US MARKETOtevírá za: 10 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Světová inflace nabírá na síle

Oficiální inflace v USA pokračuje ve zrychlování (neoficiální stanovovaná serverem shadowstats.com se pohybuje na minimálně dvojnásobných hodnotách). V dubnu jsem psal o varování vydaném National Inflation Association (NIA). Konkrétně jsem psal: "Protože se pořád jedná o relativně malá čísla (růst z 1,1 % na 2,1 % během 3 měsíců), média tomuto faktu nevěnují prakticky žádnou pozornost, ačkoli už teď je inflace v USA nad oficiálním koridorem Fedu, který činí 1,5-2 %".

Jan Dvořák
Jan Dvořák
13. 6. 2011 | 15:00
Ekonomika

V podobném duchu (o zrychlování inflace) jsem se počátkem května vyjádřil i pro článek na serveru Peníze.cz. Protože inflaci nelze podcenit, podíval jsem se jí opět na zoubek.

Podíváme-li se na další čísla, uvidíme pokračování tohoto znepokojivého trendu. Dubnový roční růst spotřebitelských cen činil již 3,2 %. Desetileté americké obligace dnes vynášejí 3 %, poskytují tedy investorům záporný reálný výnos. To je velmi špatný signál.

Bill Gross – manažer největšího obligačního fondu světa Pimco, který se zbavil prakticky všech amerických vládních obligací – přirovnává investory držící americké vládní obligace k žábě v pomalu se ohřívající vodě. Stejně tak i dopadnou. Veškeré výnosy budou spolknuty inflací, když očekávaná inflace překonává nabízené výnosy.

Zrychlování inflace však není jen výsadou USA. Jejího růstu, , sice pomalejšího, ale stále růstu, jsme svědky také v eurozóně. Na konci roku 2010 činila meziroční inflace 2,2 %, od té doby plynule roste, v dubnu byla 2,8 %. ECB už dokonce jednou zvýšila sazby.

Článek o inflaci v USA z letošního dubna najdete na serveru Proinvestory.cz Co se týče inflace, s jejím zrychlováním bojuje i Čína (aktuálně 5,3 %, přičemž inflační cíl jsou 4 %), která kvůli tomu již několikrát zvýšila úrokové sazby.

Relativně nejstabilnější je inflace v ČR. Meziroční růst indexu spotřebitelských cen v prosinci 2010 činil 1,5 %, v dubnu letošního roku se dostal na 1,8 %. Na první pohled tedy nic dramatického.

Doporučuji však nepodléhat uspokojení z nízké inflace. Kdo má schované účtenky ze starších nákupů, ať si porovná ceny na účtenkách. Některé šly nahoru o desítky procent. Kdo nemá účtenky schované, ať si schová tu od dalšího nákupu a porovná ji s účtenkou za nákup někdy na podzim. K tomu si přidejte ceny vody, elektřiny po odstavení německých jaderných elektráren atd.

V momentě, kdy se Fed rozhoupe ke zvyšování sazeb nebo ECB zvýší sazby výrazněji, odskáčou to nejen investoři do obligací, ale i investoři do akcií. To bude v první řadě. Druzí na řadě jsou spotřebitelé, ti to pocítí na svých peněženkách.

S rozjíždějící se inflací by měli počítat všichni.

EkonomikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika