MMF: Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit

Vyspělé státy, které mají přístup k úvěrům, si nebudou muset kvůli koronavirové krizi pro zdraví svých veřejných financí příliš utahovat opasek. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) to řekl Vítor Gaspar, který má v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) na starosti rozpočtovou politiku. Za globální finanční krize, která vrcholila v roce 2009, přitom MMF nabádal k šetření.
Zemím, které se rozhodly dál si půjčovat, se podle Gaspara podaří svůj veřejný dluh stabilizovat do poloviny desetiletí. Portugalský ekonom má za to, že nebudou muset zvyšovat daně a seškrtávat veřejné výdaje. Státy, jež mají omezený přístup k finančním trhům, budou muset být ve své fiskální politice mnohem obezřetněji, varoval Gaspar.
Globální veřejný dluh letos patrně dosáhne rekordních 100 % světového hrubého domácího produktu. MMF očekává, že v nejpokročilejších ekonomikách se letos veřejný dluh v poměru k národnímu důchodu výrazně zvýší.
V roce 2025 však budou rozpočtové deficity na úrovních, které MMF očekával před pandemií nemoci covid-19, a to bez nutnosti snižovat veřejné výdaje anebo zvyšovat daně.
Klíčovým faktorem v tomto výhledu jsou u nejvyspělejších zemí náklady na úvěr. MMF očekává, že náklady na správu státního dluhu vykompenzuje míra růstu, který v případě těchto zemí očekává. Levné úvěry by podle MMF měly vyvážit slabší růst a nižší daňové výnosy, které pandemie patrně přivodí.
Postoj měnového fondu si podle FT vezmou za své především Spojené státy a Evropa. Pochopí to jako zelenou k tomu, že země se mají z koronavirové krize proinvestovat, než aby si utahovaly opasky jako za globální finanční krize před více než deseti lety. Tehdy měnový fond nabádal k šetření. Po interním auditu však svůj postoj změnil.
Nyní MMF politiky nabádá, aby fiskální podporu nerušili předčasně a udrželi ji do té doby, než bude mít oživení hospodářství solidní základy a dlouhodobé dopady pandemie budou pod kontrolou, uvedl Gaspar.
Zdroj: ČTK