15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Hledání cenných papírů se zajímavým fixním výnosem se stalo obtížným úkolem. Investoři se proto zaměřují na kdysi opomíjené trhy. Mezi ně patří i okrajové země eurozóny, jako jsou Španělsko, Itálie, Portugalsko nebo Řecko. Zajímavý je zejména nákup italských dluhopisů.
Hrozba recese, vysoká nezaměstnanost, nízká inflace, strach investorů, nákupy dluhopisů centrálními bankami a další faktory vyhnaly v celém světě nahoru ceny státních dluhopisů. Požadované výnosnosti, které se pohybují inverzně k cenám, naopak propadly na historická minima. Proto má smysl se podívat na trhy, jako je ten italský.
Italská vláda plánuje postupně redukovat rozpočtový deficit. Proto připravila programy na podporu podnikání a zvažuje opatření na snížení státních výdajů. Italské makroekonomické statistiky se už pomalu začínají zlepšovat. Přebytek obchodní bilance je podle údajů agentury Bloomberg na mnohaletém maximu, což ukazuje, že zájem o italské zboží roste. Míra nezaměstnanosti se v posledních měsících přestala zvyšovat.
Pro dluhopisy periferních zemí eurozóny je velmi příznivý záměr ECB dále uvolňovat měnovou politiku. V rámci kvantitativního uvolňování by mohla svoji bilanci nafouknout až o jeden bilion eur.
Italské desetileté dluhopisy nabízejí investorům výnos přes 2 %, což je více než dvojnásobek výnosu německých bondů.
Přitom riziko platební neschopnosti Itálie je nízké. Třetí největší ekonomika Evropy je podle Colossea příliš velká na bankrot.
Po provedení fundamentální a technické analýzy dospěli analytici z Colossea k názoru, že cena futures na italské desetileté dluhopisy by mohla v nejbližších třech až šesti měsících pokračovat v růstu až na úroveň 134 bodů.
Poměr dluhu k HDP je v případě Itálie obrovský, dosahuje 133 %. Pokud se vládě nepodaří zastavit jeho růst, investoři by mohli začít stahovat kapitál ze země.
Německo se staví velmi kriticky k dalším záchranným opatřením. Jeho rozhodnutí omezit pomoc poskytovanou periferním zemím eurozóny by mělo negativní dopad na ceny dluhopisů zadlužených států.
Globální hospodářský růst zpomaluje. Riziko přetrvání recese v Itálii a neschopnost její vlády zvýšit daňové příjmy proto roste.