US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Inverzní výnosová křivka: Recese, nebo další růst cen akcií? Možná obojí

V druhé polovině března klesl výnos 10letých vládních dluhopisů USA pod výnos tamních 3měsíčních pokladničních poukázek. Mezi investory se tak okamžitě rozhořela diskuze o tom, zda se i tentokrát ze záporného spreadu stane indikátor blížící se recese.

Přiložený graf ukazuje, že záporný spread mezi výnosy 10letých bondů a 3měsíčních poukázek v USA nevedl vždy k recesi. James A. Kostohryz z firmy JK Investment Consulting na webu Seeking Alpha upozorňuje, že jedním z důvodů, proč je potřeba brát záporný spread s rezervou, je používání intradenních dat, která vysílají mnohdy falešné signály. Někteří propagátoři tohoto indikátoru se proto uchylují k využívání měsíčních nebo čtvrtletních dat, tím už ale sahají k ohýbání reality v zájmu dosažení požadovaného výsledku.

"Klíčové je ale něco jiného. Musíme se nutně zeptat, zda vůbec existuje nějaká teorie, která by vysvětlovala, proč by právě tento ukazatel měl být indikátorem blížící se recese. Jak asi tušíte, odpověď zní, že nikoli," říká Kostohryz, navzdory svému příjmení rodák z Mexika. "Podle mě si jen někdo všiml, že tento graf dobře sedí na určitý příběh," dodává.

Výnosová křivka a recese: Tentokrát je to (možná) jiné

Výnosová křivka a recese: Tentokrát je to (možná) jiné

Jak ukazuje následující tabulka, i kdybychom přistoupili na to, že pokles výnosu 10letých vládních dluhopisů pod výnos 3měsíčních pokladničních poukázek může být vnímán jako indikátor blížící se recese, nevyhneme se problému s tím, jak moc dopředu tento ukazatel "vidí". Zatímco třeba na začátku 21. století přišla recese v USA 9 měsíců poté, co spread klesl pod nulu, recesi z roku 1970 indikoval spread se 48měsíčním předstihem.

A ještě jeden fakt na závěr. Poté, co se v USA spread mezi výnosy 10letých dluhopisů a 3měsíčních pokladničních poukázek dostane do mínusu, ještě nějakou chvíli zpravidla pokračuje růst cen akcií. Index S&P 500 od pádu spreadu pod nulu roste v průměru ještě dalších 11 měsíců, přičemž za tuto dobu přidá 16,03 %. V současnosti tak navzdory varovnému signálu v podobě záporného spreadu nelze vyloučit ani růst amerických akciových indexů na nová historická maxima.

Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?

Převrácená výnosová křivka v USA: Co to (ne)znamená?

Zdroj: Seeking Alpha

Americká ekonomikaAmerické akcieAmerické státní dluhopisyBýčí trhEkonomické a tržní indikátoryReceseS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně