Fortuně loni vzrostl čistý zisk o 22,5 % na 19,5 milionu eur, pro roky 2016 a 2017 firma neplánuje navrhovat výplatu dividendy

Sázkové kanceláři Fortuna loni vzrostl čistý zisk o 22,5 % na 19,5 milionu eur. Výsledek podpořila jednorázová položka v podobě odložené daně v Polsku ve výši 3,5 milionu eur. Zisk EBITDA loni firmě naopak o 2,1 % klesl a dosáhl 27,2 milionu eur. Výrazným zklamáním bylo pro investory oznámení, že Fortuna neplánuje pro roky 2016 a 2017 navrhovat výplatu dividendy.

"Jsme potěšení, že můžeme navzdory absenci velkých sportovních událostí a zrušení manipulačního poplatku za on-line sázky na Slovensku oznámit silný růst za rok 2015. Hlavním zdrojem naší výkonnosti bylo on-line sportovní sázení, zejména přes mobilní telefony, na všech našich trzích a rovněž zaměření se na provozní efektivitu a marže," napsal ve výsledkové zprávě Per Widerström, výkonný ředitel a předseda představenstva Fortuny.

Zisk EBITDA se loni Fortuně meziročně snížil o 2,1 % na 27,2 milionu eur. Hodnota zisku EBITDA ze sportovního sázení dosáhla 26,3 milionu eur, meziročně se tak zvýšila o 4,1 %, a zisk EBITDA z loterií dosáhl 0,9 milionu eur, což znamenalo zlepšení oproti výsledku z předcházejícího roku o 147,3 %.

Na úrovni přijatých sázek Fortuna za loňský rok vykázala výsledek 847,7 milionu eur, meziročně se tak objem přijatých sázek zvýšil o 26,1 %. Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 828 milionů eur, což je o 26,3 % více než v roce 2014. Přijaté sázky z loterie loni dosáhly 19,7 milionu eur, meziroční nárůst tak činil 17,8 %.

Hrubé výhry loni činily 147,4 milionu eur, což ve srovnání s rokem 2014 představuje nárůst o 11,2 %. Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly 138,7 milionu eur, což bylo o 10,9 % více než v předcházejícím roce. Z této částky hrubé výhry z on-line sázení vzrostly o 26,4 % na 84,7 milionů eur.

Růst on-line sázení těžil z pokračujícího rozvoje live sázení, a to zejména přes mobilní zařízení. Pozitivními faktory byly také zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a stíhání sázejících přes off-shore sázkové operátory v Polsku.

Hrubé výhry ze sázení na pobočkách v roce 2015 dosáhly 54 milionů eur, což znamená pokles o 7 % oproti předcházejícímu roku. Hrubé výhry z loterií dosáhly 8,7 milionů eur (meziročně +15,5 %).

Celkové investiční výdaje loni činily 8,8 milionu eur, meziročně se tak zvýšily o 184,4 %. Důvodem vyšších investic byl vývoj nové sázkové a herní platformy. Podíl kapitálových výdajů na celkových výnosech byl loni 8,6 %.

Ve výhledu Fortuna uvedla, že letos očekává tažení organického růstu on-line kurzovým sázením a dočasně též mistrovstvím Evropy ve fotbale ve Francii. Celkový objem přijatých sázek by v roce 2016 podle managementu Fortuny mohl dosáhnout až 1,01 miliardy eur. Na úrovni zisku EBITDA ale firma kvůli zvýšení sázkové daně v České republice, zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a dalším investicím do rozvoje čeká meziroční zhoršení výsledku o 10-15 %. Investice do nové platformy pro on-line sázení by měly navýšit kapitálové výdaje na 11-13 milionů eur.

"Očekáváme negativní reakci trhu v důsledku zrušené dividendy (kvůli vyšším kapitálovým výdajům a expanzi v regionu střední a východní Evropy) a očekávaného poklesu zisku EBITDA. Výhled na úrovni přijatých sázek (management očekává meziroční růst o 19 %) je v souladu s naším výhledem (+18 %). Stejně tak jsme počítali se zrušením dividendy a dopady vyššího zdanění v Česku. Předpokládaný 10-15% pokles EBITDA je ale negativním překvapením, které z pohledu investorů potvrzuje nejistotu ohledně dalších provozních výdajů firmy," uvedla analytička Renáta Ďurčová z České spořitelny.

"Společnost v letech 2016 a 2017 kvůli investicím do nové IT platformy a vlastního růstu neplánuje výplatu dividendy. Dalším výrazně negativním překvapením je výhled pro letošní rok, v rámci kterého společnost sice očekává růst přijatých sázek až na 1,01 miliardy eur (náš odhad 970 milionů eur), ale zisk EBITDA by měl kvůli zvýšení loterijní daně v ČR a dalším investicím do rozvoje společnosti klesnout o 10–15 % (náš odhad +15 %)," okomentoval výsledky Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Novou obecnou dividendovou politiku plánuje Fortuna zveřejnit po konci roku 2017.

"I přes solidní čísla za minulý rok je oznámení pro akcie negativní a očekáváme výraznou negativní reakci trhu. Při absenci dividendy na další dva roky a vzhledem ke klesajícímu provoznímu zisku nemají investoři příliš důvodů akcie Fortuny kupovat," dodal Lávička.

Během konferenčního hovoru s analytiky Fortuna uvedla, že současnou úroveň zadlužení vidí jako udržitelnou minimálně pro další dva roky. K nárůstu může dojít jedině v souvislosti s případnými fúzemi a akvizicemi. Očekávaný 10-15% pokles EBITDA by vedle vyšších daní v ČR a absence poplatků u on-line sázení na Slovensku měl souviset také s vyššími očekávanými provozními náklady, hlavně v oblasti nákladů na práci. "Kapitálové výdaje (CAPEX) firma pro letošní rok očekává v rozmezí 11-13 milionů eur (mimo M&A), my celkově čekáme 15-17 milionů eur. Investice do nové on-line platformy by měla vyjít na 10-15 milionů eur. Celkově kvůli vyšším provozním nákladům vnímáme výhled firmy jako spíše horší, než jsme čekali po zveřejnění výsledků," doplnila Ďurčová po skončení konferenčního hovoru.

Zdroj:
Fortuna
Akcie ČR
Přestat sledovat
Fortuna
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat