US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

USA: Sebenaplňující se proroctví recese?

Děsivé slovo recese bylo ve Spojených státech již takřka zapomenuto, nyní se ale vrací na scénu. Ekonomy znepokojují především útlum v průmyslu, zvýšená volatilita na finančních trzích a nově i obavy o kondici sektoru služeb. Posledním trumfem americké ekonomiky tak podle všeho zůstávají spotřebitelé. Jenže co když se i tento poslední pilíř zhroutí?

"Existuje reálná hrozba, že se z obav z příchodu recese stane sebenaplňující se proroctví," píše v poznámce klientům Scott Brown, hlavní ekonom Raymond James. "Pověstnou poslední kapkou by mohl být pokles spotřebitelských výdajů v důsledku rostoucích obav lidí o zaměstnání spolu s omezováním kapitálových výdajů firem."

V lednu americká ekonomika mimo zemědělství vytvořila pouze 151 tisíc pracovních míst, což bylo výrazně méně než v prosinci a podstatně méně, než se čekalo (190 tisíc). Index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board sice zůstává na relativně vysokých úrovních, v únoru ale podruhé v řadě klesl, což je podle Browna jednoznačně negativní signál. "Když spotřebitelé současnou situaci vidí hůře než před rokem, pravděpodobnost příchodu recese výrazně roste," říká.

Rostoucí obavy spotřebitelů z dalšího vývoje americké ekonomiky se podle Browna projevují mimo jiné tím, že si lidé stále větší procento svých příjmů odkládají bokem namísto toho, aby peníze utráceli. Spotřebitelské výdaje v USA zajišťují zhruba dvě třetiny hrubého domácího produktu, takže i jejich zdánlivě nevýrazný pokles může americkou ekonomiku potopit. Kromě toho Brown upozorňuje na nízké kapitálové výdaje firem a pokles jejich ziskovosti.

V polovině minulého týdne se k tomu všemu přidal pokles (zatím předběžný) indexu nákupních manažerů v sektoru služeb pod klíčovou hranici 50 bodů, která odděluje růst podnikatelské aktivity od jejího poklesu. Předběžný ukazatel od společnosti Markit spadl na 49,8 bodu z 53,2 bodu v lednu, ačkoli se čekal růst ukazatele na 53,5 bodu. Naposledy byl ukazatel pod 50 body v roce 2013.

Proti příchodu recese do USA podle Scotta naopak hrají nízké ceny zemního plynu a ropy a také růst průměrné hodinové mzdy, byť jeho tempo není nijak závratné. Díky těmto faktorům totiž Američanům v peněženkách zůstává více peněz, což zatím vyšší úspory dostatečně kompenzuje. Rovnováha je ovšem křehká.

Zdroj: Raymond James

Americká ekonomikaRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná