Evropské akcie po sestřelení ruského bombardéru zamířily do červených čísel

Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel poté, co Turecko sestřelilo ruský bombardér, který se podle vyjádření Turecka ocitl v jeho vzdušném prostoru a nereagoval na opakované výzvy k tomu, aby ho opustil.
Britský FTSE 100 odepsal 0,45 %, francouzský CAC 40 1,41 % a německý DAX 1,43 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,24 %.
Evropští dopravci a tituly spojené s cestovním ruchem v reakci na konflikt Ruska s Tureckem oslabovali. Accor, vlastník hotelových řetězců Sofitel a Novotel, ztrácel 5 % a v červených číslech se pohybovaly také aerolinky easyJet, IAG a Ryanair.
Akcie britské společnosti Rolls Royce se pohybovaly naopak více než procento nad nulou poté, co firma předložila plán na restrukturalizaci. Firma v uplynulém roce hned několikrát upravovala svůj odhad zisku, proto investoři její krok k nové strategii kvitovali pozitivně.
Zodiac Aerospace stahoval dolů celý index Stoxx Europe 600, když ohlásil 44,6% propad provozního zisku v období 2014/2015. Akcie ztrácely kolem 13 %, později však část ztrát umazaly a zakončily den s více než 7% ztrátou.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu mírně zlepšila, když index podnikatelského klimatu vzrostl na 109 bodů ze říjnových 108,2 bodu. Čekala se stagnace na 108,2 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 113,4 bodu ze 112,6 bodu, čekal se pokles na 112,4 bodu. Index očekávání se zvýšil na 104,7 bodu ze 103,8 bodu, očekával se růst na 104 bodů.
- Bombardér Su-24, který v úterý ráno sestřelila turecká raketa, byl podle potvrzených zpráv obou stran ruský. Posádka se před pádem letadla katapultovala, pilot byl ale ještě na padáku zastřelen turkmenskými rebely a zbraňový operátor byl zajat. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu a nejzávažnější vojenský střet mezi členem NATO a Ruskem za půl století.
- Spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků bude v dalších třech letech růst. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Změny přinese novela zákona o spotřebních daních, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu média informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
- Řecké bankovní domy Piraeus Bank Group a National Bank of Greece, které patří ke čtyřem největším soukromým bankám v Řecku, budou od eurozóny potřebovat nový kapitál ve výši 5,7 miliardy eur na řešení svých kapitálových potřeb. Oznámila to v úterý řecká vláda. Dalším dvěma velkým bankám Eurobank a Alpha se podařilo získat dostatek potřebného kapitálu pomocí prodeje akcií soukromým investorům. Částka na rekapitalizaci bank je tak nižší, než se původně čekalo.
- Růst spotřeby domácností a vyšší státní výdaje na uprchlíky patřily ve třetím čtvrtletí k hlavním impulzům růstu německé ekonomiky. Zahraniční obchod naopak růst brzdil. Vyplývá to z úterní konečné zprávy spolkového statistického úřadu o vývoji největší evropské ekonomiky v uplynulém čtvrtletí. Statistici potvrdili, že ekonomika v něm zpomalila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,3 % z 0,4 % v období od dubna do června.
- Polská rafinérská společnost PKN Orlen údajně jedná s OMV a firmou Shell o koupi jejich čerpacích stanic. Kvůli antitrustovým záležitostem nicméně nemusí být schopná koupit stanice od obou firem. V případě rakouské OMV by mělo jít o 70 stanic, které firma nabízí k prodeji, Shell v České republice provozuje 172 čerpacích stanic. PKN Orlen prý taktéž zvažuje výplatu dividendy ze zisku českého Unipetrolu.
- Německý finanční obr Allianz v příštích šesti měsících omezí investice do firem, které využívají uhlí, a naopak se zaměří na větrnou energii. Allianz patří k největším správcům aktiv na světě a rozhodnutí změnit strategii přijala těsně před začátkem klimatické konference v Paříži. Investiční ředitel Andreas Gruber ale řekl, že změna dává smysl i z finančního hlediska.
- Před budovou řecké obchodní federace v Aténách vybuchla v úterý bomba. Poblíž budovy se nachází ambasáda Kypru, která byla poškozena, k žádným zraněním však nedošlo, protože bomba vybuchla o půl čtvrté ráno místního času, a navíc před ní policii varoval anonym. K útoku se nikdo zatím nepřihlásil, místní policie však věří, že za ním stojí řecké guerillové skupiny.
- Polská státní plynárenská společnost PGNiG v prosinci zahájí těžbu zemního plynu v Pákistánu. Firma letos v Pákistánu objevila naleziště, v němž je podle odhadů 4,5 miliardy krychlových metrů plynu, uvedla agentura Reuters.
- Důvěra v českou ekonomiku se v listopadu zvýšila o 1,1 bodu na 11,1 bodu. Vrátila se tak na červencovou úroveň. Optimismus vzrostl více mezi podnikateli, u spotřebitelů se důvěra zvýšila mírněji. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. V meziročním srovnání důvěra také stoupla.
- Na dvoumilionovém Krymu je více než polovina lidí stále bez proudu v důsledku přerušení dálkového vedení, které v noci ze soboty na neděli v Chersonské oblasti severně od anektovaného poloostrova poškodili patrně protiruští radikálové. Ruská vláda nevylučuje odvetná opatření.
- Rusko v úterý nebo ve středu přeruší dodávky zemního plynu na Ukrajinu, řekl ministr energetiky Alexandr Novak. Kyjev si podle něj více suroviny nepředplatil. Dodávky plynu na Ukrajinu byly obnoveny v první polovině října, když ruská státní plynárenská společnost Gazprom podepsala s ukrajinským partnerem Naftogaz definitivní dohodu o prodeji zemního plynu Ukrajině na zimní období.
Zdroj: Bloomberg