Co musíte ráno vědět (6. června)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v dubnu dařilo českému maloobchodu a jaký bude nejdelší nonstop let na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, index Nasdaq Composite se dostal na nové historické maximum

Akcie ve Spojených státech v úterý uzavřely smíšeně. Hlavní index Dow klesl hlavně kvůli ztrátám finančních firem, technologický index naopak vzrostl a druhý den za sebou uzavřel na novém rekordu. Index Dow oslabil o 0,06 % na 24 799,98 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,07 % na 2 748,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,41 % na nové zavírací maximum 7 637,86 bodu (absolutní rekord posunul na 7 644,48 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,67 % na 12,40 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,93 %. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů nebo technologickému sektoru. Přes půl procenta naopak odepsaly realitní sektor a odvětví veřejných služeb.

13,4 milionu: Nejhrozivější číslo světa financí, varuje Rosenberg
Od roku 2009 bylo ve finančním sektoru v USA přijato 13,4 milionu nových pracovníků – obchodníků, analytiků, stratégů, bankéřů a dalších. Podle Davida Rosenberga, hlavního ekonoma společnosti Gluskin Sheff, jde o mimořádnou hrozbu.

2. Evropské akcie v úterý klesly, sektor technologií ale stoupl na 17letý rekord

Většina evropských akciových trhů zakončila úterní obchodování v negativním pásmu, když se investoři soustředili na dění v Itálii, kde před večerním hlasováním o vyslovení důvěry vládě přednesl v senátu projev nový premiér Giuseppe Conte. Pozornost poutala také řada makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 po celou seanci kolísal mezi plusem a mínusem, nakonec i přes výrazný růst technologického sektoru, jenž vystoupil až na nejvyšší úroveň za 17 let, odepsal 0,23 % na 387,20 bodu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,7 % na 7 686,80 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,22 % na 5 460,95 bodu a německý DAX získal 0,13 % na 12 787,13 bodu.

KONTEXT: Bod zlomu aneb Europe first, jinak skončí(me) jako potrava velkých dravců
Amerika minulý týden vypálila ostrými do řad svých spojenců a poválečný řád se otřásl v základech. Politicky hyperkorektní Kanaďané mluví o urážce a nepřípustném jednání. I Evropané zareagovali podrážděně, zároveň ale (tradičně) jen stěží hledají společný hlas. Ten by jim zajistil místo u stolu, kde se rozhoduje o podobě světa, bez něj skončí na pomyslném jídelním lístku.

3. Pražská burza v úterý oslabila, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX odevzdal 0,63 % na 1 073,24 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, proti trendu šly cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 405 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,09 % na 564,50 Kč.

Investorský magazín: Úvod do sociálně odpovědného investování a lekce time managementu
Jak investovat a zároveň zachránit svět? Možná o sociálně odpovědném investování slyšíte poprvé, věřte ale, že se mu řada investorů věnuje již dlouhá léta. Jiní by s tímto přístupem možná chtěli začít, ale nevědí jak. Od toho je tady Investorský magazín. Tržní mozaiku doplní ideální portfolio nejen pro letní měsíce a životní rytmus jednoho z největších vizionářů současnosti.

4. Očekávané události

V noci na středu bude Austrálie informovat o vývoji své ekonomiky a dopoledne vyjdou v České republice zprávy o mezinárodním obchodu a průmyslové a stavební výrobě. Odpoledne na trh výsledek obchodní bilance pošlou Spojené státy, které přidají zprávu o produktivitě práce a večer ještě bude americký vládní energetický úřad EIA informovat o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost voestalpine a na Wall Street firma Brown-Forman. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst maloobchodních tržeb v ČR v dubnu zrychlil na 5,6 %

Tržby v maloobchodě bez motorových vozidel v dubnu v ČR zrychlily meziroční růst na 5,6 %. V březnu se po revizi zvýšily o 3,9 %. Vyšší byly útraty za nepotravinářské zboží a za pohonné hmoty, naopak za potraviny klesly. Nejrychleji rostly tržby za prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby.

6. Rusnok: Růst mezd a slabá koruna by mohly uspíšit další zvýšení úroků

Česká národní banka by mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters guvernér ČNB Jiří Rusnok na ekonomické konferenci v Bratislavě. Upozornil, že prostor pro dřívější zvýšení úroků vytváří rychlejší růst mezd v kombinaci s nečekaně slabou korunou.

7. Instituce EU by podle rakouského kancléře měly začít šetřit

Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to v úterý řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz, jehož země 1. července převezme předsednictví Rady EU. Brusel by měl podle lidoveckého politika snížit třeba počet členů Evropské komise a Evropský parlament by se měl přestat na svá plenární zasedání přesouvat do Štrasburku.

8. Skupině PPF klesl loni čistý zisk o 9,1 miliardy korun na 16,5 miliardy korun

Skupině PPF klesl v roce 2017 čistý zisk o 9,1 miliardy Kč na 16,5 miliardy Kč, když o rok dříve vydělala 25,6 miliardy Kč. Tehdy ale více než třetinu zisku tvořily jednorázové operace. Bez nich skupina v loňském roce zvýšila zisk o šest procent. Celková aktiva skupiny vzrostla meziročně o 41 % na 975 miliard Kč.

9. Namísto Monsanta se součástí indexu S&P 500 stane Twitter

Provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter se stane součástí prestižního burzovního indexu S&P 500, který sdružuje 500 společností s největší tržní kapitalizací obchodovaných na amerických akciových trzích. Nahradí biotechnologickou firmu Monsanto. Ta jej musela opustit poté, co ji převzal německý chemický a farmaceutický koncern Bayer.

10. USA žádají OPEC o zvýšení těžby ropy

Americká vláda požádala Saúdskou Arábii a některé další členy Organizace zemí vyvážejících ropu, aby zvýšily těžbu ropy. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje z OPEC a z ropného sektoru. Žádost přichází v době, kdy se maloobchodní ceny benzinu v USA vyšplhaly na nejvyšší úroveň za více než tři roky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejdelší nonstop let bude na lince Singapur-New York

Nejdelší nonstop let na světě začnou na lince Singapur-New York letos v říjnu provozovat aerolinky Singapore Airlines. Trasu dlouhou 15 329 kilometrů letadlo urazí zhruba za 19 hodin. V současnosti je nejdelší nonstop let z hlavního města Nového Zélandu do hlavního města Kataru a trvá 17 hodin a 40 minut.

Singapurské aerolinky tak vrátí do své nabídky populární trasu na letiště v Newarku, kterou kvůli vysokým nákladům zrušily v roce 2013. Nyní létají do New Yorku na letiště JFK přes Frankfurt nad Mohanem. V budoucnu plánují létat bez zastávky také ze Singapuru do Los Angeles.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat