10 technologických průlomů roku 2018 (2. část)

Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku. Dnes se podíváme na druhou pětici.

Babylónské rybky v uších

Ve známé knize Stopařův průvodce po Galaxii umožňovala babylónská rybka tomu, kdo ji měl v uchu, rozumět okamžitě každému jazyku. Společnost Google přichází s něčím podobným, nazvala to Pixel Buds. Tato sluchátka spolupracují se smartphony Google Pixel a překladačem a umožňují překlad slyšeného v reálném čase. Technologie zatím má své mouchy, navíc vyžaduje telefon od Googlu a sluchátka, ale je to posun oproti dřívější aplikaci na konverzaci v cizím jazyce v telefonech s Androidem.

Ve zmiňované knize se říká, že rybka, geniální omyl evoluce, popírá existenci Boha a způsobila více krveprolití než cokoli jiného v historii. Zatím největším problémem Pixel Buds je design a někdy také zlobí spárování s telefonem. Ale to jsou mušky, které lze opravit. Pak už jen zbývá doufat, že zařízení nepovede ke stejným krveprolitím jako ve Stopařově průvodci.

Bezuhlíkový plyn

Zemní plyn je jedním z hlavních zdrojů energie nejen v USA (asi 32 % vyrobené elektřiny), ale i globálně (22 %). I když je čistší než uhlí, je to stále velký zdroj emisí CO2. Společnost Net Power věří, že dokáže vyrábět energii s využitím zemního plynu, ale zároveň zachytávat všechny zplodiny. Kdyby to fungovalo, bylo by možné vyrábět čistou energii z fosilních paliv, přičemž by elektrárny mohly fungovat podle objemu poptávky, měly by nižší náklady než jaderné elektrárny a byly by spolehlivější než současné alternativy spoléhající na počasí.

V kostce to funguje tak, že oxid uhličitý uvolňující se při hoření zemního plynu pod vysokým tlakem a za vysoké teploty se využívá dále v tekutém stavu jako pohon pro speciální turbínu. Většina CO2 tak může být nepřetržitě recyklována. Zásadním faktorem při snižování nákladů je další prodej CO2, který se dnes využívá při těžbě ropy, což ale není příliš zelené využití. Net Power ale doufá, že se v budoucnu bude více využívat při výrobě cementu a plastů a jiných materiálů na bázi uhlíku.

Dokonalé soukromí on-line

Soukromí v on-line prostoru je velice diskutované téma. Jedním z nástrojů, které by je mohly zajistit, je takzvaný zero-knowledge proof, kryptografický protokol, který umožní uživatelům prokázat svou plnoletost bez zadávání data narození nebo prokázat dostatek peněz na účtu bez odhalení detailů o kontě.

Průkopníkem by se mohla stát digitální měna zcash, která funguje od roku 2016. Vývojáři u ní využívají metodu nazvanou zk-SNARK umožňující uživatelům anonymně obchodovat (ostatní měny, třeba bitcoin, nejsou anonymní, ale pseudonymní; jejich transakce mohou být kombinovány s jinými daty, která umožňují odhalit totožnost uživatelů). Sám Vitalik Buterin, zakladatel etherea, dokonce popisuje zk-SNARK jako technologii, která změní trh.

Technologie je příslibem zejména pro banky, které by mohly využívat blockchain bez rizika ztráty soukromí klientů. JPMorgan Chase již loni přidala zk-SNARK do svých platebních systémů na bázi blockchainu. Problémem protokolu je náročnost výpočtů a malá rychlost. Rovněž je nutné takzvané důvěryhodné nastavení, vyžadující kryptografický klíč, který by ale v nesprávných rukou mohl ohrozit celý systém. Na alternativách bez nutnosti tohoto klíče se však pracuje.

10 technologických průlomů roku 2018 (1. část)
Technologie mění naše životy. Každým rokem se zdokonalují a přibývají nové, které mohou znamenat průlom nejen v samotném technologickém odvětví, ale i v mnoha dalších oblastech života. MIT Technology Review sestavil desítku zásadních technologií letošního roku. Podívejme se na prvních pět.

Genetické věštění

Genetika dnes umožňuje zmapovat lidský genom a v budoucnu by mohla vést k tomu, že by děti již při narození dostaly karty s údaji o pravděpodobnosti infarktu, rakoviny nebo závislosti na tabáku, případně o inteligenci. Většina běžných onemocnění, ale také vzory chování nebo inteligence jsou výsledkem kombinace určitých genů a vědci na jejich základě dokáží vypracovat takzvané polygenní rizikové skóre.

Při testech DNA jde stále o určování pravděpodobnosti, ne diagnózu, ale tyto údaje by mohla efektivně vyžívat medicína. Lidé s větší pravděpodobností onemocnění rakovinou by například mohli podstupovat preventivní vyšetření častěji, lidé s větší náchylností na Alzheimerovu chorobu by se mohli účastnit testů na nové léky a podobně.

Problém je, že tyto předpovědi nejsou dokonalé a mohou vést k omylům (někdo s nízkým rizikovým skóre nepůjde na vyšetření rakoviny, ale nakonec ji bude mít). Kontroverzně působí také fakt, že kromě předpovědí onemocnění je díky polygennímu skóre možné předpovídat i určité vlastnosti, například zmíněnou úroveň IQ. Problém je, co s takovou informací budou dělat rodiče nebo učitelé. Eric Turkheimer, behaviorální genetik, k tomu, že se tyto informace dají využít k dobrému i špatnému, říká, že je to "současně vzrušující i alarmující".

Kvantové materiály

Kvantové počítače sice otevírají netušené možnosti, ale zatím nevíme, co s nimi. Jednou z možností je přesný návrh molekul. Chemici sní o nových proteinech do nových, mnohem účinnějších léků, nových elektrolytech do baterií a sloučeninách, které budou sluneční světlo měnit rovnou na kapalné palivo. Ale to vše je zatím pouze sen, protože modelování molekul je se současným vybavením prakticky nemožné.

A právě to je oblast, kde se mohou využít kvantové počítače, které namísto digitálních bitů, které nabývají pouze hodnot nula a jedna, využívají takzvané qubity, které mohou nabývat hodnot mezi nulou a jedničkou a jde vlastně o takové samostatné kvantové systémy. IBM nedávno využila kvantový počítač se sedmi qubity, aby vymodelovala malou molekulu tvořenou třemi atomy. To je jen začátek. Když bude možné postavit stroje s více qubity a lepšími kvantovými algoritmy, půjde postavit mnohem větší a zajímavější molekuly.

Zdroj:
MIT Technology Review
Technologie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat