Brexit není pouze o Británii. Které země se mohou "nakazit"?

Spojené království je druhou zemí, kde reálně hrozí odchod z Evropské Unie. Na rozdíl od Řecka však o jeho odchodu mohou rozhodovat samotní obyvatelé v referendu a důsledky takového jejich rozhodnutí mohou být výrazně vážnější. Řeč je i o "nákaze" do jiných zemí.
Greg Case a Jackie Ineke z Morgan Stanley na základě analýzy seřadili země podle toho, jaká je pravděpodobnost jejich odchodu z EU. Při zjišťování toho, které země jsou nejvíce náchylné k odchodu z unie v případě brexitu, brali v úvahu informace z Eurobarometru, Eurostatu, britské HM Treasury, Danmarks Nationalbank a od Evropské komise. V tabulce jsou uvedeny i jiné faktory, které mohou ovlivnit rozhodování jednotlivých zemí.
Řecko je všeobecně považováno za adepta odchodu z EU v případě, že se stejný krok podaří prosadit britským euroskeptikům. Ani od Morgan Stanley to není první varování týkající se "nákazy brexitem". Již v březnu banka tvrdila, že "v případě vystoupení Británie z EU budou jeho důsledky značně přesahovat samotné Spojené království, zasáhnou i zbytek Evropy. Některé země budou vystaveny riziku více než jiné, ale celkový dopad bude negativní jak na ekonomický růst, tak na euro a akciové trhy".
Podle Morgan Stanley by brexit vedl k dlouhému období nejistoty. Akciové trhy by reagovaly prakticky okamžitě a také na měnovém trhu by se projevila zvýšená volatilita. Ke zhoršení by došlo i v obchodních vztazích Spojeného království s EU. "Všechny tyto faktory a dlouhé období nejistoty kolem dohadování se o odchodu Británie z EU si vyberou daň na ekonomickém růstu Británie a utlumí poptávku po zboží z eurozóny," tvrdí Morgan Stanley.
Podle posledních průzkumů sice samotní Britové, a zejména euroskeptici, nevěří tomu, že by brexit znamenal hrozbu pro národní bezpečnost, jak se to snaží podat premiér David Cameron. Příznivci setrvání země v unii mají mírný náskok před těmi, kdo hodlají hlasovat pro odchod z EU.
Zdroj: Morgan Stanley