US MARKETOtevírá za: 3 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ropa, ISM, marže a Fed: Americká ekonomika nemusí být daleko od recese, varuje Jeff Gundlach

Aktivita ve zpracovatelském sektoru v USA klesá, v prosinci index ISM spadl na 48,2 bodu, šestileté minimum. Míří celá americká ekonomika do recese? Mnozí uklidňují, že sektor zabírá jen asi desetinu hospodářství, hlavní slovo v USA přece mají spotřebitelé. Jeff Gundlach z DoubleLine Funds ale varuje před přehnaným optimismem.

Ve své prezentaci z tohoto týdne Gundlach mimo jiné na grafu dokumentuje, že vazba mezi indexem ISM a vývojem HDP USA je opravdu těsná. A právě průmyslový ISM dosud fungoval jako velice spolehlivý předstihový ukazatel.

Sektor služeb, na který největší světová ekonomika výrazně spoléhá, je na tom zatím opravdu relativně dobře. I jeho index ISM ale povážlivě klesá, byť zatím nad hladinou 50 bodů, tedy v pásmu expanze (v prosinci 55,3 bodu). Pokud by ovšem aktivita v oblasti služeb nadále zpomalovala, případně klesala, recese v USA se stane aktuálním tématem, varuje šéf DoubleLine Funds.

Další signál recese? Klesající marže

Ve Spojených státech navíc začaly klesat ziskové marže firem. Skoro je překvapivé, že zatím ne výrazněji. Trh práce je ve stále lepší kondici a tlak na vyšší mzdy by se měl dříve či později projevit i v maržích. Opačným směrem pro většinu firem v USA ale působí levnější komodity na straně vstupů, což pomáhá udržovat marže historicky vysoko.

Otázkou ale je, jak dlouho tato křehká rovnováha vydrží. Pokud totiž nezačne oslabovat dolar (a to se vzhledem k očekávané politice Fedu nepředpokládá), budou mít firmy v případě odrazu komodit ode dna a pokračování růstu mezd problém marže udržet. A Gundlach již loni opakovaně připomínal, že v americké historii pokles marží zpravidla předznamenává recesi ekonomiky.

Fed a ropa

Vedle varování před recesí Gundlach ve své prezentaci nabídl také graf, který v kostce shrnuje dění na trhu s ropou v USA. Bilance Fedu a produkce ropy v Americe se vyvíjely prakticky ruku v ruce. Levné peníze umožňovaly ropným společnostem rozvíjet byznys, zadlužovat se a zkoumat stále nová břidlicová ložiska. Začátek utahování měnové politiky v USA (a samozřejmě pokles cen ropy) nechaly řadu producentů ve složité situaci - o jejich ropu není takový zájem, prodávat hluboko pod produkčními náklady se nevyplatí, na splacení čekají hromady firemních dluhopisů a bankovních úvěrů.

Zdá se, že výzkum a produkce ropy z břidlic byly pro řadu firem tak trochu spekulací. Spekulací, ze které se nedá snadno vystoupit. Produkce v USA zůstává vysoká, ale ceny jsou oproti vrcholům z posledních let třetinové až čtvrtinové. To vede k enormnímu nárůstu zásob v USA a k omezování těžby z méně efektivních ložisek. Nejbližší výhled pro celý ropný sektor tak není zrovna růžový a dopady na americkou, potažmo globální ekonomiku jsou dalekosáhlé. Na straně vstupů je levná ropa výhodou, pro firmy z těžebního byznysu naopak velkým problémem.

Zdroj: DoubleLine Capital, JPMorgan

Americká ekonomikaFedInvestiční guruISMMaržeReceseRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa