Výsledky Teva Pharmaceutical v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,17 USD), tržby: 4,81 miliardy USD (odhad: 4,77 miliardy USD)

Izraelské farmaceutické skupině Teva Pharmaceutical Industries klesly v prvním čtvrtletí zisk i tržby, v obou případech byl však výsledek lepší, než čekali analytici. Společnost měla nižší tržby z prodeje generických přípravků, tedy kopií léků, jimž skončila patentová ochrana. Naopak tržby z prodeje nejprodávanějšího léku Copaxone vzrostly, uvedla firma. Teva, která působí i v České republice, nyní přebírá výrobu generických léků firmy Allergan. Zaplatí za ni 40,5 miliardy dolarů.
Zisk po očištění o mimořádné položky klesl na 1,20 dolaru z 1,35 USD před rokem. Celkové tržby za první tři měsíce roku klesly o tři procenta na 4,8 miliardy USD. Po vyloučení vlivu směnných kurzů se ale snížily pouze o jedno procento.
Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru počítali se ziskem na akcii bez jednorázových položek ve výši 1,17 dolaru. Tržby očekávali 4,77 miliardy USD.
Teva je podle tržeb největším výrobcem generických léků na světě. Příjmy z jejich prodeje firmě v prvním čtvrtletí klesl o 17 procent na 2,2 miliardy dolarů. Tržby z prodeje nejprodávanějšího léku na roztroušenou sklerózu Copaxone ale o devět procent vzrostly a dostaly se na jednu miliardu dolarů.
Z prodeje přípravku Copaxone pochází zhruba polovina zisku a přibližně pětina tržeb Tevy. Lék ale naráží na konkurenci v podobě přípravku Glatopa, který loni v červnu uvedly na trh společnost Sandoz ze švýcarské skupiny Novartis a společnost Momenta Pharmaceuticals.
Teva loni v červenci oznámila, že za 40,5 miliardy USD koupí výrobu generických léků firmy Allergan. Akvizice by měla být dokončena v červnu. Firma naopak tehdy zrušila plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku Tevy na převzetí odmítala.
Teva v České republice vlastní někdejší farmaceutické firmy Galena a Pliva-Lachema. Na svém webu tvrdí, že na generickém trhu v tuzemsku je druhým největším hráčem.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
