US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Solar Global postavil v Německu elektrárnu na bývalé skládce

Skupina Solar Global, přední český provozovatel fotovoltaických elektráren, postavila v bavorském městě Schönwald fotovoltaickou elektrárnu na netradičním místě - tříhektarové bývalé skládce. Náklady na stavbu elektrárny s instalovaným výkonem 668 kilowattů činily asi 730 000 eur, zkušební provoz bude zahájen ještě v lednu. Firma o tom ve čtvrtek informovala agenturu ČTK.

Redakce IW
Redakce IW
17. 1. 2019 | 11:04
Elektřina

"Společnost Solar Global tímto projektem zahájila expanzi do Německa a dále na trhy západní Evropy, kde nás láká hlavně stabilní prostředí pro obnovitelné zdroje a celkově kladný vztah k moderní energetice, který ještě stále marně hledáme v České republice," uvedl majitel skupiny Vítězslav Skopal. Německo podle něj na rozdíl od Česka stavbu solárních parků na takzvaných brownfieldech nebo skládkách podporuje.

"Výše provozní dotace není nikterak přehnaná. V případě tohoto projektu činí 84,4 eur za megawatthodinu, přitom poslední dobou se ceny na německém trhu pohybují ve špičce okolo 60 eur. Stát tak provozovateli musí doplatit v průměru pouze něco okolo 25 eur za MWh. Vyrobenou energii ze zákona musí provozovatel elektrárny prodat přímo na velkoobchodním denním trhu s energií," dodal Skopal.

V Česku podporu takzvaným zeleným zdrojům vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Výše podpory vzrostla v posledních letech na více než 40 miliard korun. Solární elektrárny postavené po začátku roku 2014 však už na provozní podporu nárok nemají.

Skupina Solar Global byla založena v roce 2009. Vlastní zdroje o celkovém instalovaném výkonu kolem 40 megawattů (MW), další zdroje nakupuje a staví. Přes dceřiné společnosti zajišťuje servis stovkám elektráren, obchoduje s elektrickou energií a investuje do inovativních řešení v oblasti takzvané zelené energetiky. Fotovoltaickou elektrárnu v Bavorsku postavila prostřednictvím dceřiné společnosti Solar Global Service.

Na nevyužitý potenciál brownfieldů, skládek a jinak znehodnocených průmyslových ploch v ČR pro stavbu solárních elektráren dlouhodobě upozorňuje také Solární asociace. Podle ní by se zde mohly postavit zdroje v řádech gigawattů.

Podle dat ERÚ bylo na konci loňského září v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1 959 MW v roce 2010. Od roku 2012 celkový instalovaný výkon solárních elektráren v Česku prakticky stagnuje, nebo roste jen velmi mírně.

S velkými solárními zdroji nepočítá ministerstvo průmyslu a obchodu ani v připravované legislativě. Nezařadilo je do připravovaných energetických aukcí, ve kterých mají po roce 2021 soutěžit výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Úřad sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov. Postup kromě Solární asociace kritizuje například také Svaz moderní energetiky.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRElektřinaNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně