Evropské trhy zahájily seanci v záporném pásmu poté, co výnosy dvouletých amerických dluhopisů byly ve středu krátce vyšší než výnosy dluhopisů desetiletých. Jev, o němž ekonomové mluví jako o první vlaštovce recese, se zopakoval od minulého týdne podruhé.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 o 0,4 procenta níže než ve středu, přičemž v červených číslech skončila i většina sektorů a velkých trhů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,05 procenta, německý DAX poklesl o 0,47 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,87 procenta.

Zápis ze schůzky vedení ECB z 25. července ukázal, že se tvůrci politiky budou ochotni přijmout soubor opatření k posílení hospodářství eurozóny. Šéf ECB Mario Draghi zmínil, že na některé kroky může dojít již v září.
Britská libra stoupla v reakci na výrok německé spolkové kancléřky Angely Merkelové o tom, že ještě je možné do 31. října - data, do něhož má Británie Evropskou unii opustit - najít kompromis v otázce celního režimu na hranici mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou. To je nejzávažnější z bodů, o nichž Brusel a Londýn dosud nenašly společnou řeč.
Indexy nákupních manažerů naznačily, že růst podnikání v eurozóně zrychlil (a zpomalení zpracovatelského sektoru může být méně dramatické, než předchozí údaje naznačovaly). Obavy z obchodní války přesto srazily očekávání podnikatelů na šestileté minimum.
Z jednotlivých titulů si nejlépe vedla britská firma NMC Health, jejíž akcie vylétly o 18,6 procenta (v průběhu dne si připisovaly až 42 procent) v reakci na zájem čínského gigantu Fosun. Také akcie německého Thyssenkruppu podražily o 5,6 procenta poté, co firma podala oficiální stížnost proti odmítavému stanovisku Evropské komise vůči vytvoření společného podniku s indickou Tata Steel.

Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
-
Podnikatelská aktivita v zemích eurozóny se v srpnu zlepšila. Hlavní podíl na tom má růst v sektoru služeb, ale i zmírnění poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru. Nicméně obavy z obchodní války srazily očekávání manažerů na nejslabší úroveň za šest let. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
-
Německému zpracovatelskému sektoru se v srpnu dařilo navzdory očekáváním o něco lépe než v předchozím měsíci. Index nákupních manažerů podle předběžných dat stoupl na 43,6 bodu z 43,2 bodů v červenci, zatímco analytici odhadovali mírný pokles na 43 bodů.
-
Představitelé Evropské centrální banky se obávají, že hospodářský růst je ještě slabší, než se původně předpokládalo. Nejlepší způsob, jak bojovat proti zpomalení, nabízí balíček opatření, kam patří další snížení úroků či nové nákupy dluhopisů. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání měnového výboru, který ECB ve čtvrtek zveřejnila.
-
Maloobchodníci v Británii v srpnu zaznamenali nejvýraznější pokles tržeb od konce roku 2008. Vyplývá to z průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI). Výsledky průzkumu přispívají k pochybnostem ohledně síly britské ekonomiky před blížícím se termínem pro odchod země z Evropské unie, napsala agentura Reuters.
- Německá strojírenská společnost ThyssenKrupp podala u evropského soudu stížnost na rozhodnutí Evropské komise, která odmítla schválit navrhované spojení evropských ocelářských aktivit ThyssenKrupp a indické firmy Tata Steel. Uvádí to čtvrteční sdělení ThyssenKrupp.
-
Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Informoval o tom ve čtvrtek podle agentury Reuters německý list Manager Magazin s odvoláním na zdroje z podniku. Diess se podle listu domnívá, že Volkswagen by mohl těžit ze zkušeností Tesly v oblasti baterií a softwaru. Akcie Tesly v reakci na zprávu stouply až o tři procenta. Později, když mluvčí Volkswagenu zprávu popřel, akcie Tesly zhruba polovinu svých denních zisků zase odevzdaly.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi se hodlá připojit k alianci konkurentů Daimler a BMW, v jejímž rámci budou firmy společně vyvíjet samořízené vozy. Informoval o tom ve čtvrtek německý list WirtschaftsWoche na svých internetových stránkách.
-
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v únoru podle předběžných dat poklesla oproti předcházejícímu měsíci na -7,1 bodu z -6,6 bodu v červenci, ještě hlouběji do záporných hodnot, než se očekávalo. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise.
Výsledková sezóna
-
Výsledky Antofagasta v 1H: Čistý zisk 302,4 milionu USD (loni: 194,3 milionu USD), zisk EBITDA 1,31 miliardy USD (loni: 904,2 milionu USD).
-
Výsledky CRH v 1H: Zisk před zdaněním 707 milionů EUR (odhad: 574,1 milionu EUR), zisk EBITDA 1,54 miliardy EUR (odhad: 1,47 miliardy EUR).