Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky německým automobilkám

Evropské akcie uzavřely čtvrteční obchodní seanci vesměs výše, když naděje na zmírnění americké rétoriky stran obchodních sporů s Čínou a Evropskou unií podpořily vzestup akcií spojených s výrobou automobilů. Pražská burza zůstala kvůli státnímu svátku zavřená.
Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,4 %, ačkoli v průběhu dne se obchodoval ještě výše. Také všechny hlavní burzy západní Evropy byly v kladném pásmu, hlavní index britské burzy FTSE 100 si připsal 0,4 %, německý DAX stoupl o 1,19 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,86 %.
Akcie automobilek vedly zisky a automobilový sektor nakonec uzavřel o 3,4 % výše než ve středu v reakci na zprávu, že němečtí výrobci aut jsou ochotni podpořit zrušení tarifů EU na automobily dovezené z USA.
Americký velvyslanec v Německu údajně řekl špičkám německého automobilového průmyslu, že prezident USA Donald Trump pozastaví hrozbu uvedení cel na automobily dovezené z EU, pokud také unie zruší své tarify na americké vozy.
Akcie Daimleru, BMW a Volkswagenu - jejichž šéfové se ve středu setkali s velvyslancem Richardem Grenelem - ve čtvrtek odpoledne uzavřely v průměru se 4% ziskem.
Také sektory základních materiálů, chemického průmyslu a technologií si připsaly okolo jednoho procenta.
Francouzská společnost Sodexo ohlásila za třetí kvartál pomalejší růst tržeb kvůli přetrvávajícím slabým výnosům v Severní Americe, dosáhla však alespoň na (dolů zrevidované) cíle růstu tržeb a marží. Akcie firmy uzavřely o 8,7 % výše.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská unie ve čtvrtek prodloužila platnost hospodářských sankcí zaměřených na určitá odvětví ruského hospodářství o dalšího půl roku. Platí tak do 31. ledna 2019. V tiskovém prohlášení o tom informovala Rada Evropské unie.
- Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair ve čtyřech zemích vyhlásil na konec července stávku a varuje před dalšími akcemi, pokud se nezlepší pracovní podmínky. Zaměstnanci v Portugalsku, Belgii a Španělsku vyhlásili 48hodinovou stávku na 25. až 26. července, v Itálii pak bude stávka jednodenní a uskuteční se 25. července.
- Špatná dohoda o brexitu ohrožuje plánované investice automobilky Jaguar Land Rover v Británii v objemu 80 miliard liber. Takzvaný tvrdý brexit, který by s sebou nesl i zavedení cel na dovoz z Británie do Evropské unie, by největšího britského výrobce automobilů každoročně přišel na více než 1,2 miliardy liber. Řekl to šéf automobilky Ralf Speth.
- Francouzská automobilka Renault se chystá v Paříži a okolí spustit službu sdílení vozidel objednávaných přes mobilní aplikaci. Spolu s výrobcem vozů Peugeot firmou PSA chce nahradit místního provozovatele sdílení elektromobilů Autolib. Renault podle svého sdělení doufá, že bude moci dát k dispozici více než 2000 vozů.
- Objem průmyslových zakázek v Německu se v květnu po čtyři měsíce trvajícím poklesu o 2,6 procenta zvýšil. Na růstu, který překonal očekávání, má zásluhu oživení poptávky v Německu i v eurozóně. Analytici odhadovali růst zakázek proti dubnu pouze o 1,1 procenta.
Zdroj: CNBC
Aktuality

