Co musíte ráno vědět (8. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na Wall Street i v Evropě, jak dopadlo zářijové zasedání ECB a proč Arabové kupují písek? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování na červené nule

Hlavní americké akciové indexy převážně mírně ztrácely, podobně jako na devizovém trhu americký dolar. Investoři se obávají hurikánu Irma, který se blíží k Floridě, a povzbudivá nebyla ani zpráva o nárůstu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA. Index Dow nakonec odepsal 0,1 % na 21 784,78 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,02 % na 2 465,10 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,07 % na 6 397,87 bodu. Ztrácely především finanční a telekomunikační tituly, dařilo se naopak energetice, technologiím a odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 0,69 % na 11,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o téměř sedm bazických bodů na 2,039 %.

Akcií je málo, proto býk žije tak dlouho

2. Evropské akcie po Draghiho holubičí tiskovce mírně stoupaly

Akcie na velkých burzách západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování shodně v kladném pásmu, když investoři čerpali optimismus z rozhodnutí ECB neměnit úrokové sazby a z výroků šéfa ECB Maria Draghiho o odhodlání držet euro "sebevědomě, trpělivě a vytrvale".  Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 0,27 %. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si polepšil o 0,58 %, německý DAX o 0,67 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,25 %.

3. Pražská burza ve čtvrtek klesala. Ztrácely Fortuna, O2 i Erste

Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,57 %, když zakončil seanci na 1 019,15 bodu při zobchodovaném objemu přes 600 milionů korun. Ve ztrátě skončily finanční sektor i elektrárenská společnost ČEZ. Ziskový den za sebou mají jen tři tituly, mezi nimi opět i petrochemická společnost Unipetrol.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

Sazby v Česku: Zatím dobrý, ale na jak dlouho?

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní zprávu o vývoji své ekonomiky a Čína bude informovat o své obchodní bilanci. Dopoledne odtajní zprávu o obchodní bilanci také Německo a Spojené království, které navíc přidá ještě údaje o průmyslové výrobě, a v Česku vyjde zpráva o vývoji situace na trhu práce. Odpoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o nezaměstnanosti v Kanadě a statistiku amerických velkoobchodních zásob. Večer ještě jako každý pátek firma Baker Hughes vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu na americkém území. Výsledky hospodaření se v závěru týdne pochlubí v USA maloobchodní prodejce Kroger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB ponechala měnovou politiku beze změny, program odkupů aktiv chce měnit od října

Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl ponechán na 60 miliardách eur měsíčně.

6. Největší skandinávská banka přesouvá sídlo do eurozóny

Největší skandinávská banka Nordea přesune své sídlo ze Švédska do Finska, které je součástí eurozóny. Nordea je jedinou skandinávskou bankou, která je považována z globálního hlediska za systémově důležitou, tedy takovou, jejíž krach by mohl ohrozit stabilitu finančního systému.

7. Amazon plánuje postavit v USA druhou centrálu

Americký internetový obchod Amazon plánuje v Severní Americe další centrálu. Na její výstavbu a provoz chce vynaložit pět miliard dolarů, informovala ve čtvrtek společnost. Kde bude nová centrála stát, zatím Amazon nerozhodl. V nové centrále by mělo vzniknout až 50 000 pracovních míst.

8. Gazprom uzavřel s japonskou Mitsui smlouvu o dodávkách LNG

Ruská plynárenská společnost Gazprom uzavřela s japonskou obchodní firmou Mitsui & Co smlouvu o spolupráci na dodávkách zkapalněného zemního plynu. Firmy usilují o spolupráci v produkci, přepravě i v prodeji LNG v Japonsku a také v zásobování lodí v Japonském moři.

9. Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla mezikvartálně o 0,6 %

Růst ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí byl potvrzen na mezikvartálních 0,6 %, meziročně byl růst oproti předchozímu odhadu revidován výše, konkrétně z 2,2 % na 2,3 %.

10. PwC: Umělá inteligence zvýší světový HDP do roku 2030 o 14 %

Díky umělé inteligenci se do roku 2030 zvýší světový hrubý domácí produkt o 14 %, tedy o 15,7 bilionu dolarů. To je více než nynější HDP Číny a Indie dohromady. V rychle se měnící ekonomice tak umělá inteligence představuje největší obchodní příležitost, vyplývá ze studie společnosti PwC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak poptávka po písku zabíjí řeky

Množství písku se zdá být nekonečné. Přesto světu docházejí jeho zásoby, poznamenává server BBC. Když se nad tím zamyslíme, je to zjevné. Všechny hlavní stavební materiály - beton, cihly, sklo - při výrobě potřebují písek. Prudce rostoucí populace a potřeba stavebního rozvoje učinily z písku druhou nejvyužívanější přírodní komoditu na planetě (po vodě). Na celém světě se ho spotřebovávají miliardy a miliardy tun. Je to tak ohromné množství, že podle odhadů OSN by celosvětová spotřeba písku jen za rok 2012 stačila na stavbu betonové zdi vysoké a široké 27 metrů kolem rovníku. A nemusíme chodit na pláž, abychom byli obklopeni pískem. Naše města jsou v podstatě obřími hrady z písku zamaskovanými v betonu.

Písek používaný ve stavebnictví pochází především ze dna řek a oceánů. Pouštní písek je do těchto směsí příliš jemný. Obrovské stavební projekty například rychle vyčerpaly zásoby mořského písku v Dubaji, a tak, přestože jde o město postavené na písku, nyní tuto komoditu dováží z Austrálie. Ano, je to ironie. Písek se stal tak cennou komoditou, že ho Arabové musejí kupovat.

Obrovská poptávka po písku může vypadat nevinně, a přesto připravuje lidi o živobytí, ničí ekosystémy a způsobuje i smrt. V Indii se objevil černý trh s nelegálně vytěženým pískem, který provozují násilnické "písečné gangy". V Číně vysychá kvůli těžbě písku největší sladkovodní jezero Pcho-jang. Stovky místních obyvatel jsou přitom závislé na jezeře, v němž loví ryby, a nezbytně nutné je i pro miliony stěhovavých ptáků, kteří se tam rok co rok zastaví.

V Keni připravila těžba písku ze dna řek o přístup k vodě řadu chudých komunit. Předpokládá se, že se během následujících 40 let počet obyvatel Keni zdvojnásobí. Proto jsou nutné velké projekty rozšiřování infrastruktury, jako je například nová keňská železnice se standardním rozchodem kolejí. Na to jsou ale potřeba miliony tun písku, který se v Keni nadměrně těží už celé roky.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat