Zadlužení: Société Générale radí klientům, jak se připravit na případný globální kolaps

Francouzská banka varuje, že by podobný pád mohl přijít v příštích dvou letech. Svým klientům nastiňuje defenzivní strategii, která má pomoci zničení jejich bohatství.
V reportu nazvaném volně přeloženo "Scénář pro případ nejhoršího vývoje dluhu" banka zdůrazňuje, že státní podpůrné ekonomické balíčky zbavily mnohé privátní hráče na trhu zodpovědnosti, a to může přinést další problémy.
Zadlužení ve vyspělých zemích je vysoké, ať už v soukromé sféře, nebo ve veřejných financích. Například ve Spojených státech je míra zadlužení 350 procent HDP. Tento dluh je nutné snížit, a bude to trvat dlouhá léta.
"Nikdo zatím nemá jistotu, že jsme unikli hrozbě celosvětového ekonomického kolapsu," píše se v materiálu, který dal dohromady šéf investičních analytiků SG Daniel Fermon se svým týmem. Jde o průzkum a odhalení možných nebezpečí, ne o předpověď.
Británie na tom není lépe
Růst vládního dluhu ve Spojeném království se zdá být nižší, ale může za to jen lepší startovní pozice. Podle pesimistického odhadu SG dostihne britský dluh ten evropský v roce 2015, kdy bude dluh shodně okolo 130 procent HDP.
Francouzská banka vypracovala tři základní scénáře vývoje zadlužení ve světě. Varování se týká především toho nejhoršího, medvědího. Podle tohoto pesimistického výhledu bude americký dolar dál oslabovat a světové akcie znovu otestují svá minima z března 2009. Ceny domů znovu spadnou a ropa se bude obchodovat na hladině 50 dolarů za barel. To vše už v roce 2010.
Vlády jednotlivých zemí už nemají kde brát, pokud jde o fiskální opatření. Aniž by se významně zvýšila spotřeba, zvýší se veřejný dluh během dvou let ve Spojeném Království na 105 procent HDP, 125 procent ve Spojených státech a eurozóně a na 270 procent v Japonsku. Celosvětově naroste vládní dluh na 45 bilionů dolarů, což znamená růst o 150 procent během uplynulých deseti let. Zadlužení je větší než po 2. světové válce, ačkoli nominální úrovně se zdají být podobné. Stárnoucí populace v jednotlivých zemích budou komplikovat splácení dluhu prostřednictvím pouhého hospodářského růstu. "Vysoké veřejné zadlužení se zdá být dlouhodobě neudržitelné. Jsme už téměř ve fázi, ze které není návratu," píše se v materiálu francouzské banky.
Inflace – menší zlo
Pro některé vlády může být nejlepším ze špatných řešení vydávání nových peněz. Větší množství peněz v oběhu ve výsledku snižuje hodnotu každého dlužného dolaru, eura nebo reálu. Pokud by vlády zvolily tento postup, cena zlata, toho všemi propíraného bezpečného přístavu a útočiště bohatství, poroste do astronomických výšek.
Dluhy domácností jsou podobně špatně splatitelné. I kdyby se například úspory amerických domácností stabilně držely na 7 procentech, trvalo by devět let, než by se poměr dluhu a příjmů dostal na bezpečné úrovně z 80. let.
Podle banky se současná situace dá srovnávat s japonským "ztraceným desetiletím", až na dva rozdíly: Japonsko se dokázalo udržet nad vodou díky silnému vývozu a tomu, že nechalo spadnout kurz jenu. Dnes je minimálně pro půlku světa podobný recept zcela nepoužitelný.
Société Générale radí pesimistům prodávat dolary a shortovat cyklické sektory – technologie, automobilový průmysl a dopravu. Tím se mohou investoři vyhnout vlivům hrozící deflační spirály. Mladé trhy nezůstanou ušetřeny. Paradoxně jsou více závislé na růstu americké ekonomiky než samotná Wall Street. Bude se naopak dařit zemědělským komoditám v čele s cukrem.
Podle Daniela Fermona ztratí dluhopisy s vyšším kupónem během roku 2010 celých 31 procent své hodnoty. Vládní dluhopisy budou naproti tomu vynášet velice slušně, podobně jako v Japonsku, když zastavilo hospodářský propad, kde 10letý dluhopis v jednu chvíli vynášel pouhých 0,4 procenta. Fed se bude snažit výnosy dluhopisů držet nízko, proto je bude dál nakupovat. ECB bude podobný mechanismus z politických důvodů využívat méně.
Zdroj: Telegraph
Aktuality
