Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby i zisk, vedení navrhne vyplatit dividendu 24 Kč na akcii

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 % na 8,3 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 12 % na 51,8 miliardy Kč. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii.

"Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny se v našich výsledcích projevuje růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Navíc se nám podařilo vyrobit meziročně o 1,1 terawatthodiny elektřiny více," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dodal, že hospodářské i provozní výsledky za první čtvrtletí jsou v souladu s očekáváním vedení.

Negativně se naopak v hospodaření podniku projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Důvodem byl růst jejich tržních cen i nižší počet bezplatně přidělených povolenek.

Návrh na výplatu dividendy: 24 Kč na akcii

Pokud valná hromada 26. června schválí návrh na výplatu dividendy 24 Kč na akcii, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, a stát tak získá přibližně devět miliard korun. Loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii, stát tak dostal asi 12,4 miliardy korun.

Celkově by mělo být na dividendách rozděleno 99 % loňského očištěného čistého zisku, což je dosud nejvyšší podíl. Loni šlo na dividendy 86 % a předloni 90 % očištěného čistého zisku.

"Návrh dividendy na úrovni 99 % je historicky nejvyšší podíl, který navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle naší dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, jež nesouvisely s běžným hospodařením, tedy zejména o opravné položky k hmotnému majetku," uvedl Beneš.

Vyšší výroba tradiční i nové energetiky

Z tradičních zdrojů vyrobil ČEZ v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodiny elektřiny, o 6 % více než ve stejném období loňského roku. Produkce elektřiny v jaderných elektrárnách stoupla meziročně o 0,5 TWh na 7,6 TWh.

Výroba elektřiny v alternativních zdrojích dosáhla v prvním čtvrtletí 0,7 TWh, meziročně stoupla o 18 %.

V letošním roce ČEZ očekává nárůst výroby elektřiny z tradičních zdrojů o 9 % na 66,5 TWh. Výroba v jaderných elektrárnách by se měla zvýšit o 4 % a výroba v uhelných elektrárnách by měla být vyšší o 6 %. Výroba takzvané nové energetiky by za celý rok měla stoupnout o 17 % na 2,3 TWh.

Výrazně společnosti stouply tržby v segmentu ESCO. V prvním čtvrtletí se zvýšily o 17 % na 4,2 miliardy Kč. Za celý rok očekává vedení ČEZ tržby v tomto segmentu 21,1 miliardy Kč, což by znamenalo nárůst o 33 %.

ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby ve střednědobém horizontu. Na rok 2020 měl na konci března předprodáno přibližně 67 % očekávané výroby za 41,20 EUR/MWh, na rok 2021 zhruba 36 % za 42,10 EUR/MWh, na rok 2022 asi 11 % za 42,70 EUR/MWh a na rok 2023 asi 3 % za 38,60 EUR/MWh.

Za celý letošní rok skupina předpokládá zvýšení zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst očištěného čistého zisku na 17 až 19 miliard korun.

Analytici: Výsledky jsou v souladu s odhady, zklamáním je návrh dividendy

Podle analytiků výsledky za první čtvrtletí nepřinesly výraznější překvapení, negativně však hodnotí návrh dividendy v hrubé výši 24 Kč na akcii.

"Samotné výsledky hospodaření byly téměř v souladu s očekáváním. ČEZ tak do tohoto roku vykročil slušně a představil meziroční růsty," zhodnotil zveřejněná čísla analytik z Fio banky Jan Raška. Zklamání pro něj nicméně představuje meziroční pokles dividendy ze 33 na 24 korun. "Tento návrh je i pod tržními odhady, které byly posazeny do rozmezí 26 až 28 korun," uvedl Raška. Celkově proto informace hodnotí mírně negativně.

Podle analytika Jiřího Kostky z Komerční banky zůstaly výsledky ČEZ za první tři měsíce roku spíše mírně za očekáváním, žádné překvapení však nepřinesly. Také Kostka se pozastavuje nad výší navržené dividendy. "Ta je určitě zklamáním, když mnoho investorů a obchodníků spekulovalo o změně dividendové politiky a vyšším návrhu," uvedl. Dodal, že vedení firmy ani nepřistoupilo ke změně dividendové politiky pro další roky.

Celkově hodnotí Kostka zprávu jako zklamání a předpokládá, že akcie ČEZ budou reagovat poklesem. "Na druhou stranu si myslíme, že nízký návrh dividendy může být definitivní tečkou za obdobím dlouhodobého poklesu ziskovosti i výše dividendy," uvedl Jiří Kostka. Současný vývoj cen elektřiny a lepší výrobní mix by podle něj měly vést v následujících kvartálech a letech k růstu ziskovosti firmy, a tedy i vyšší dividendě.

"Oznámené výsledky jsou v souladu s očekáváním. Jedinou položkou, s níž jsme nepočítali, byl zisk z obchodování. Dividenda je podle stávající výplatní politiky a ve shodě s naším očekáváním, nicméně jsme doufali v optimistický scénář s vyšším návrhem," napsal analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Výsledky na úrovni EBITDA byly lehce slabší, než se očekávalo, a to zejména z důvodu nízkých marží v segmentu prodeje. Potvrdily ale očekávání v hlavním segmentu tradiční výroby a těžby uhlí a také v distribuci. ČEZ potvrdil cíle na rok 2019, a výsledky tak vidíme jako neutrální. Za zmínku stojí, že skupina značně zpomalila v zajišťování cen elektřiny pro další roky, což naznačuje její důvěru ve vyšší ceny elektřiny v následujících čtvrtletích," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Během konferenčního hovoru vedení společnosti uvedlo, že poměr čistého dluhu k zisku EBITDA by měl na konci tohoto roku klesnout a být 2,5-2,8. Na konci loňského roku byl tento ukazatel na úrovni 3,1. V následujících letech by mělo dojít k refinancování dluhu (v letech 2020-2022 cca 20 miliard Kč ročně). Díky příznivějším podmínkám na trhu by mělo dojít k poklesu úrokových sazeb dluhu.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Loni společnosti klesl čistý zisk o 45 % na 10,5 miliardy korun a tržby se jí snížily o 10 % na 184,5 miliardy korun.

Zdroj:
ČEZ, ČTK
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat