Proč se (ne)bát čínské inflace?

Pozitivní čínská inflace a růst oficiálního indexu spotřebitelských cen může být pro mnohé překvapením. Je ale potřeba brát v potaz řadu dalších ukazatelů ovlivňujících vývoj ekonomiky v Číně.
Index spotřebitelských cen v Číně již tři měsíce roste meziročně o 2,3 %. Někoho by růst cen mohl překvapit. "Jedno z hlavních témat týkajících se Číny bylo to, zda země opravdu exportuje deflaci díky přebytku kapacit ve svém průmyslovém odvětví. Na domácí scéně však byla čínská inflace poměrně robustní, hnaná vyššími cenami vepřového a omezována poklesem cen v dopravě a komunikacích," říká Ayesha Akbar, portfoliomanažerka z Fidelity International. "Ačkoli přetrvávají obavy ohledně schopnosti státních orgánů udržitelně měnit strukturu čínské ekonomiky, vnímám vývoj v Číně pozitivně."
Ceny nemovitostí rostou díky zvláštním stimulům, zvedají se proto i náklady na pronájmy, což podporuje inflaci. Je ale nepravděpodobné, že by se jednalo o dlouhodobější trend. "Čínské orgány budou jistě pečlivě hlídat, aby nedošlo k výraznému zásahu do životní úrovně obyvatel," vysvětluje Akbar.
Pro výhled čínské inflace jsou však mnohem důležitější ceny potravin, které tradičně v mladých ekonomikách tvoří větší část indexu spotřebitelských cen. Ceny vepřového masa výrazně vzrostly v porovnání s předchozím rokem (+33,5 %), ale udržet inflaci na uzdě pomohl v dubnu pomalejší růst cen zeleniny.
"Podle mě je ve střednědobém horizontu velice nepravděpodobný další růst cen, a proto očekáváme, že čínská inflace bude dále na stabilní úrovni," doplňuje Ayesha Akbar.
Ceny výrobců v Číně naopak již několik let klesají, částečně i kvůli nadbytečné kapacitě, která vznikla v průmyslovém sektoru. "To představuje obrovskou zátěž pro ta odvětví, která se snaží nyní splácet své dluhy, zatímco jejich výnosy jsou pod neustálým tlakem, a tím pádem mají méně peněz na splácení," říká Akbar.
"Zpomalení deflace cen výrobců v dubnu (-3,4 % v meziročním porovnání) bylo lepší, než se očekávalo. Průmyslovému sektoru by to mělo poskytnout určitou úlevu. Všeobecné oživení cen komodit jistě pomůže, protože rostoucí ceny komodit nijak výrazně neovlivní marže výrobců, ale umožňují zvednout ceny. Zda je oživení cen komodit udržitelné, je ovšem otázka," uzavírá Ayesha Akbar.
Zdroj: Fidelity International