US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,79 %
NASDAQ+0,92 %
S&P 500+0,77 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (6. 6. - 10. 6. 2016)

Investoři na světových trzích po zprávě z amerického trhu práce s nejvyšší pravděpodobností "odpískali" možnost zvýšení sazeb v USA na červnovém zasedání FOMC. První kompletně červnový týden by i proto mohl být relativně klidný, makroekonomický kalendář nabízí jen několik významných údajů. Na pražské burze se bude naposledy s nárokem na dividendu obchodovat s akciemi společnosti ČEZ.

Ohlédnutí

Na přelomu května a června se trhy zaměřily především na makroekonomická data a zasedání guvernérů ECB. Z ekonomických údajů náladu v závěru týdne výrazně ovlivnila zpráva z amerického trhu práce, který v květnu vytvořil jen 38 tisíc pracovních míst, nejméně za zhruba šest let. To poslalo evropské i americké burzy níže a většině evropských indexů vzalo naději na týdenní zisk.

Od Evropské centrální banky se výraznější kurzotvorné informace neočekávaly kvůli teprve nedávnému navýšení programu kvantitativního uvolňování. Banka ale představila mírně upravenou ekonomickou prognózu.

Ceny ropy se nadále drží poblíž 50 USD za barel, což mimo jiné mohlo inspirovat americké těžaře k teprve druhému zvýšení počtu aktivních vrtných souprav za poslední zhruba tři měsíce. Naopak pokračuje sestup ceny zlata.

Index pražské burzy PX za týden ztratil 1,23 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group Bank (-6,2 %). Jednalo se zřejmě o technický pohyb, který může být již spjat s nervozitou související s britským referendem o setrvání země v EU, roli může hrát také oslabování amerického dolaru vůči euru. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+3,3 %). Při výraznějším poklesu pod 85 Kč se u titulu již delší dobu aktivuje kupec, který je aktivní až do hladiny 90 Kč.

Sledovaná byla především páteční valná hromada společnosti ČEZ. Ta schválila dividendu 40 Kč na akcii a nevyplacení odměn představenstvu.

Dále bylo zajímavé dění okolo takzvaného protikuřáckého zákona. Vláda v průběhu týdne schválila nový návrh (po předchozím neschválení normy v parlamentu), který by měl projít sněmovnou ve zrychleném procesu. I tak se odhaduje, že by nově navržený zákon mohl začít platit až od roku 2017. Další oddálení platnosti zákona je pozitivní pro domácí spotřebu tabákových výrobků. Philip Morris ČR zakončila týden ale o procento slabší.

Minoritní akcionář Unipetrolu, společnost Paulinino Limited, podal k jednání na valné hromadě protinávrh a žádá vyšší dividendu. Vedení Unipetrolu navrhlo 5,52 Kč na akcii, Paulinino žádá 15 Kč. Polská PKN Orlen kontroluje v Unipetrolu 63 % a Paulinino 23,7 %, valná hromada se koná 21. června 2016. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V pátek se objevila spekulace o možném snížení podílu PPF v O2 Czech Republic. Již dříve se spekulovalo o možném prodeji celé společnosti. Aktuálně se spíše uvažuje o zvýšení tržního podílu volně obchodovaných akcií, které by firmě zajistilo setrvání v indexech MSCI. Udržení se v těchto benchmarcích může být ohroženo akciemi Monety Money Bank, která má aktuálně vyšší tržní kapitalizaci volně obchodovaných akcií. "V návaznosti na podobný scénář bychom odhadovali prodej 15-34 % společnosti, s čímž by mohl být spjat tlak na cenu akcií O2. V takovém případě bychom to ale považovali za zajímavou nákupní příležitost," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. O2 zakončila týden o 0,8 % výše.

Výhled

V novém týdnu nejsou naplánována žádná významná měnově-politická zasedání ani oznámení makrodat s velkým potenciálem ovlivňovat celkovou náladu na trhu. Bude se nepochybně dále spekulovat o tom, zda Fed během léta přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, červnové zasedání měnového výboru je ale po zveřejnění květnových dat z amerického trhu práce podle trhu s futures prakticky mimo hru (pravděpodobnost 4 %).

Americký akciový trh se navzdory nepříznivým datům udržel na týdenní bázi prakticky na nule, z hlediska fundamentů by tedy vypadalo logicky alespoň mírné snížení hlavních indexů, technicky na tom ale trh není špatně. "Index S&P 500 zakončil týden opět těsně pod 2 100. Ve čtvrtek nad touto hladinou uzavřel, to je ale prozatím vše. Květnová data z amerického trhu práce negativně překvapila a index se intradenně posunul téměř o procento níže, v druhé polovině obchodního dne ale ztrátu výrazně snížil. Tento scénář se opakuje – začátek seance ve znamení poklesu a v závěru dne mazání ztrát, případně posun do zisku," připomíná v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Po silném prolomení sestupné trendové čáry v rámci rozpětí směrem k psychologické úrovni 2 100 se index S&P 500 drží v až extrémně úzkém pásmu. Náznaku nebo signálu, kterým směrem by se index s největší pravděpodobností mohl vydat, se investoři zatím nedočkali. Technické indikátory mají pozitivní nádech, nicméně na cenovém grafu se to dosud neprojevilo. Průraz úzkého rozpětí a zavírací cena pod 2 090 by zřejmě znamenaly podporu scénáře dalšího sestupu k 2 060. Na druhé straně by růst nad 2 115 (a pak nad 2 135) byl výrazným argumentem pro další růst cen akcií. Index je na křižovatce. Pokud prolomí rezistenci 2 100, zřejmě minimálně otestuje historická maxima," myslí si Košťál.

Na českém akciovém trhu bude nejdůležitější očekávaný faktor technického charakteru. Akcie ČEZ se budou v úterý 7. června naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu 40 Kč a akcie Unipetrolu se budou stejně tak naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu v pátek 10. června, valná hromada 21. června ale teprve rozhodne o výši výplaty podílu z loňského zisku.

Z makroekonomického kalendáře se v pondělí jako významnější jeví německé podnikové objednávky, index nálady investorů v eurozóně Sentix a index podmínek na americkém pracovním trhu, večer pak veřejně vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. V úterý budou sledované devizové rezervy Číny, německá průmyslová výroba, HDP eurozóny a spotřebitelské úvěry v USA. Ve středu bude pozornost soustředěna na obchodní bilanci Číny, japonský zahraniční obchod a vývoj HDP a osobní spotřeby, průmyslovou výrobu v Británii, pravidelnou zprávu o zásobách ropy v USA a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS), kterou za podstatný indikátor kondice trhu práce považuje Janet Yellenová.

Ve čtvrtek budou nejdůležitější čínská inflace, německá a britská obchodní bilance, projev Maria Draghiho na Ekonomickém fóru v Bruselu a sada údajů z USA (počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, velkoobchodní zásoby, změna bohatství amerických domácností). Závěr týdne bude ve znamení nových úvěrů v Číně, německé inflace, stavební výroby v Británii a předběžného indexu spotřebitelské důvěry v USA sestavovaného Michiganskou univerzitou.

Z českých makrodat bude zveřejněna mimo jiné inflace. "Podle našeho odhadu bude index spotřebitelských cen meziměsíčně stagnovat, meziroční růst dosáhne 0,2 %," míní David Kocourek, analytik z Komerční banky. "Z dalších čísel budou u nás publikovány mzdy za první čtvrtletí, kde čekáme růst o 4,5 % meziročně. Maloobchodní tržby za duben podle našeho odhadu zpomalily růst na 4,9 % meziročně. Další pokles by mělo zaznamenat stavebnictví. Podíl nezaměstnaných osob za květen by měl klesnout o 0,3 procentního bodu, a to v podstatě pouze v důsledku sezónnosti."

O výhled na další obchodní týden jsme požádali Danu Hájkovou, analytičku z České spořitelny.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár