Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil Eurostat. Inflace v měnové unii se tak opět vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky. K okamžitému zásahu ale centrální bankéře údaj pravděpodobně nepřiměje, napsala agentura Reuters.

Inflace v eurozóně je už dlouho výrazně pod cílovou úrovní, kterou má ECB stanovenu těsně pod 2 %. Je navíc pod úrovní 1 %, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu". Banka proto na počátku června snížila základní úrokové sazby na nová historická minima a přistoupila k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky.

Trhy volají po kvantitativním uvolňování na způsob toho, co poslední léta provádí v USA Fed. Růst ekonomiky eurozóny se ve druhém kvartálu zastavil, unie navíc stojí před dalšími možnými obtížemi kvůli hospodářským sankcím uvaleným v červenci proti Rusku kvůli jeho počínání v ukrajinské krizi.

"Velmi nízká inflace zvyšuje tlak na ECB, aby uvažovala o dalších měnových stimulech," sdělil podle Reuters ekonom z ING Martin van Vliet. Zdroje z ECB Reuters sdělily, že měnový výbor ECB na příštím zasedání 4. září pravděpodobně okamžitě žádné rozhodnutí neučiní, i když nemožné to není. Projev Maria Draghiho před týdnem v Jackson Hole podle části trhu posunul rétoriku ECB výrazně blíže možným dalším opatřením.

Mnoho analytiků předpovídá, že ECB zahájí rozsáhlé nákupy cenných papírů, aby do ekonomiky napumpovala více peněz. Podle řady expertů se tak ale nemusí stát ještě několik měsíců, protože ECB čeká, zda se projeví její dřívější podpůrná opatření.

Bilance ECB má v současnosti rezervy. V posledních dvou letech začala klesat, protože banky vrátily do Frankfurtu velkou část peněz vypůjčených v rámci prvních dvou kol tendrů na levné půjčky (LTRO). V červnu ECB oznámila třetí, cílené kolo těchto půjček (TLTRO).

Schäuble (Německo): ECB narazila v podpoře evropské ekonomiky na strop, je potřeba najít jiná řešení
Evropská centrální banka již nemá mnoho možností, jak podpořit slábnoucí evropské hospodářství. Ve svých snahách o podporu ekonomiky starého kontinentu narazila na strop a dalšími opatřeními již bude pouze kupovat čas. Podle agentury Bloomberg to ve čtvrtek prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Evropa podle něj urychleně potřebuje najít jiné způsoby, jak hospodářství podpořit.
Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB?
Německá ekonomika, motor evropského růstu, hlásí jedno špatné číslo za druhým. Největšímu hospodářství starého kontinentu dochází dech a Evropu nemá kdo táhnout. Jak špatné to ve skutečnosti s Německem je?
Noční můra Maria Draghiho
Inflační očekávání v Evropě padají jako předčasně zralá jablka. Léto nabídlo na starém kontinentu převážně nepříznivá data, oči investorů se upírají na Maria Draghiho a jeho družinu. Chceme kvantitativní uvolňování, jako kdyby býci svými nákupy vzkazovali do Frankfurtu.
Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování? Letos zřejmě ne, ale v roce 2015 ano
Po slibném prvním čtvrtletí se eurozóna v tom druhém zadrhla. A není divu - Itálie se propadla do třetí recese za posledních 6 let, Německý HDP poklesl o dvě desetiny procenta a Francie klasicky stagnovala.
Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku
Cílem evropských bankéřů je srazit hřebínek euru, snížení sazeb a snaha přimět komerční banky více úvěrovat k tomu ale nepovedou. Konzervativní ECB tedy sérii svých opatření protáhne až do kvantitativního uvolňování, k němuž se odhodlá na konci roku, říká tržní analytik z londýnské Saxo Bank Nick Beecroft. Z toho by podle něj měly těžit zlato a akcie.
Tento graf budí Maria Draghiho ze spaní
Výnosy z dluhopisů zemí PIIGS jsou poblíž rekordních minim navzdory obavám o vývoj ekonomiky v Itálii, problémy v bankovním systému v Portugalsku nebo růstu ztrát z úvěrů ve španělských bankách. Zdálo by se, že podmínky pro ty, kdo si chtějí v Evropě půjčit, jsou příznivé. Chyba!
Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Eurozóna
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat