Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

Provozní zisk OIBDA se loni meziročně zvýšil ze 179,77 milionu dolarů na 222,67 milionu dolarů (+23,9 %). Čisté tržby se zvýšily o 9,5 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5,3 %). OIBDA marže stoupla o 3,6 procentního bodu na 31,6 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací vykázala firma za loňský rok výsledek 97,07 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala CME výsledek 51,06 milionu dolarů.

Příjmy z televizní reklamy loni stouply o 7 % (bez vlivu FX o 3 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků o 19 % (bez vlivu FX o 15 %).

Za samotné čtvrté čtvrtletí vykázala společnost tržby 228,25 milionu USD a čistý zisk 55,83 milionu USD. O rok dříve měla ve stejném období tržby 221,28 milionu USD a čistý zisk 40,64 milionu USD.

Programové náklady CME loni stouply z 293,73 milionu USD na 309,44 milionu USD a ostatní provozní náklady se zvýšily z 55,92 milionu USD na 56,73 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 31,26 milionu USD na 32,93 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,59 milionu USD na 9 milionů USD.

"Pátým rokem v řadě jsme dosáhli růstu ukazatele OIBDA o více než 20 %. Před týdnem jsme splatili dalších 60 milionů eur (68 milionů dolarů - pozn. red.) dluhu, díky čemuž objem dluhu splaceného za posledních 18 měsíců dosáhl téměř 440 milionů dolarů," uvedl ve výsledkové zprávě jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin.

"Už druhým rokem za sebou jsme zaznamenali dvouciferný růst výnosů z předplatného a přenosových poplatků. Základním pilířem naší strategie zůstává tvorba originálního obsahu," dodal druhý z šéfů CME Christoph Mainusch.

V samotné České republice firmě loni výnosy vzrostly o 11,9 % na 233,99 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 14,4 % na 94,58 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 5,6 % a zisk OIBDA stoupl o 9,2 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME ve Slovinsku (+57,9 %) a v Bulharsku (+33,1 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v loňském roce 155,97 milionu dolarů po 120,89 milionu dolarů předloni.

Analytici: Tržby za čtvrté čtvrtletí byly slabší, pozitivní je oddlužování firmy

"Zveřejněné výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí v oblasti ziskovosti překonaly naše odhady a jsou i nad tržním konsenzem. Pouze tržby mírně zaostaly za odhady trhu i těmi našimi. Zveřejněné hospodářské výsledky nově zahrnují slovinské aktivity, a to po lednovém ohlášení upuštění od jejich prodeje. Tržby vzrostly o 3,2 % na 228,3 milionu USD. Napomohl tomu především silnější růst na Slovensku, kde se tržby meziročně zvýšily o 5,4 % na 35,4 milionu USD. Zisk OIBDA vzrostl meziročně o 18,6 %, kdy nejvíce překvapily výkony Slovenska a Rumunska. Ty zaznamenaly zisk OIBDA ve výši 17,9 milionu USD, respektive 27 milionů USD oproti 12,9 milionu USD, respektive 21,6 milionu USD ve srovnatelném období roku 2017. Velkým překvapením je pro nás OIBDA marže, která dosáhla 39,8 % v porovnání s 34,6 % o rok dříve," říká analytik z Komerční banky Jiří Kostka.

"Velice pozitivní je pohled na celý rok z pohledu snižování zadluženosti firmy. Ta poklesla přibližně o 312 milionů USD, díky čemuž se podařilo snížit průměrné náklady na dluh o 250 bazických bodů na 3,5 %. V minulém týdnu udělala společnost další mimořádnou splátku úvěru, tentokrát ve výši 60 milionů eur, tedy přibližně 68 milionů USD. Díky tomu jsou očekávané náklady na dluh pro letošní rok nastavené na 27 milionů USD," pokračuje Kostka.

"Zveřejněné výsledky překonaly odhad trhu, když došlo k meziročnímu růstu většiny ukazatelů ziskovosti spolu s vyšší marží. Předpokládáme tak, že by cena akcií CME mohla reagovat růstem," dodává Jiří Kostka.

"Tržby stouply ve čtvrtém čtvrtletí meziročně po očištění o měnové vlivy o 7 % na 228 milionů USD. Jedná se o mírně slabší výsledek, než který vyhlížel trh. Společnosti se dařilo na českém trhu (+8 %), na Slovensku (+9 %) a ve Slovinsku (+7,5 %). Zlepšení dynamiky růstu na klíčovém českém trhu vnímáme jako pozitivní příslib pro letošní rok. Zvedá se i rumunský trh, jeho vyhlídky pro rok 2019 jsou ale s ohledem na tamní sektorové daně nejisté. Provozní zisk OIBDA se vyšplhal na 90,7 milionu USD, a vykázal tak tempo růstu 19 %. Po očištění o vlivy změn měnových kurzů by růst dosáhl dokonce 23 %. Zejména marže v Rumunsku byly překvapivé. Dobrou zprávou je pokračující snaha skupiny kontrolovat nákladovou stranu podnikání. Nižší úrokové náklady odrážejí nižší zadlužení a přecenění dluhových závazků. Čistý dluh vůči provoznímu zisku OIBDA klesl z 5,4násobku na 3,5násobek," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z pohledu celého loňského roku společnost dosáhla tržeb 703,9 milionu USD (+9,5 %) a zisku OIBDA 222,7 milionu USD (+23,9 %). Podotýkáme, že poslední výhled managementu, který počítal se ziskem OIBDA asi 200 milionů USD, nezahrnoval slovinskou televizi, která byla určena k prodeji, firma si ji ovšem nakonec ponechá. Srovnání dosaženého zisku OIBDA s výhledem tedy není možné," upozorňuje analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Provozní zisk OIBDA by letos měl vzrůst o 10-12 %

Během konferenčního hovoru management CME uvedl, že výhled pro rok 2019 počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 10-12 %. Tržby by měly být podporovány příznivým vývojem ekonomiky a zvyšováním cen reklamy na klíčových trzích. Čistý dluh vůči provoznímu zisku by se na konci prvního kvartálu měl dostat na trojnásobek, do konce roku pak na 2,5násobek.

Management s ohledem na snižující se zadlužení začíná uvažovat také o dividendě a akciovém odkupu. Předpokladem pro dividendu je úroveň dluhu vůči provoznímu zisku OIBDA na úrovni 2,75násobku.

Sektorové daně v Rumunsku prozatím nemají žádný dopad na tamější poptávku po televizní reklamě, management ovšem zůstává směrem k dalšímu vývoji ostražitý.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. Později skupina CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech dokončení transakce v lednu nakonec zrušen.

Zdroj:
CME, ČTK
CME (CETV)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat