US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-1,07 %
NASDAQ-1,69 %
DOW JONES-0,51 %
PX+0,27 %
ČEZ-0,16 %
NVIDIA-2,52 %

Evropský parlament se zajímá o využití evropských peněz v Gaze

Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční věci Federica Mogheriniová bude muset do několika týdnů podat Evropskému parlamentu zprávu o tom, jak jsou v palestinském Pásmu Gazy využívány evropské peníze. Požádal ji o to podle izraelských zdrojů písemně šéf delegace EP pro Izrael Fulvio Martusciello.

Redakce IW
Redakce IW
19. 11. 2014 | 18:48
Izrael

EU chce na obnovu Gazy poskytnout 450 milionů eur. Německý člen EP Arne Gericke minulý týden poukázal na to, že peníze mohou bez náležité kontroly jejich toku skončit v rukou teroristů.

Martusciellův dopis obsahuje tři otázky: Jak chce Mogheriniová zajistit kontrolu náležitého využití evropských fondů určených k rekonstrukci Gazy po letních bojích s Izraelem, zda by využití peněz měli kontrolovat pozorovatelé a jak lze zaručit, že peníze evropských daňových poplatníků nebudou využity k jiným účelům než k rekonstrukci Gazy.

Loňský audit zadaný Evropským účetním dvorem prokázal, že z 5,6 miliardy eur, které EU Palestincům poskytla od roku 1994, jsou skoro dvě miliardy eur nedohledatelné. Z auditu zveřejněného minulý týden pak vyplývá, že 2,6 % peněz z evropského rozpočtu určených do zahraničí, bylo použito chybně. Pokud by se tento údaj aplikoval na 450 milionů eur, k jejichž poskytnutí Gaze se EU zavázala, znamenalo by to podle listu The Jerusalem Post, že by přes 11 milionů eur mohlo skončit v rukou radikálního Hamasu, jež Pásmu vládne.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Evropská unieIzrael
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny