Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden zdražily zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali data z amerického trhu práce, která dopadla hůře, než se čekalo, a pozorně sledovali také končící třetí kolo vyjednávání o brexitu, jež nepřineslo žádný výraznější posun.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,6 % na 376,14 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,55 %. Britský FTSE 100 stoupl o 0,11 % na 7 438,5 bodu (za celý týden +1,7 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,74 % na 5 123,26 bodu (za celý týden +0,37 %) a německý index DAX zpevnil o 0,72 % na 12 142,64 bodu (za celý týden -0,21 %).
V pátek se dařilo zejména akciím mediálních společností, které nahoru táhla francouzská skupina Vivendi, jejíž akcie zdražily o více než 5 % po tom, co společnost zveřejnila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.
Stoupl také sektor základních materiálů, který těžil z lepších než očekávaných čínských makrodat. Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl na šestiměsíční maximum 51,6 bodu z 51,1 bodu v předchozím měsíci. Analytici naopak čekali pokles na 50,9 bodu.
Pomyslným vítězem dne se stal švédký výrobce automobilů Volvo, když společnost v závěru týdne zvýšila své finanční cíle pro tento rok. Akcie Volva v reakci na tento krok vyletěly vzhůru o více než 7 %.
Z pátečních evropských makrodat poutaly pozornost zejména indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Růst aktivity zpracovatelského průmyslu v eurozóně v srpnu podle průzkumu společnosti IHS Markit zrychlil, příliv exportních zakázek byl navzdory posilujícímu euru nejprudší od února 2011. Index aktivity zpracovatelského sektoru v srpnu podle finálních údajů vzrostl na 57,4 bodu z červencových 56,6 bodu.
Evropské akcie (1. září 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vzrostla o 4,7 procenta. Český statistický úřad zpřesnil srpnový odhad, který počítal s růstem o 4,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 2,5 procenta, což je také lepší údaj než 2,3 procenta v prvním odhadu. Vyplývá to z informací, které v pátek ČSÚ zveřejnil na svém webu.
- Německá automobilka Volkswagen spouští v Británii nový program šrotovného pro naftové vozy. Zákazníkům nabízí slevu až 6 000 liber, pokud při koupi nového automobilu odevzdají svůj starý naftový vůz. Programu se budou účastnit všechny značky skupiny Volkswagen prodávané v Británii, včetně české značky Škoda. V pátek o tom informoval server BBC na svých internetových stránkách.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v srpnu zhoršily, když index PMI klesl na 54,9 bodu z červencových 55,3 bodu. Index tak klesl na letošní nejnižší hodnotu. V pátek o tom informovala společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
- Přebytek státního rozpočtu ČR ke konci srpna klesl na 15,6 miliardy korun z červencových 25 miliard korun. Loni v srpnu skončil rozpočet s přebytkem 81,2 miliardy Kč. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo v pátek ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Evropská centrální banka pokutovala irský finanční ústav Permanent TSB Group Holdings za porušení požadavku na likviditu. Je to první pokuta, kterou ECB vyměřila od roku 2014, kdy převzala dozor nad bankami v eurozóně, uvedla agentura Reuters. Permanent TSB má celkem zaplatit 2,5 milionu eur.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi, který se snaží očistit po skandálu s emisemi naftových vozů, oznámil největší změny ve vedení podniku za několik let. Dozorčí rada automobilky na pondělním mimořádném zasedání schválila jmenování čtyř nových ředitelů - pro finance, prodej, výrobu a lidské zdroje. Generální ředitel Rupert Stadler podle očekávání zůstává ve funkci. Změny jsou platné od 1. září, napsala agentura Reuters. Audi je součástí evropské automobilové skupiny Volkswagen a má hlavní podíl na zisku skupiny.
- Premiér Bohuslav Sobotka požádá ministra financí Ivana Pilného o kontrolu postupu daňové správy v souvislosti s firmou FAU. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem a zda ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony. Sobotka to v pondělí řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým. Bývalý ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš na nahrávce zveřejněné v neděli na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.
- Země, které neplatí eurem, by mohly mít pozorovatelský status při jednáních ministrů financí eurozóny, navrhuje Česko. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by to podpořilo vzájemnou důvěru mezi oběma skupinami států a zabránilo tomu, aby mezi nimi vznikly příkopy. Předseda vlády to řekl na úvod pondělního zahájení týdenní porady českých velvyslanců v pražském Černínském paláci.
- Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) si dokáže představit, že by země eurozóny měly do budoucna společného ministra financí, ten by navíc mohl mít na starost také oblast hospodářství. Merkelová to v úterý řekla na své tradiční letní tiskové konferenci. Dodala, že záleží na pravomocích, jaké by takový ministr měl.
- Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault-Nissan bude v Číně vyrábět elektromobily spolu s tamní společností Dongfeng Motor. Nový společný podnik eGT New Energy Automotive bude po 25 procentech v rukou Renaultu a Nissanu, čínský partner bude vlastnit druhou polovinu. Uvádí to úterní prohlášení aliance.
- Další prospekční vrt v Barentsově moři přinesl Norsku zklamání. V jedné z nejslibnějších oblastí společnost Statoil objevila pouze menší a komerčně nevyužitelné množství zemního plynu. Ze čtyř provedených vrtů tak tři skončily fiaskem. Zpráva poslala akcie společnosti dolů o téměř dvě procenta, akcie partnerské firmy Lundin Petroleum ztratily sedm procent.
- Hospodářský růst Řecka se letos bude pohybovat kolem dvou procent, přičemž nezaměstnanost se bude dále snižovat, v roce 2018 klesne pod 20 procent. V úterý to prohlásil předseda vlády Alexis Tsipras, podle agentury Reuters ve snaze ukázat, že po sedmi krizových letech země obrací list.
- Jaderná elektrárna Temelín by letos mohla překonat výrobní rekord 15,3 terawatthodiny (TWh) z roku 2012. ČTK to řekl nový ředitel elektrárny Jan Kruml, který nastoupí 1. září. Do konce roku také elektrárna přijme až 30 lidí, takže letos bude mít 100 nových zaměstnanců. Kruml nahradil Bohdana Zronka, jenž povede novou divizi ČEZ Jaderná energetika.
- Sázkové společnosti Fortuna v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 20 až 25 procent na 4 až 4,4 milionu eur. Přijaté sázky vzrostly přibližně o 30 až 40 procent na 660 až 720 milionů eur. Vyplývá to z odhadů analytiků, které ve středu oslovila ČTK. Přesný odhad zisku však podle nich vzhledem k některým jednorázovým položkám nelze učinit. Fortuna oznámí hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno.
- Německu hrozí rostoucí nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, především kvůli stárnutí populace. V roce 2030 by mohlo scházet až tři miliony techniků, vědců či zdravotníků, o deset let později až 3,3 milionu. Vyplývá to ze studie, kterou ve středu zveřejnil výzkumný ústav Prognos v Basileji. Výzkumníci proto apelují na politiky, aby začali jednat.
- Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl ve francouzské společnosti Vulog. Ve středu to oznámil mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier. Hodnotu transakce neuvedl. Firma je podle něj globálním lídrem v poskytování technologií pro sdílení ekologických aut ve městech.
- Čím dál víc představitelů Evropské centrální banky (ECB) je znepokojeno rychlým posilováním eura vůči dolaru. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje obeznámené se situací. Podle zdrojů se tak zvyšuje pravděpodobnost, že ECB bude omezovat nákupy dluhopisů pouze pomalým tempem.
- Meziroční inflace eurozóny v srpnu nečekaně zrychlila na 1,5 procenta z 1,3 procenta v červenci. Jde o nejprudší nárůst za poslední čtyři měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvýrazněji se v srpnu zvyšovaly ceny energií a služeb.
- Maďarsko si v současné době neplánuje říci o křeslo pozorovatele na jednáních ministrů financí eurozóny. Podle maďarského deníku Világgazdaság se v tomto duchu vyjádřilo maďarské ministerstvo hospodářství. S návrhem, aby země neplatící eurem získaly na schůzkách eurozóny pozorovatelský status, před několika dny přišel český premiér Bohuslav Sobotka.
- Nezaměstnanost v Evropské unii v červenci zůstala na 7,7 procenta, nejníže od prosince 2008. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Nejlepší situace v rámci EU i nadále panovala v České republice, kde míra nezaměstnanosti zůstala na 2,9 procenta.
- Nezaměstnanost v Německu v srpnu zůstala beze změny na 5,7 procenta,tedy na nejnižší úrovni od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový úřad práce.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výrobce luxusní obuvi Jimmy Choo za pololetí téměř ztrojnásobil zisk před zdaněním na 18,1 milionu liber. Podle jeho čtvrtečního sdělení se dařilo maloobchodním i licenčním podnikům. Britskou firmu se před dvěma měsíci rozhodl za 1,2 miliardy dolarů koupit americký výrobce módních doplňků Michael Kors.
- Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard zvýšil v uplynulém finančním roce čistý zisk o 13 procent na 1,4 miliardy eur. Pernod Ricard je druhým největším výrobcem lihovin na světě za britskou firmou Diageo.
Zdroj: CNBC
Aktuality
