ECB v prosinci ponechala měnovou politiku beze změny, potvrdila lednové snížení objemu skupování aktiv

Evropská centrální banka na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh ponechání sazeb beze změny očekával. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že klíčové zůstává dosažení udržitelného inflačního vývoje.

V prohlášení po zasedání centrální banka zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních delší dobu a výrazně za horizont kvantitativního uvolňování. Uvedla také, že program odkupu aktiv může být dále prodloužen, bude-li to potřeba.

ECB trvá na tom, že musí vidět známky udržitelného dosažení 2% inflačního cíle. Pokud by došlo k zásadnímu odchýlení vývoje ekonomiky eurozóny od projekcí, je ECB připravena opět navýšit objem kvantitativního uvolňování.

Evropská centrální banka zároveň zveřejnila novou makroekonomickou projekci. Čeká, že ekonomika eurozóny v letošním roce vzroste o 2,4 % (zářijová predikce: 2,2 %), příští rok by se HDP měl zvýšit o 2,3 % (září: 1,8 %), v roce 2019 by měla ekonomika vzrůst o 1,9 % (září: 1,7 %) a v roce 2020 by měl růst HDP dosáhnout 1,7 %.

Inflace by letos měla podle nové prognózy dosáhnout 1,5 % (proti zářijové predikci beze změny), v příštím roce by měla klesnout na 1,4 % (září: 1,2 %), v roce 2019 by měla činit 1,5 % (proti zářijové predikci beze změny) a v roce 2020 by měla být na úrovni 1,7 %.

Dále centrální banka informovala, že bude pokračovat v reinvestování finančních prostředků získávaných průběžně z maturujících dluhopisů nakoupených v rámci kvantitativního uvolňování, a to výrazně za horizont trvání samotného programu skupování aktiv na trhu.

Během tiskové konference šéf ECB Mario Draghi uvedl, že evropská ekonomika je nadále podporována zájmem o evropský export daným dobrou kondicí světové ekonomiky. Jednotlivé evropské země by podle Draghiho měly současné příznivé ekonomické prostředí využít k tomu, aby si opět vytvořily fiskální polštáře pro případ možného zhoršení situace v budoucnu.

Na otázku, zda lze meziroční inflaci na úrovni 1,7 % považovat za inflaci blízkou cílovaným dvěma procentům, Draghi uvedl, že nejde ani tak o samotné číslo jako o udržitelnost vývoje. Z tohoto pohledu podle něj ekonomika eurozóny nadále potřebuje jistou podporu. O možnosti jednorázového ukončení kvantitativního uvolňování se podle něj v průběhu prosincového zasedání nediskutovalo.

"Nová prognóza překvapila významnou revizí růstových vyhlídek. Již v průběhu příštího roku by mělo dojít k uzavření záporné mezery výstupu. ECB poprvé zveřejnila prognózu pro rok 2020, kde čeká inflaci 1,7 %. Ani během příštích tří let by se tedy inflace v měnové unii neměla dostat na 2% cíl. Ve finále tak banka drží spíše holubičí postoj," napsal ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

V říjnu ECB rozhodla, že prodlouží program kvantitativního uvolňování minimálně do září 2018. Současně však uvedla, že od ledna sníží objem skupování aktiv v rámci kvantitativního uvolňování z 60 miliard eur na 30 miliard eur měsíčně.

Rozhodnutí o úpravě kvantitativního uvolňování má i praktickou stránku. V rukou ECB je již dnes značná část trhu s vládními dluhopisy zemí eurozóny. V názoru na to, kdy bude program ukončen, se ekonomové rozcházejí - část jich předpokládá, že se tak stane v závěru příštího roku, někteří si myslí, že to bude až v roce 2019.

Růst HDP v třetím čtvrtletí zrychlil na 2,6 %, inflace v listopadu stoupla na 1,5 %

Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v třetím čtvrtletí stouplo na 2,6 % z 2,4 % v druhém kvartálu. Mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny i EU naopak zpomalil na 0,6 % z 0,7 % v druhém kvartálu. Evropská komise tento měsíc předpověděla, že hrubý domácí produkt eurozóny se za celý letošní rok zvýší o 2,2 %. To by představovalo nejvyšší tempo růstu za poslední desetiletí.

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstává nízká, v listopadu se zvýšila z 1,4 % pouze na 1,5 %. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že vystoupí na 1,6 %. Nejvýraznější vliv na inflaci měly ceny energií, které v listopadu meziročně vzrostly o 4,7 %. O 2,2 % se zvýšily ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků. Ceny služeb zaznamenaly stejně jako v říjnu 1,2% růst.

Nezaměstnanost v Evropské unii i v eurozóně v říjnu pokračovala v poklesu na nová několikaletá minima. V EU se proti září snížila o 0,1 procentního bodu na 7,4 % a byla nejníže od listopadu 2008. V eurozóně klesla stejným tempem na 8,8 %, což je nejméně od ledna 2009. Ve 28 zemích EU bylo v říjnu bez práce 18,24 milionu lidí, z toho 14,34 milionu v eurozóně. Proti září se počet nezaměstnaných v unii snížil o 111 000 a v eurozóně o 88 000.

Zdroj:
ECB, CNBC, ČTK
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Eurozóna
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat