Optimismus bez hranic: USA jsou nejlepší

Přestože poslední data z trhu práce nebyla zrovna pozitivní, optimismus některých analytiků a ekonomů ohledně USA nezná mezí. Patří mezi ně i Joseph Quinlan, hlavní akciový stratég Bank of America Merrill Lynch, jehož doporučení je jednoznačné - kupovat americké akcie.
Quinlan uvádí několik důvodů, proč je tak nezlomným optimistou. Ani historicky špatné výnosy z akcií ve volebním roce v USA pro něj nejsou překážkou.
USA jsou největší a nejproduktivnější ekonomikou na světě
Kromě toho, že ekonomika USA je jednoznačně největší na světě, patří mezi několik málo zemí, jejichž HDP se dostal nad předkrizové hodnoty.
To je pravda, ale v posledních letech to není žádná sláva. Ani nestandardní opatření Fedu a vlády nedokáží nakopnout americkou ekonomiku ke stabilnímu a výraznějšímu růstu.
USA jsou jedničkou v oblasti průmyslové výroby
Průmyslová výroba v roce 2015 dosáhla v nominálním vyjádření 2,2 bilionu dolarů, což je oproti dnu z roku 2009 26% nárůst. Z grafu je patrné, že zaměstnanost v průmyslu po krizi roste.
Růst mezd, technologický pokrok a levná energie tomu všemu pomáhají, ale je pravda, že návrat na předkrizové úrovně bude možná delší, než by optimisté chtěli.
USA jsou jedním z největších exportérů na světě
Podle Quinlana USA vyexportují za měsíc tolik zboží a služeb, kolik jiné země vyvezou za rok. "V dlouhém horizontu není nikdo navázán na globální růst tak jako malé, střední i velké společnosti v USA," tvrdí Quinlan.
I z grafu je patrné, že exporty z USA v posledním roce klesly. Vzhledem k očekávanému posilování dolaru tento pokles nejspíše bude pokračovat. Přílišná závislost na exportu by mohla dělat z investice do amerických firem spekulaci na růst globální ekonomiky.
USA jsou nejlepší volbou pro zahraniční investice
Množství kvalifikovaných lidí (čemuž pomáhá možná i to, že jsou v USA jedny z nejlepších světových univerzit) a transparentní zákony jsou pro zahraniční investory velkým lákadlem. Podle Quinlana by měl příliv zahraničních investic pokračovat i v příštích letech.
Jak je vidět z grafu, výkyvy v této oblasti jsou v porovnání s Čínou poměrně velké a v obdobích, kdy se světové ekonomice nedaří, jsou přílivy zahraničních peněz výrazně omezovány.
USA jsou domovem nejznámějších značek a jsou technologickým lídrem
Firmy jako Google, Apple, Microsoft, McDonald's nebo Coca-Cola mají svůj domov v USA a mají na trhu jedinečné postavení.
Podnikatelské prostředí, které se nebrání riziku, společně s technologickým rozvojem vytváří z USA zemi novým technologiím zaslíbenou. Snad si ale investoři pamatují, jaké to je, když se z růstových technologií stane splasklá bublina.
Dolar je stále rezervní měnou číslo jedna
To je nepopiratelný fakt, který bude ještě nějakou dobu platit. Dolar je oblíbenou rezervní měnou v centrálních bankách a je nejpoužívanější v mezinárodních platbách (po několika letech opět vystřídal euro).
Aby toho optimismu ale nebylo příliš, ukažme si na závěr graf, který z technického pohledu vyvolává spíše obavy před dalším vývojem na amerických burzách. Zbývá jen si vybrat ten správný přístup. Pro dlouhodobé, případně pravidelné investory by ale ani nesoulad mezi optimisty a pesimisty neměl být problémem.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch