Evropské akcie ve středu zamířily nahoru, podporoval je sektor základních materiálů

Evropské akcie ve středu zamířily do zelených čísel, když pozitivní hospodářské výsledky převážily nad nejistotou ohledně vývoje cen ropy.
Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 0,56 % a německý DAX 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,4 %.
Na trzích přetrvává nejistota z vývoje cen ropy, které se ve středu opět obrátily směrem dolů. Zaměstnanci státních ropných, plynárenských a petrochemických společností v Kuvajtu ukončili po třech dnech stávku, která dočasně snížila těžbu v zemi o téměř polovinu. Negativní dopad na náladu měla také zpráva o tom, že americké zásoby ropy v minulém týdnu vzrostly o 3,1 milionu barelů.
Kovy se obchodovaly smíšeně, sektor základních materiálů přesto podával lepší výkon než ostatní evropské sektory. Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a BHP Billiton posílily v reakci na zvýšení cílových cen ze strany analytického týmu společnosti Investec.
Akcie automobilky Volkswagen poskočily o 6 % díky naději, že by firma mohla dosáhnout dohody s americkými úřady ohledně napravení škod způsobených falšováním testů emisí. Akcie automobilky Porsche, kterou Volkswagen vlastní, v reakci na to vzrostly o 5 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Tempo růstu německé ekonomiky v příštím roce zpomalí na 1,5 procenta. Předpověděla to ve středu německá vláda. Zhoršila tak svou říjnovou prognózu, která růst odhadovala na 1,8 procenta. Vláda nicméně nadále předpokládá, že v letošním roce hrubý domácí produkt Německa stoupne o 1,7 procenta, tedy stejným tempem jako loni.
- Evropská komise došla k předběžnému závěru, že společnost Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s mobilním operačním systémem Android. Komise ve středu v prohlášení uvedla, že Google omezuje výrobce, kteří systém využívají, a také operátory mobilních sítí mimo jiné požadavkem, aby na zařízeních byl předinstalován vyhledávač Google Search. Google obvinění komise odmítá.
- Německá automobilka Volkswagen odmítá požadavek, aby byla její emisní aféra ve Spojených státech řešena soudním procesem namísto dohody s regulátory. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů. O soudní proces žádají právní zástupci majitelů naftových aut umožňujících falšování testů emisí v případě, že Volkswagen se na způsobu nápravy situace do čtvrtka nedokáže s regulátory dohodnout.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců do února zůstala na 5,1 %, jak se očekávalo. Zaměstnanost v daném tříměsíčním období vzrostla o 20 tisíc, čekal se nárůst o 60 tisíc po předchozím zvýšení o 116 tisíc. Týdenní očištěná mzda ve stejném období rostla tempem 2,2 % jako v předchozím období, čekalo se zpomalení růstu na 2,1 %. Růst průměrné neočištěné mzdy naopak zpomalil na 1,8 % meziročně z předchozích 2,1 %, ačkoli se čekalo zrychlení na 2,3 %.
- Úvěrové standardy v evropském finančním sektoru se změkčují a poptávka po úvěrech se zvyšuje. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu Evropské centrální banky (ECB) mezi evropskými finančními domy, který byl zveřejněn v úterý. Evropské banky dokonce podle svých vyjádření uvolnily standardy úvěrování pro podniky více, než dříve předpokládaly, důvodem byl tlak konkurence. U úvěrů na bydlení došlo ke zpřísnění standardů, to ale bylo způsobeno regulatorními požadavky v Německu.
- Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel se ve středu zastal šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Varoval před kritikou ECB za její rozsáhlé uvolňování měnové politiky a zároveň vyzval evropské vlády k opatřením na podporu hospodářského růstu, která by ECB ulehčila práci.
- Vystoupení Velké Británie z EU by mohlo v případě nejhoršího možného scénáře připravit Česko o 38 miliard korun z evropských fondů. Současně by úplný výpadek vzájemného obchodu a služeb mohl snížit růst ekonomiky o 1,9 procentního bodu. Vyplývá to ze studie analytiků Komerční banky. Podle nich je ovšem takový scénář, který počítá s úplným přetrháním obchodních vazeb a zastavením plateb Británie do EU rozpočtu, málo pravděpodobný.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v březnu meziměsíčně klesla na 9,89 % a poprvé od února 2009 se tak dostala pod hranici deseti procent. Informovalo o tom slovenské ústředí práce, které v zemi zastřešuje pracovní úřady.
- Rusko nemusí zaplatit akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos za vyvlastnění jejich majetku odškodné přes 50 miliard dolarů. Oznámil to ve středu nizozemský soud. O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu, ten však podle dnešního rozhodnutí okresního soudu v Haagu k tomu neměl pravomoc.
- Turecká centrální banka ponechala na svém zasedání hlavní úrokovou sazbu na 7,25 %, výpůjční sazbu nechává rovněž beze změny na 7,5 %, naproti tomu zápůjční sazbu snížila na 10 % z 10,5 %.
Zdroj: CNBC