Na pražskou burzu míří další banka, o přijetí svých akcií k obchodování požádá tuzemská GE Money Bank

Tuzemská GE Money Bank oznámila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric banku prodat a zaměřit se na průmyslovou činnost. GE Money Bank je v ČR šestou největší bankou a její vstup na pražský parket má být největším úpisem akcií ve střední a východní Evropě od roku 2011. Šéf banky Tomáš Spurný uvedl, že banka plánuje po uvedení akcií na burzu minimálně 70 % zisku vyplácet ve formě dividendy.

Analytici odhadují, že se hodnota banky pohybuje od 25 do 90 miliard korun v závislosti na objemu hotovosti, kterou v ní současný majitel ponechá. Podle Hospodářských novin se může hodnota banky pohybovat mezi padesáti a šedesáti miliardami korun. V první fázi plánuje GE Money Bank akcie nabídnout institucionálním investorům, poté by si je podle ní mohli koupit i zájemci z řad drobných investorů.

GE Money Bank plánuje většinu akcií nabídnout institucionálním investorům a očekává, že na pražskou burzu vstoupí v průběhu letošního druhého čtvrtletí. Ještě minulý měsíc přitom média informovala, že by GE Money Bank mohla koupit čínská skupina CEFC.

Milion klientů a 250 poboček

Do skupiny GE Money Bank patří též GE Money Auto a GE Money Leasing. Skupina vznikla ze zdravé části někdejší Agrobanky, kterou prodal nucený správce Jiří Klumpar v roce 1998 skupině General Electric (GE). Krok se stal následně předmětem mnoha žalob. Agrobanka zkrachovala v roce 1996, přičemž tehdy ji ovládala skupina Motoinvest v čele s finančníkem Pavlem Tykačem. Od ledna 2005 se obchodní jméno banky změnilo na GE Money Bank.

GE Money Bank patří v ČR ke středně velkým bankám. Finanční dům měl ke konci loňského září 252 poboček a 686 bankomatů. V České republice má zhruba milion klientů. Počet zaměstnanců skupiny ke konci roku 2013 činil 3 265. Významnými klienty banky jsou zemědělci, kterým byla poskytnuta až třetina všech úvěrů.

Šéfem GE Money Bank je od loňského září Tomáš Spurný, který nahradil ve funkci Seana Morrisseyho.

GE Money Bank má dvě hlavní divize. Retailová divize dosáhla v loňském roce provozních výnosů 8,595 miliardy Kč a zisku před zdaněním 4,128 miliardy Kč a komerční divize dosáhla provozních výnosů 3,083 miliardy Kč a zisku před zdaněním 1,32 miliardy Kč. Ke konci roku byl poměr CET1 skupiny určený v souladu s požadavky CRR bez zohlednění dividendy ve výši 4,5 miliardy Kč, která bude prodávajícímu akcionáři vyplacena ještě před IPO, na úrovni 17,7 %.

"Pro GE Money Bank jde o zásadní moment, neboť vstupujeme do další fáze našeho růstu v České republice. Jsme odhodláni i nadále podporovat své retailové a korporátní klienty v dosahování jejich cílů, a dále tak napomáhat rozvoji české ekonomiky a českých kapitálových trhů. Jsem si jist, že naše soustředěná strategie, široká distribuční síť a silná kapitalizace nás staví do konkurenceschopné pozice, která nám umožní dosáhnout všech našich cílů," napsal v tiskové zprávě Spurný.

70 % zisku na dividendy

"IPO společnosti GE Money Bank prostřednictvím nabídky jejích akcií institucionálním investorům bude dalším milníkem na cestě k dosažení plánů GE na omezení portfolia jejích aktiv ve finančním segmentu, což je plně v souladu se širší strategií zaměřující se na růst a investice do průmyslových a technologických celků. IPO ještě posílí postavení banky coby klíčového hráče na českém bankovním trhu, a umožní tak naplnit plány na její další růst. GE Capital bude s bankou nadále spolupracovat tak, aby zajistila hladký přechod k její nezávislosti," doplnil Richard Laxer, prezident a generální ředitel GE Capital International.

V rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Reuters Tomáš Spurný uvedl, že po uvedení akcií na pražskou burzu banka plánuje na dividendách vyplácet minimálně 70 % zisku. Banka je podle Spurného v záležitosti uvedení akcií na pražskou burzu "v pokročilém stádiu přípravy".

Organizací procesu uvedení cenných papírů GE Money Bank na burzu byla pověřena společnost WOOD & Company ve spolupráci s Goldman Sachs International, Citigroup a JPMorgan Chase.

Banka počítá s tím, že se ještě před vstupem na pražskou burzu přejmenuje. Již dříve si nechala zaregistrovat ochranné známky Xpera Bank, Spectra Bank, AVA Bank, ARC Bank a ICCO Bank. Loni banka uspořádala v rámci internetového bankovnictví hlasování, kde lidé mohli vybírat mezi názvy Bohemica Bank, Felicia Bank, Xpera Bank a Opera Bank, nebo mohli přijít s vlastním názvem.

"Mateřská společnost si v první fázi plánuje ponechat ve firmě významný podíl, který chce postupně snižovat. Podrobnější informace k nabídce budou zveřejněny v prospektu, který bude vydán po schválení ze strany regulátora. Uvedení na burzu bylo zmiňováno již delší dobu jako jedna z možností prodeje, my jsme nicméně jako pravděpodobnější variantu vnímali přímý prodej některému zájemci," okomentoval zprávu Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Těší mne, že se tímto oznámením pro vlastníka (GE Money Bank) stává IPO preferovanou variantou a že Burza cenných papírů Praha je pro emitenta preferovaným trhem. GE Money Bank má všechny předpoklady pro to, aby vzbudila mezi investory zájem. Na našem trhu by patřila mezi největší emise, a zcela jistě by se tak kvalifikovala nejen do indexu PX, ale rovněž do mezinárodních indexů, což by pozitivně ovlivnilo jak likviditu samotné emise, tak likviditu celého českého kapitálového trhu," citovaly Hospodářské noviny generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha a CEE Stock Exchange Petra Koblice.

Konglomerát General Electric sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí. Podniká v oblasti výroby leteckých motorů, elektrické energie, finančních služeb či lékařské techniky. Z hlediska tržní kapitalizace patří GE mezi tři největší společnosti na světě.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat