růst maloobchodních tržeb v ČR v dubnu zrychlil na 5,6 %
Tržby v maloobchodě bez motorových vozidel v dubnu v ČR zrychlily meziroční růst na 5,6 %. V březnu se po revizi zvýšily o 3,9 %. Vyšší byly útraty za nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty, naopak za potraviny klesly. Nejrychleji rostly tržby za prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby.
6. Rusnok: Růst mezd a slabá koruna by mohly uspíšit další zvýšení úroků
Česká národní banka by mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters guvernér ČNB Jiří Rusnok na ekonomické konferenci v Bratislavě. Upozornil, že prostor pro dřívější zvýšení úroků vytváří rychlejší růst mezd v kombinaci s nečekaně slabou korunou.
7. Instituce EU by podle rakouského kancléře měly začít šetřit
Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to v úterý řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země 1. července převezme předsednictví Rady EU. Brusel by měl podle lidoveckého politika snížit třeba počet členů Evropské komise a Evropský parlament by se měl přestat na svá plenární zasedání přesouvat do Štrasburku.
8. Skupině PPF klesl loni čistý zisk o 9,1 miliardy korun na 16,5 miliardy korun
Skupině PPF klesl v roce 2017 čistý zisk o 9,1 miliardy Kč na 16,5 miliardy Kč, když o rok dříve vydělala 25,6 miliardy Kč. Tehdy ale více než třetinu zisku tvořily jednorázové operace. Bez nich skupina v loňském roce zvýšila zisk o šest procent. Celková aktiva skupiny vzrostla meziročně o 41 % na 975 miliard Kč.
9. Namísto Monsanta se součástí indexu S&P 500 stane Twitter
Provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter se stane součástí prestižního burzovního indexu S&P 500, který sdružuje 500 společností s největší tržní kapitalizací obchodovaných na amerických akciových trzích. Nahradí biotechnologickou firmu Monsanto. Ta jej musela opustit poté, co ji převzal německý chemický a farmaceutický koncern Bayer.
10. USA žádají OPEC o zvýšení těžby ropy
Americká vláda požádala Saúdskou Arábii a některé další členy Organizace zemí vyvážejících ropu, aby zvýšily těžbu ropy. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje z OPEC a z ropného sektoru. Žádost přichází v době, kdy se maloobchodní ceny benzinu v USA vyšplhaly na nejvyšší úroveň za více než tři roky.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejdelší nonstop let bude na lince Singapur-New York
Nejdelší nonstop let na světě začnou na lince Singapur-New York letos v říjnu provozovat aerolinky Singapore Airlines. Trasu dlouhou 15 329 kilometrů letadlo urazí zhruba za 19 hodin. V současnosti je nejdelší nonstop let z hlavního města Nového Zélandu do hlavního města Kataru a trvá 17 hodin a 40 minut.
Singapurské aerolinky tak vrátí do své nabídky populární trasu na letiště v Newarku, kterou kvůli vysokým nákladům zrušily v roce 2013. Nyní létají do New Yorku na letiště JFK přes Frankfurt nad Mohanem. V budoucnu plánují létat bez zastávky také ze Singapuru do Los Angeles.
Aktuality
